Politikë

   

 

 

 

 

 

Po, sot ishte një vikend i ngarkuar më punë dhe pa mundësi ta pershkraj, ishte pra, në vend se vikend pushimi, ne na doli vikend pune, por më në fund, ne kaluam aq mirë sa u relaksuam.

Nga kafja mengjesit para dite ku shumë tema i debatuam, por asgjë nuk konkluduam ngase shumë antar të këshillit inicues të FONDIT për arsy të ndryshme munguan, derisa pas dite në Zürish ku ishim të ftuar në një emision të ri ,, Arti TV” emisioni ,, më Salih Sefën”

Të ftar, zonja Trandelina Labinishti, Gani e Xhemile Vlahna personazh kyq të vitit vigan 1981 dhe unë.

Evokimet e atyre ngjarjeve nuk mund të zbardhën në një e më shumë emisione, ato nuk po mund ti zbardhim sa duhet as më konferenca nderkombëtare e shkencore sa e sa më radhë deri tani por, drejt zbardhjeve po shkojm, po, kjo shpejt do ndodh ngase kaq prapa burokracia e implikuar na ka lënë.

Para dhe pas emisionit, evokimet më të mira i nadm dhe mbetem më shpresë ta vazhdojm.

Tash mesnata më paska lodh, por ndoshta, po këtu neser mund ta vazhdoj.

Luzern 06.03.2022

Xun Çetta

Facebook :

https://www.facebook.com/xcetta/posts/5184127114940710

Komentet Facebook :

Ramë Jahmurataj : Respekt për Arti tv dhe juve panelistë!

Nezir Jahmurataj :  Respekt per Xun Tezakun dhe Zeqir Shoqin.

Zekë Sinanaj : Xun ishit ndere prijetaret per te realizuar nje iniciative me vlera te jashtezakonshme, fatebardhesishte ajo u be realitet. Fondi po rritet nga dita ne dite, tash cfare ndodhi, me gjase tu kane ftohe meshkujt. E di ti nuk dorezohesh.

Xun Çetta : Unē per vehte kam bērē derdhjēn e parē, dy djemt, Dardani e Iliri kēto ditē pritet ta bējn tē njejtēn gjē o Zekē djali. Nuk besoj tē mos kuptohem drejt nga kēshilli yn inicues tash dy vite nē kētē drejtim, derisa dihen qendrimet e mia siq rregullisht kam ndaluar daljēn tonē pa kordinim mē Qeverinë dhe shohim kur ajo do tē leviz diqka nē kētē drejtim. Pergjigje më shkrim nuk muarrem, ata dualen pa mē tē voglin organizim, e kishte kētē mundēsi të cilën nuk e shfrytëzoj, doli ndryshe, ja konto dhe urdhēroni,dirdhni para !!! Kjo nuk na ka pelqyer ngase suksesi do tē jet dukshēm mē i mangët nga seq ne kishim projektuar kētē fond. Tani unē per vehte nuk lejoj tē dal ndonjē fond paralel, siq kam thēnē se nuk ka kuletē mbi kuletē, nuk ka fond mbi fond. Pra Zekë, as nuk mē jan ftof mēshkujt nē kētē kēshill inicus e as ndalēmi nga angazhimi pēr ta ndihmuar vendin tonë, riparimi i lēshimeve mbetet një mundēsi, varēsisht kush ka gadishmeri dhe don suksese nē kētē drejtim.

Zekë Sinanaj : Te shpresojme qe gjerat te shkojne mire, jemi para nje situate jo edhe pa rreziqe, ju lumte Xun Cetta.

Komenti i Fotos :

Gjyle Hoti Ibra : Ju ishit pikrisht realiteti i asaj kohe. Kur Kosovë më së shumti i nevoitet rinija e guximshme. Ju ishi ata që ju bëtë me dije se ne jemi.Shqiptar e jo Jugosllav. Ju ishit Qendresa e kombit që sakrifikuat për qështjen Komëtare.

Fal sakrifices juaj, atdhetare e luftes së UÇK????????  sot populli i Kosoves e gëzon lirinë !

Shperndarjët :

Trandelina Labinishti , shperndarje. Profili sajë FB:

https://www.facebook.com/lina.jaha.9

Trandelina shperndan këtë që ka shperndar Gani Vlahna fb 07.03.20222 :

https://www.facebook.com/vlahna.gani.1/posts/2046210415546706

Emisionin mund ta ndiqni :

E Premte 11.03.2022 nga ora 20:30

Emisioni në Arti TV.

"Bisedë me Salih Sefen"

Radio Televizioni ARTI TV GmbH ne Zvicër-Dietikon

Adresa: Lerzenstrasse 8 Dietikon

8953 Switzerland

tel: +4143 317 88 55 ArtiTV

tel: +41 76 203 00 01 Musa Sylejmani Manaxher

Facebook :

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=135768825620391&id=100075618218773

-----------------.

www.artitv.ch apo info@artitv.ch