Politikë

  Afishimi -I-

Kush vet nuk tret, thot populli

A do të më pyet njeri për qeveri në këtë fshatin e ri edhe pse nuk po di, por krejt më hamendje si politik axhami, a më në fund po më del sahi ?

Jo more, jo nuk më pyet kush edhe pse të shumt mendojn të kundertën. Nuk më pyet kush kur është, Bajram, Shengjergj as kur jan Kërshendellat.

 

Unë do doja që tash një vit, të mos na vijn Bajram as Shengjergj po as Kërshendellat qeveritare siq na erdhën këto të perseritura dhe serish pa qare…

Thot një fjalë e popullit : ,,Kush vet nuk tret” më tregoni mos u luta keq për tash një vitë më vonë ju lutëm.

Lexo sot një vit më pare, Xun Çetta facebook 25.12.2019

Po të pyetesha unë e që nuk më pyet njeri, Albinit do ti thosha, mos publiko spot të tillë ngase nuk je në zgjedhje

 

Afishimi për alarm sot 25.12.2020 :

https://www.facebook.com/xcetta/posts/3831200093566759

Po të pyetesha unë e që nuk më pyet njeri, Albinit do ti thosha, mos publiko spot të tillë ngase nuk je në zgjedhje

 

Ky spot politiko-diplomatik i z. Kurti nuk ishte në funksion të arritjës së marrveshjës për qeveri, tani zgjedhjet kanë perfunduar dhe ato i ka fituar, këtë gjë sikur po e harron z. Kurti.

Gjithë çfarë dëgjuam në këtë video publike këtu, Albini ishte dasht në dialog më LDK-në dhe vetëm atje aq sa mundet më svidu për dalje më qeveri e pastaj bashkë më të ta svidojn dialogun më Serbinë, një zjarr tjetër pra ky i cile e prêt vendin tonë.

Ky ishte vetëm gabim i tij por jo se e prishi mundësinë për dajën bashkë më LDK-në për qeveri.

Kështu mendoj unë edhe pse nuk me pyet kush, por e di se gabimet që i bëj po më kushtojn, më mire të më kushtoj mua sesa dështimit për dalje më qeveri.

Ministria e punëve të brendshme, në gjitha rrethanat do duhej ti takoj LVV-s, e kam thënë që ditët e para madje bashkë më ministrinë e drejtësisë duke ja lënë ministrinë e financave LDK-së pa spekulime analistësh pastaj, ku mund thuhët se na doli Kryeministri pa portofol ! jo, jo këtë e di unë se si do funksiononte një qeveri e kontrolluar për të vepruar.

Ja VIDEO SPOTI i z. Kurti i cili nuk më u duk si veprim i menqur :

Albin Kurti bën spot politiko-diplomatik posi të ishte në zgjedhje VIDEO:e plotë shko në info.cetta :

Luzern 25.12.2019

Xun Çetta

info-cetta:

http://www.info-cetta.com/modules.php?name=News&file=article&sid=2079&fbclid=IwAR21CBWwrb_SHwUtNoVC45J9UFhXD_hAU5vdjMGdfxHDhC23CxTGED-m0Lg

Facebook :

https://www.facebook.com/xcetta/posts/2862981087055336

Komentet në Facebook :

Xhevdet Berisha : Për mëndimin tim Albin Kurti, bëri mirë me këtë spot, sepse pos qe i tregoi të gjitha (fatkeqësisht që s'do duhej të ndodhte kjo), ai kreu nji obligim ndaj votuesit të tij por edhe ndaj të gjithë votuesve sepse në duhet ta dim se ku qëndron problemi dhe kush po krijon kësi situate!

