Politikë

 A ka njeri i cili ma tregon qoft një figurë të kombit tonë të cilën nuk dualën të tjerët dhe ta fyejn,  perbaltin e shkatrrojn atë ?  Jo, pra pergjigja vjen jo dhe vetëm jo, thjesht nuk lam kënd pa e perbaltur e shkatrruar !!!, pse po na ndodh kjo fatkeqësi dhe nga cilat forca ogurzeza në histori ?

Po na ndodh kjo fatkeqsi, pikërisht per mes myhypëve tyre dhe jo rastësisht, nga kjo fatkeqësi infiltrohen sherbime të ndryshme dhe askushat në histori, si gjithëherë askushat për momentin vertetë perfitojn, por historinë tone po na shkatrrojn dhe në fund askusha ishin dhe mbesin mbi të keqen e popullit tonë.

Nuk ka pas dje, nuk ka sot as që do të ketë neser figuara sado të mëdha të jenë ato, të cilëve nuk do duhet bërë edhe ana e analizës krutike por amë, kritika dallon nga fyerjët, sharjët dhe perbaltjët nga myhup politik aspak të fushës kritike…

Kështu si ka vazhduar deri tani, bota akademike tek ne po permbysëst nga turmat politike, si pasojë tash sa kohë ne nuk kemi akademi në Kosovë e as Shqipëri, kjo është një fatkeqësi apo jo ?

Akuzohët PPSH nga turma të tilla politike , sikur ajo na qenka e themeluar nga Mugosha e politikan tjer ish Jugosllav !!! a në anën tjetër, po sot 2020, mburrën sikur tu vjen ndonjë politikan i fuqive të mëdha apo shteti fqinj dhe ndihmon e këshillon si ta bëjn partinë, madje i paguajn më rroga enormë mbi standardin e Kosovës…

Të tilla turmash politike pa asnjë sens kritik në politikë, harrojn se atë botë Amerikë e Rusi ishin një, pra ishin kualicion në luftë kunder nazifashizmit Gjermano-Italian dhe militarizmit Japan, pa dallim pse Fashizmi Gjerman atë kohë, ishte larg më i kapshem dhe më i pranueshëm se politika e Serbisë në shtetin Serbo-Kroato-Slloven.

Në anën tjetër të bllokut politik si llum turmash politike, akuzojn LDK-në, pse na qenka regjistruar në Beograd ! duke harruar se ish Jugosllavia ishte shtet dhe ne brenda sajë në atë fillim ndryshimesh politike, nisur nga kjo, nuk hezitojn të mjerët politik të thon se LDK-në e ka themeluar Serbia !!! një apsurd tjeter ky apo jo ?

Lexova para krejt pak ditësh apsurdin se si, Rugovën e paska marr në mbrojtje UDB atë kohë pluralizmi të ri derisa Qosjës i paskan kurrdisur atentat në zyrën e tij !!! O zot çfarë nuk lexon, degjon e çfarë nuk ndinë !!!.

Prof. Qosja vertet ishte therr e pa kaperdishme për Serbi në atë pluralizëm të ri, por këto shkrime nuk i bëjn nderë atij.

Po le ti lëjm këto tri personalitete si trajtim në një anë dhe tani ta shohim çfarë u tha e çfarë u shkrua për Adem Jasharin ikona e luftës tone ? ai vertetë nuk ishte akademik por ishte luftetar i cili për çlirimin e vendit nuk dinte askë më e fal dhe fal qendrimit tij, rezistenca jonë u shendrru në ushtri.

Po për Gjergj Kastriotin-Skënderbe, a mbet qen rrugësh në politikë pa leh ? Heronjt tonë nacional për të cilët na ka zili bota, ne vet i perbaltim dhe na dukët pastaj se na paska faj Europa dhe krejt bota ???.

Të gjitha këto kanë ndodhur dhe po vazhdojn derisa shtet si duhët nuk po bëjm…

E tash, në vend se ta festojm si duhët vitin e ri, mjerisht fillon fushata politike ndoshta akoma më zi…  

Edhe njëherë, kujdesë çfarë shkruajm e çfarë bëjm se neser shteti do të ngritë e jo kështu si po vazhdojm.

