Info Çetta

Xun Çetta, Arkivist i pavarur

Home » Lajme
flag-albanian flag-german

Kush ku është..?

Gäste (27):

Internes

Artikel zum Thema: Politikë • mehr... (26264 mehr Zeichen)
 • Druckoptimierte Version
 • Komente (0)
 • 1395 mal gelesen

Këtu pak postime afishuar nga Facebook-u dikur të cilat më shtesat veq e veq, edhe sot kanë kuptimin e vet (Komentime )

Politikë

Postimi-I-

 

Një ripostim për informim të quajturve analista si Valon Syla e tjerëve si aj

 

Edhe Mergata çfarë nuk ka e çfarë nuk po ushqen Valon, por më të mirë e më zemerbardhë po edhe më të perkushtuar se ti për vendin janë o Valon Syla.

 

 • mehr... (9655 mehr Zeichen)
 • Druckoptimierte Version
 • Komente (0)
 • 966 mal gelesen

Ja se si duhët bindur para argumenteve e jo të ngulët këmbë ,,si gomari në urë” thot populli

Politikë

 

Të nderuar/a lexues/e , miq e mikesha, që në filloim ju njohtoj se tri foto nga ky postim mbi akademinë përkujtimore kushtuar tani të ndjerit, veprimtarit Mikel Kuzhninit, për shkaqe ende të pa njohura, ka kohë që kur nuk po mund ti ngarkoj në faqen time info-cetta por ato i keni në facebook, foto këto të cilat shpresoj më vonë ta bëj ngarkimin e tyre këtu.

 • mehr... (7437 mehr Zeichen)
 • Druckoptimierte Version
 • Komente (0)
 • 1242 mal gelesen

A mund shpresojm arsyeshëm se po afron koha e llogaridhënjëve për çfarë ka bërë Serbia dhe argatet e sjë në Kosovën e pas luftës ?

Politikë

 

Lexo komentin tim 10 vite më pare e më pas hape linkun për të par krimet ekonomike çfarë ka bërë Serbia po sikur të ishte pronare legjitime në Kosovën e pas luftës, krime këto fal argatve të sajë dhe sot pasi që shiti, stershiti e plaqkiti çfarë mujti, tash don serish të pretendoj mbi Kosovën !!!

 • mehr... (14173 mehr Zeichen)
 • Druckoptimierte Version
 • Komente (0)
 • 977 mal gelesen

Facebook-u besnik rregullisht është duke na përkujtu dhe unë kurr për çfarë kam thënë më u pendu

Politikë

Ja pasojat dhe format e thurjës së politikave të vjetra anti rezistencës së kombit tonë në dy anët e vendit të ndar, politika këto të cilat vertetë format e veprimit po i ndrrojn por ato edhe sot po vazhdojn të na eliminojn në rrugën tonë ashtu si në kohën e luftës ftoht edhe sot në kohën e betejës së nxeht në këtë demokraci të cilën populli as vendi ynë i varfër dhe i ndar ende nuk jan duke e ndi.

 • mehr... (9453 mehr Zeichen)
 • Druckoptimierte Version
 • Komente (0)
 • 1112 mal gelesen

Tash e dua një qetësi pasi u bëm më qeveri, por dua tjetri të më kupton, jo pse heshti por pse po pushoj

Politikë

Pas daljës më qeverinë Kurti LVV-LDK, e dua një qetësi nga lodhja shpirtërore dhe gjithë çfarë perjetova kaq vite pas lufte për ta kuptuar edhe krejt çfarë më paskan bërë gjatë luftës së çlirimit të vendit tonë.

 • mehr... (12 mehr Zeichen)
 • Druckoptimierte Version
 • Komente (0)
 • 1247 mal gelesen

Krahas seancës së votimit, pak para perfundimit sajë hyra edhe në facebook dhe gjeta ngjajshmëri tipike më akuzat këtu në këtë seancë

Politikë

 

Sapo e dëgjoja seancën parlamentare për votimin e qeverisë LVV-LDK dhe kryeministrin Kurti, pak para vitimit e hapa laptoipin dhe po kontrolloj aktivitetët aty kur më doli ky perkujtim nga facebook-u dhe si për konqidencë më këtë seancë votimi të cilën po percjelli më perkushtim derisa u merzita nga akuza bajate, tani po shoh se si me paskan akuzuar gjoja Xuni nuk e paska njohur pavarsinë e Kosovës a dihet botërisht marrshimi im festiv në qytet me mijëra bashkë mergimtar dhe mramja festive në klubin e mergimtareve. 

