Info Çetta

Info Çetta

Publicistikë e pavarur

e martë , 27. korrik 2021
Ballina » Artikel

Artikel zum Thema: KulturëTa mësojm e mos harrojm historinë e Çamërisë na duhet kjo

Kulturë

    Po ne duhet ta mësojm e mos harrojm historinë e Çamërisë nese duam që i tërë vendi të na shendrrohet në Çamëri.

 

Kosova në mos Çamëri do të ishte një Vojvodinë e dytë sot, por populli nuk duroj dhe kurr nuk do duroj dot dhe fal kësajë jemi këtu ku jemi sot.

Një urim pervjetori jasht politikës e cila na mplaku kaq gjatë

Kulturë

Është fat kur nga politika më ipët rasti të kaloj më leht dhe më me kënaqësi që ta uroj ditëlindjën e krijuesit, publicistit, kritikut, shkrimtarit të aq shumë veprave letrare, romaneve, ditareve historike etj nga të cilat u frymëzuan breza e breza të tërë të popullit tonë.

 

Urime 85 vjetorin e lindjës i nderuar Profesor Rexhep Qosja, qofshin vite të bardha këto që ikën, të shendetshme këto që po vijn dhe mos harroni, trupi e pranon pleqerin por veprat e shkruara të gjitha të reja gjithëherë në vitrinat e lexuesve do të rrijn.

 

Urime, urime Profesor Qosja, edhe shumë tjera më shendet ngase jeta juaj kështu kalon më leht.

 

Trubuhoc 25.06.2021

Xuni

 

Një shkrim si ky, tmerron gjithë pushtetar e hiliqar të gjitha kohëve dhe pushteteve tyre (Akademi Perkujtimore)

Kulturë

  Unë, nuk kam bashkëpunuar më t`pa vdekshmën dhe idealin e tani të ndjerës Fitnete Ramosaj, jo,jo ngase ky është realiteti, por kam pas raste, jo shumë por ndoshta edhe të pa numerta ta takoj dhe komunikoj më të dhe ta lexoj bë sy luftën e sajë pa kompromis pas lufte të cilën po e vazhdonte ajo.

Një akt sa human po aq kombëtar, si shembull duhët më e marr, kjo mes veti na integron

Kulturë

  Dje, Tirana zyrtare për herë të dytë brenda javësh, vaksionoj Mantilbardhët e Kosovës në Kukës më mbi 500 vaksina anti COVID, ajo çfarë dallon faktin si akt i mirë, parase ta vaksionoj stafin mjekësor atje, filloj më Kosovën...

Koha nuk po më premton miq e as mikesha më kohë ti falenderoj, shpresoj të më kuptojn

Kulturë

  Më datën 27.02.2021 sapo dola në kafën e mengjesit, bashkë më kafën kamarijeri ma solli edhe librin e çmuar ,, Testamenti i fshehur“ dhuratë, të cilën ma kishte lënë miku im Gjokë Spaçi i cili një natë më parë kishte udhtuar jasht shtetit ku jeton e punon.

Pushoft i qet trupi juaj në tokën e Kosovës së trazuar ndër vite o Rasim Thaçi -CIMA (Akademi Perkujtimore)

Kulturë

 Lajm i rëndë ky dhe ende i pa besueshëm se ti Rasim, nuk do të na qetësosh në kohët më të trazuara të cilat edhe mund ti perballojm prap ashtu siq i perballuam më ty, më humorin dhe kënaqësitë e aktrimit tuaj të mrekullueshëm.

Viti 1981,vit para final i përpjekjeve për çlirimin e vendit (Akademi Perkujtimore)

Kulturë

   

Këtu vetëm një pjese nga kumtesa 50 faqe me temë :

Viti 1981,vit para final i përpjekjeve për çlirimin e vendit

Fillimisht më duhet ta them faktin se krejt çfarë kanë mundur të bëjnë shërbimet si UDB dhe shërbime tjera më njerëzit e gjuajtur ne këto demonstrata, janë pasoja të cilat po na përcjellin edhe në ditët e sotme. Kjo ka bërë që zbardhja e këtyre ngjarjeve të shkoj kaq gjatë dhe të futen dilema në karakterin e këtyre ngjarjeve.

Sot 11 Marsi i vitit 1981 u manifestua si 40 vjetori jubilar i këtij viti kthesash (Akademi Perkujtimore)

Kulturë

( Një Sqarim : z. Ali Lajçi i cili sipas protokolit e kishte fjalën hyrëse por mjerisht ai, tash dy ditë është i shtrir në spital dhe jo në gjendje të jetë në këtë Jubilar të vitit 1981. Mbrëmë vonë u vendos që këtë ta bënë z. Hydajet Hyseni nga ku publikisht i uruam sherim sa më të shpejt Aliut tash në Spital )


346 Artikel (44 Faqe, 8 Artikel pro Seite)