Lexo më shumë nga, E publikuar 30.12.2013.

Një nderhyrje në këtë fushatë Qosja-Demaçi-Rugova :

Nga këtu e keni të afishuar në facebook sot 30.12.2020

Facebook :

https://www.facebook.com/xcetta/posts/3843707708982664?notif_id=1609348203037333&notif_t=feedback_reaction_generic&ref=notif

 

Një nderhyrje në këtë fushatë Qosja-Demaqi-Rugova :

Qerim Kelmendi ka shpërndarë një lidhje.

Dhjetor 28

Ja sa larg shkon harbuteria, paftyresia dhe pashpirtesia e Botes Sot, e nje gazete shqiptare qe eshte telall i Serbise ne Kosove.

Siq ishin paramilitaret,ushtria dhe milicia serbe,fashiste me shpirt e me veprime, e ngjashme me paramilitaret,ushtrin dhe milicin serbe, ashtu eshte edhe gazeta Bota Sot, respektivishte stafi i saj, qe urren me tere qenjen, Kombin e vet, urren me tere qenjen shpirtin luftarak te liridashsve shqiptar dhe çlirimtarve.

Dhe,natyrshem se urrejne edhe Bacen Adem dhe Akademik Qosjen, sepse ata jane nje dhe te pandashem, me rrjeshtin e çlirimtarve dhe liridashve dhe jane ikonat e lirise se Kosoves.

 

Nderhyraja ime për sqarim-plotësim :

  

Ka kohë që kur po percjelli këto linke, artikuj gazetash, intervista, po nuk munguan edhe hapësira televizive për të u thënë kritika të këtij nivele në adresë të dr. Ibrahim Rugovës.

Nuk më pelqejn këto edhe pse e dua mendimin dhe prononcimin e lirë, unë vërtetë sakrifikoj pët ta thën të vertetën por jo në forma të këtilli për më keq jo gjithëhere atëhere kur vendi po gjendet në prag ndryshimesh dhe tani vrapi i tjerëve për tu duk më ka munduar gjithëherë, me mundon edhe sot. Më në fund dr.Rugova, vepra e tij akoma nuk ka filluar të trajtohet në mënyerën e duhur dhe komplet studiuse !!! ai, deshi dikush apo jo, është emër i cili i takonë një faze mjaftë të ndieshme të historisë sonë.

Ne vitet 1989.1997 dhe vitet e para, pas lufte, nuk kemi xhep, strajcë as hambar ku do ti fusim pa emrin e dr. Ibrahim Rugova…Ne, do duhet të jemi kritik për gjitha lëshimët e bëra por duke mos lëshuar në shoshat e shkyera për shoshitje të gjitha sukseseve që ka pasur për kohën dr. Rugova.

Për të mos e zgjatur shumë, ja se si u detyrova të ndërhy në njërin nga linket e Facebook-ut si u tha më parë :

Nga 28 breshëri komentesh në këtë link , po barti ndërhyrjën time të imponuar e cila i ndali debatet t`pakten deri sot në mengjes 30.12.2013:

Xun Çetta : Dy mesazhe nga ana ime:

Mos përqani popullin, ngase ndarja e tillë, do ju ndaj kokën ju komentues facebook-u si pjesë e popullit dhe atyre të cilët po ndezin fitilat e perqarjeve të radhës, përqarje të këtij lloji të cilat na kan kushtuar dhe po na kushtojnë.