Qetaj Sulejman :  Xhevdet Berisha pajtohemi plotsisht.me ju, ju lumte

Xun Çetta : Xhevdet i nderuar, sqarimet në rastin eventual të dështimit për bashkëqeverisje do duhej bërë bërë vetëm në finale kur bashkëqeverisja merr epilog deshtimi e jo tani kur ende po vazhdon mos deshtimi. Askënd nga këto dy pale në bisedime nuk e ndihmon më shumë se dialogu dhe bisedimet në mirëbesim për ti sjrellur qeveri unike këtrij vendi. Liderët të cilët unë nuk i dua aq shumë pikërisht pse fati i vendit po lidhet më teket e tyre, janë të votuar edhe për të bërë politikë e jo veq pse na pelqejn premtimet e tyre. Pra tani duhët dëshmuar se tjetri din të bëj politikë dhe të lidh kualicion të qendryshëm e jo të dështueshëm. Pra votuesi e ka dhënë fjalën dhe besimin, tani duhët dëshmuar e jo kërkohët ende nga populli më spote të tilla po si në fushatë zgjedhore. Ne duam transparencë or jo tani në kulmin e beisedimeve ngase kjo sjell kunder efekt për të arritur marveshjën. Qofsha i abuar por nese di diqka politika I ka këto rregulla.

Xhevdet Berisha : Xun Çetta, pajtohem me ty me shume qka, pajtohem me karakterin tënd plotësisht por jo edhe Qdo her me atë që e thu e që është kundër vet Xunit?

Nuk do zgjatem sepse jom në orar pune, por do ti bi shkurt e trup:

Po të veproje si shumë moshatar tut nuk do mbaje burgun, as ti, as vllai Murati, as babai e axha I yt, pra ti je krejt tjetër në esenc ku edhe unë pajtohem plotësisht me ty, dikush dikujt duhet edhe treguar vendin në raste të caktuara, kemi të bëjmë me fatin e shtetit e të kombit qe asnjiher me ne rrezik se kemi pasur?

Kurse në si popull po të ishim më të vetëdijshëm do vepronim me ndryshe shumë dhe nuk do na përsëriteshin këso situatash me oligark e bythshutur. Të kërkoj ndjesë ty dhe lexuesve për fjalorin ndoshta jo edhe të duhur por nga njiher s'po mund të përmbahet njeriu...

Niki Topi : Albini nuk din te udheheq din te kretikon por cka esht shteti nuk din se ky ka qen kundra shtetit te Ks u ps gjet krejt bisedimeve koment nuk ka

Qetaj Sulejman : Niki Topi, Meso Albinin sepse i duhet nje keshilltar Politik me duket qenkeni Kepuc e Isa Mustafes dhe Hashim Thaqit, qenkeni i verber dhe jeto i verber edhe 20 Vite te tjerat ore i mjer prite PANIN edhe 20 Vite tjera mjerim per Kosoven

Qetaj Sulejman : Niki Topi po qasi komunisti i Ldk na qenke i partis se udbashve te jugosllavis te Isa Mustafes qe edhe recitale per shokun Tito keni Shkrue, shoku Tito ka vfekur, por ju Ldk dhe pdk keni me ngordh sepse ma shum e keni zbraz ju kosoven se Sa Millosheviqi turp te keni

Qetaj Sulejman :  LDK DHE PDK ESHTE TURPI I KOSOVES

Qetaj Sulejman : Mendim Individual duhet respektuar, jetojm ne pluralizem Politik, per fjalen e Lire kan derdhur gjakun bijt dhe bijat me te shtrejt te kombit te Lumte o i mardherishmi Xun Çetta.

Xun Çetta : FLM Sylejman, fjala e lirë derisa nuk keqperdoret liria e mendimit dhe shprehja e tij, nga momenti kur keqperdorët ajo, aty lendohët demokracia. Gati të gjithë gabojn por natyra më e keqe është inati dhe mbyllja e syve nga shtepia ku jetojm dhe hapja e syrit deri në plasje të syrit tek gabimi i tjetrit.

Drita Mulolli : LDK kurr nuk ka pas guxim me qeverise, e kan vjedh buxhetin para partive të tjera e kan vjedh dhe keqperdor voten e lire te paret, sikur te kishin këta guximin, Kosova ish shtet me 2001, kishte ushtri qe 15 vjet, por kta na kan sjell Zajednicen! Kta jane ata hajnat e 3% Dardania Bank 150 milion, kta jane ata qe votat jau mbledhte Enver Sekiraqa, kta jane deshmitaret e Hages!