Miku im Skënder Tolaj në një tubim festiv më vonë më paska bërë të qeshi dhe pakëm së qeshuri atëhere dhe po kështu sot, kjo seancë e votimit kryesisht disa deputet për të mos thënë të gjithë nga opozita e mbetur, më bënë të pakëm së qeshuri. Pat disa akuza të cilat i kam bërë Albinit kur ishte koha të bëhën dhe nuk e ruaja pushtetin qe se kisha, ata tek sot akuzuan për gjera kur po plaqkitej vendi dhe nuk merreshin shumë më akuzat kunder tyre, sot u ra ndermend të sillën kështu e jo në kohën kur kishin humbur pas vjedhjës dhe kapjes shtetit.

 

Ja tani sapo u votua qeveria, ika ta percjelli edhe pak por vertet jam knaqur se qeshuri gjatë kësajë seance më gjitha ato akuza ne vend te votimit te qeverisë.

Seancën e sotme do ta komentoj pas një pushimi edhe pse akuzat më kanë relaksuar e bërë të qeshi.

Xun Çetta facebook 3. Februar 2012 um 21:54 · 

 

Fanatizmi partiak për ballë shokë e veprimtarëve pa parti.

Afishuar më shtesën sot 03.02.2020 facebook :

https://www.facebook.com/xcetta/posts/2952445288108915?notif_id=1580750394290387&notif_t=feedback_reaction_generic

 

Më shkas një foto më Skënder Tolaj i cili më tha:

Xun, po e përshëndeti pjesëmarrjen tuaj në këtë tubim manifestimi për pavarësinë e Kosovë ,ngase po propagandohet shumë sikur jeni kundër saj

!!!.Jam kënaq se qeshuri... Propagandë e lezetshme kjo pa e zgjatur më tutje pse pro e pse kundër. Kjo ka qenë gjithherë dhe po mbetet lufta për ta pozicionuar tjetrin blanko.

PS:
Respekt për kujdesin e Skënder Tolajt i cili rregullisht ka qenë i pavarur në mendime dhe jo aq radikal për partinë, pa dallim rrethit që kishte vet fanatizmi partiak për ballë jo pakë shokë e veprimtarëve pa parti.

Gjithë ata që kanë bërë për klanet brenda partive politike po edhe për vet partinë parasë të bëhet për vendin dhe çlirimin e tij,tani po vjen koha e zbardhjes së gjitha karaktereve tona si veprimtar,politikan,publicist e gazetar.

Kjo betejë veçse ka filluar,e jo se vetëm po duket,nuk po dukët aq sa realisht është në veprim dhe zbatim të qëllimit të sajë si betejë...

Po shkon ngadalë beteja ngase frika është akoma se sapo të dalin të pa larat e rënda për vendin,edhe mund të verbohet akoma më shumë truri i të verbuarve të cilët kanë atdhe,komb e patriotizëm vetëm aq sa kanë pushtetin për të cilin bënë gjitha të pa larat e tyre...

Kjo e keqe e cila mund te kthehet në bumerang e donë një menaxhim më të butë dhe më të kujdesshëm e më përvojë në prag të ndryshimeve ku si gjithherë në histori vrapojnë palaçot politik për ti ndërruar flamujt,ashtu siç kam përshkruar në vazhdimësi për fatkeqësinë të cilës mjerisht edhe pas lufte së fundit nuk i kemi shpëtuar si fatkeqësi asaj.
Përse dhe nga ky konstatim ?.

Ballist e partizan të pandershëm,pa i fyer si përgjithësim ata , pas luftës së dytë botërore u bënë bashkë,jo vetëm pse ishin vëllezër prej gjaku sa po i ofronte edhe pushteti më format e tij.,lakmia për të. I tërhiqte pushteti ata të cilët u ndan në kohë lufte,por u bënë bashkë për pushtetin e pas luftës për çka edhe nuk doli kotë humori politik :

Luftë kundër fashizmit a fashistët prapa.,.
E them këtë realitet madje edhe më fakte dëshmojmë se jo rrallë më pushtet,më të fortë dalin ballistët e këqij të përpunuar në komunizëm se sa vet partizanët e ndershëm invalid lufte.

Pushteti mirët nga brenda thonë kjo racë karakteresh pa dallim partish ku futin kokën pa ideale ata. Unë,fatkeqësisht nuk i njohë këto pushtete me njerëz që përpunohen lehtë. Kështu jam edukuar që të jem i pa fat ,por karakteri që nuk thyhet dot,me mbetet traditë familjare në pritje qe fytyra dhe karakteri i pushteteve të ndryshon njëherë e mirë për ne si popull në pushtim shekullor.

Luzern 03.02.2012

Xun Çetta

xun26@hotmail.com

Afishuar më shtesën sot kur po votohët Qeveria Kurti 03.02.2020 

Xun Çetta

 

 

 


1572 Artikel (262 Seiten, 6 Artikel pro Seite)