Unë, më rastin e promovimit të librit tim ,,Një rezistencë ndryshe 1981-1990“ tekst-dhurimin e librit e bëra në disa adresa individësh dhe ambasadash. Mesazhin e dhurimit në libër për Adem Demacin dhe Rexhep Qosjen, ata e kanë në Shoqatën e ish të burgosurve politik, kuptohet në pa mundësi kohe të ju dërgoj përsonalisht. Mesazhin e dhurimit të këtij libri për familjën Rugova, ja po detyrohem ta publikoj pikërisht për shkak të kësaj fushate aspak të shëndosh e cila po vlon nga gjitha anët :

Familjës Rugova:

Promovimin e këtij libri permbledhjësh, të kësaj rezistence kohore, fatkeqësisht po e përjetoj sa të mangët po aq të dhimbëshme pa prezencën fizike të kryetarit të parë të shtetit tonë, jasht pushtimit Serb, rezultat ky i po kësaj rezistence. Mungesa fizike e presidentit Rugova në këtë ditë promovimi është e dhimbëshme edhe për vet faktin se, pikërisht në finale të kësajë dekade, në kohën e tij dhe bashkëpunimit ndryshe më popullin, rezistenca arriti që realisht të bëhët gjithë popullore.

Më respekt nga autori - -nenshkrim.

Vendi dhe data e promovimit të librit-

--------------------------------------------------------.

Komenti i 29 :

Qerim Kelmendi : Si se paskemi dit more Xun,se te eshte dhimbsur aq shume Kryetari, se ta kisha nis nje ngushllim, ne diten kur ka ndërruar jet krytari juaj ? kjo eshte nje dritare ku ballafaqojne mendimet strukturat e UDB dhe strukturat çlirimtare,andaj mes te arte, ketu nuk ka.

Beqir Hoti Mixha : Merre Rexhep Qosjen se po dike me i punue oxhqet mire edhe kishte firmë.

Xun Çetta : Qerim, unë nuk do doja të jem pjesë e këtyre fushatave, kuptohet në njërin as tjetrin kaqik politi ( Krahet tani i kemi thyer njeri tjetrit, kaqikat po funksionojn ). Këto lojëra, në momentet më të rënda kur kalon vendi i kam të njohura dhe akoma me pikojn gjak. Ti Qerim nuk kyqesh shpesh në debate më mua, terheqesh mirë dhe do doja që edhe kësaj radhe te përmbahesh. Unë kam Tekst- mesazhet për Familjën e Jasharëve, për Demacin, Qosjën etj. Mendoj se tek secili mesazh urimi, jam tepër vlerësues, kuptohet asnjëri mesazh nuk kan të njejtin kuptim, por vlerësimet nuk mungojn ashtu si mendoj se do duhet pas kujdes më emra. Pra nuk jam për të u lëshuar në këto debate, e di se ishte befasi për shumë juve pse Xuni kurr nuk është lëshuar në këto nivele, kuptohet në raste të caktuara emrash se komente bëj madje tepër kritike. Shendet dhe rri i qetë në këtë drejtim.

Arianitii Jashari : Rugova kur vdiq,populli tregoi dhembjen dhe dashurine qe pati per te me pjesmarrje masive,te vazhdueshme dhe ne temperatura shume te uleta,andaj cdo fjale kunder tij eshte e kote-Demaqi dhe Qosja fatkeqesisht jane ende gjalle,e fatmiresisht kane me vdek e ne kemi me pa respektin qe do tua bejne shqiptaret si popull jo si pushtetare e ithtare te ideologjive te tyre te vjeteruara tanime.....per gjynah ende flasin kunder vehtes duke share njeriun me te dashur te popullit tone.

Sqarim: Ky komenti i fundit nga ky Arianit Jashari sapo doli,fare në përfundim të përmbledhjës time. U lajmërua Arianiti mjerisht edhe ky me po këtë frymë…Nuk thuhet : Mjerisht jan gjall dhe fatmirësisht do vdesin…Nuk është formë e kundershtimit te mendimit kjo.

Publikuar 30.12.2013

Xun Çetta

Facebook :

https://www.facebook.com/photo?fbid=701229816563818&set=a.101831929836946

 Komentet në facebook :

Alush Kajdomqaj : I NDERUARI DHE SHUM I RRESPEKTUARI MMIKU XUN SI QDOHERE ME PARE EDHE KESAJ HERE ME SHUM VEMMENDJE I LEXOJ SHKRIMET TUAJA. JAN ME TE VERTET POROSI DHE MESAZH I MIRE DHE I QELLUAR DHE SHUM DOMMETHENES PER TE GJITHE BASHKOMBASIT TANE POR FATKEQSISHTE AQ SHUM DHE AQ KEQ JAN ZBEHUR NDJENJAT VLLAZRORE DHE KOMMBTARE TE DISA EDHE MME TRAGJIKJA TE KREU I INTELEGJENCES SHQIPTARE.MERRE MME MMEND MMIKU IM I NDERUAR AKADEMIT TONA APO " AKADEMIKET" TAN E PERQAN NE NJE MMAS TE PARAPAR KETE POPULL AQ TE VUAJTUR SI NE SHQIPERI ASHTU EDHE NE KOSOVE. UROJ QE NE TE ARDHMEN ZERI I JUAJ DHE I SHUM SHUM ISH TA BURGOSERVE DHE INTELEKTUALVE TE SHQUAR QE BESOJ KA BUKUR SHUM TA BASHKOJNE KETE POPULL QE ME TE VERTET UNE NUK E MBAJ MMENDE QE 35 VITE QE KA QEN KAQ I PERQAR .TE PERSHNEDES DHE JU UROJ SHENDET E JETE TY DHE TERE FAMILJEN TUAJ SHENDET E JETE

Shaqir Qetaj : fushata ka fillu por me keta nuk fitohet populli krkon gjana konkrete e jo te kalures

Agim Vuniqi : Xun ke te drejte plotesisht ne observimet tuaja politike, ne raste te tilla njeriu duhet te jet i matur dhe jo paragjykues, eventualisht te sjelle fakte per te pasuruar debatin... Sigurisht qe debati i kesaj permbajtjeje dhe i ketij niveli sic eshte ekzagjeruar ne publik nuk eshte i dobishem, eshte keq qe ne te u implikuan shume te rinje qe nuk e njohin as perseafermi realitetin ne Kosove, per kohen qe i nenshtrohet syrit kritik, ne kohen kur Rugova ishte gjalle... Perpjekjet e disa liderve partiak per te krijuar mitin per Rugoven, me teper ishin promovime individuale per te rritur numrin e kokrrave ne kontot e tyre partiake se sa ndonje perpjekje per te folur drejte, shumica e tyre as nuk ishin kontribues ne kohen kur rrezatoi figura e Rugoves, ishte nje kohe ashtu, derisa ndryshku i kohes zbehi ate imazh, dhe ke te drejte kur thua, pa u ndriqua figura e tij ne tersi nuk duhet dhene ndonje vleresim... por eshte nje gje qe nuk duhet harruar historia te nderon deri aty ku ke pasur mundesi te ndryshosh kursin e historise, por ne momentin kur tregohesh i lige ne castet vendimtare, kur vendosej edhe per te ardhmen edhe per jeterat deshtoi lideri, dhe me deshtimin e tij deshtoi politika e ndertuar, qe faktori kohe e beri me te qarte... Eshte e pafalshme dalja publike e Rugoves ne takim me Millosheviqin, para kamerave televizive, eshte e pafalshme sepse Kosova zbrazej dhe ai nuk e tha asnje fjale per kete, eshte e pafalshme sepse ai pranoi, me presion apo presion, nuk ka ndonje rendesi, qe te ndertohet qeveria kuislinge, e pafalshme te mos ndriqohet figura e Aganit sa ishte ai gjalle si bashkepuneor i tij i pare, dhe ideologu i LDK-se, i pafalshem sepse Prof Agani u sakrifikua te mos jete pjese e asaj marreveshjeje dhe asaj qeveria kuislinge,,. Rugova u tregua edhe njehere i lig kur pranoi te jap doreheqje nga pozita e presidentit para tryesnise se PSSP Kushnerit, u tregua i lige kur shperbeu parlamentin te cilin e kishte krijuar ai dhe e kishin votuar votuesit, ai nuk e mbajti se paku nje konsultim paraprak me anetaret e atij Kuvendi, nuk beri perpjekje te behet konstituimi i tij dhe te merren hapat tjere institucional ne perputhje me rrethanat... Edhe gjenerali Petain ishte hero i Frances, por kur u dorezua para fortunes gjermane u ekzekutua, Levizja e Rrezistences dhe marshalli Degol kaloi ne Britani, nga atje organizoi rrezistncen...Lideret njihen per nga sakrificat jo per nga fjalet e bukura... desha qe te kontriboj ne postimin tende, jo ti kundervihem atij, shpresoj se kam hasur mirekuptim...Agimi

Xun Çetta : Agim i nderuar, ju kuptova tepër drjtë dhe ju thëm se ju plotësuat boshllëkun të cilin e lash dhe po e lë akoma më shumë pa sqaruar për dështimet politike kur nuk do duhej të ndodhin ato në kohën e dr. Rugovës. Unë, kam të përmbledhura reagimet e mia në kohë, por kam të vequara edhe sukseset pa u ndal tani në ato permbledhje të cilat po e presin ditën për botim. Kryetari Rugova, kishte shumicë apsolute komunash kur festohej 28 nentori më flamurin tonë kombëtar derisa ai u mbyll në një sallë të vetme madje shumë të vogël në Prishtinë për ta promovuar flamurin Dardania. Ky ishte kulmi i gabimit pse ai nuk organizoj që një gjë e tillë të bëhet në nivel vendi për ta shpall këtë si flamur shtetëror për ball atij kombëtar. Ishte gabim i pa falshëm të improvizohet ilegaliteti në kohën kur i kishte gati gjitha komunat dhe lejoj të mos e bënë këtë gjë në nivel vendi e jo të mbesin të hutuara komunat tjera më njerzit e tij…Edhe kështu, më gabimin e tillë prap dr. Rugova në këtë pikë, është më i avansuar nga ata të cilët flisnin për shtetin a nuk mendonin për simbolet e tij deri në momentin e fundit kur krejt at-hok doli flamuri i shtetit të Kosovës. Nuk ka dyshim se, gjithëashtu ishte një mrekulli edhe himni i shtetit,,Kur ka ra kushtrimi në Kosovë“ kuptohet sikur te kishte shkuar në mënyerë procedurale dhe jo si në kohën e koqakve apo ilegalitetit, kjo nuk duhej ndodh në momentin kur thirreshim në demokraci… Pra është e tepërt dhe pa kuptim të lëshohem edhe vet në nivel të tepruar debatesh pa ndonjë leverdi për situatat e vendit tonë. E kam thën se për këto tema kam të permbledhura mendimet dhe analizat e mia krejt nga pervoja ime poliktike, pa pretenduar se jam apsolutisht i drejt në vlerësime, por një studim i nivelit hulumtues do ta ketë më leht të merr nga ajo cfarë thëm dhe shpejt do i kemi në botim ato.

Berat Luzha : Xun, për fat të keq, Qerimi ka plotësisht të drejt. Të përshëndes!

Xun Çetta : I nderuar Berat, e di se mendja juaj tjerr mirë, drejt, qetë dhe nuk e këput perin kur ai duhet perpunuar pa u shkëput. Ai duhet dredh e shpërdredh por jo të këputet. Qerimi pak parase te kolojm nenin e tjerrjes ai e shkëput atë dhe kalon në një tjerrje tjetër. Sidoqoftë, nuk mendoj se duhet ti shkëpusim penjet tonë dhe gjithëhere të kthehem nga e para. Po, më në fund në këte lloj demokracie cfarë është instaluar në Kosovë, prap shumica është ajo e cila nuk tjerr mirë, drejt dhe arsyeshëm, pikërisht kjo ta then korrizin nëse nuk shkohet drejt dhe arsyeshëm për te dal në rrugë. Unë gjykoj kështu dhe me vret keq veprimi në momentin e dhënë,kjo na ka kushtuar, gjërat do dalin akoma më lakuriq për të parë se kush sa patem të drejt dhe kush cfarë vepruam.