Qetaj Sulejman : Drita Mulolli te lumt pajtohemi me mendimin e juaj

Xun Çetta : E nderuara Drita,e di se je pasionuse në politikë jo aq fanatike në partitë, një e mirë kjo përe ju. Mos harro se thyerja e LDK-së nuk i konvenon Kosovës, ajo duhët parë dështimët e saj dhe të disciplonon vehtën në politika tjera.

xxxxxx--------------xxxxxxxxxxxxxxxxxxx

Afishimi-II-

Mjaft më, praktikave të vjetra në politikë, ato janë shndrruar në thikë, punë kulaqi pushtetesh kjo

Deri kurë shpresa jonë nga politika dhe politikan, të vyshkën dhe mundin tjerët të na hajn ? STOP praktikave tilla sa nuk është bërë vonë.

Ndoshta është hera fundit e ndryshimit më votë dhe plaqkitja e mundit tonë më politikan !!!

Nuk dua të dëgjoj fjalë e premtime të embla fushatash para elektoratit si psh,, Ju jeni ari i këtij vendi“  a politikanët pastaj të na dalin argjentar dhe direkt me votat tona në Pazar...

Unë e di çfarë thëm, çfarë pres dhe çfatë mesazhi publik qoj, politikanë tregtar në kurriz të vullnetit dhe mundit tonë nuk mund ti duroj, ashtu si gjithëherë edhe në vazhdim do dëshmoj, ndoshta fal Zvicrës kështu mund të qendroj.

Tashmë rregullisht po perseritët kudo : ,, Pa e njohur të kaluarën nuk ndertohët e ardhmja“ pastaj thuhet : ,,Lereni të kaluarën mendoni për të ardhmën“ Këto janë dy gjëra jo bash të kunderta por jan të ndryshme dhe kanë një mes të mirë.

Politikan të vjeter deri në komunist dje, vertetë e nujohin të kaluarën politike por nuk mund ta ndertojn të ardhmën pa e parë sakt se, kush ishim dhe çfarë bëmë sa po kalonim situatat nën pushtim.

Politikan të rinj, vertetë rrugët i kanë të hapura fal shumë perpjekjeve dhe rezistencës së këtij populli, por nuk duhët par vehtën se po fluturojn drejtë majave të pushtetit, ngase pikërisht aty në fluturim e pa pervojë, rrëshqasin në dobësim të shtetit, të vullnetit dhe mundit të atyre të cilët nuk perfillën nga politikanë në fluturim.

Vetëm mesi, bashkimi i të mirave nga të gjithë, pa dallim e gjelozi si dhe, luftimi i të këqës pa dallim nga të gjith, kjo praktikë e hidhur për disa, por ne mund të na qojn perpara drejtë qellimit tonë.

Lexo nga tash një vit më pare, Xun Çetta facebook 25.12.2019

Neser ligjislatura e shtatë shpresoj dhe uroj të jetë një para sukses i politkëbërjës ndryshe në Kosovë

Afishuar si alerm për një vit më vonë e ta shohim si po na shkon sot 25.12.2020 :

https://www.facebook.com/xcetta/posts/3831343113552457

Neser ligjislatura e shtatë shpresoj dhe uroj të jetë një para sukses i politkëbërjës ndryshe në Kosovë

 

Jo vetëm shpresoj dhe uroj por besoj se neser do të fiilloj një politikëbërje ndryshe nga kaq vite pas lufte në Kosovë. Jo se kam informacione nga dora e parë e këtyre dy subjekteve por kam shpresën se ato kanë gatuar një marrëveshje e cila do duhët pjekur e mos digjet brumi i gatuar më kaq mund e sakrifica për ndryshim.

Data 26, tashmë si e freskët është datë trishtimi nga termeti i cili goditi Durrësin të cilin disi e perjetuam dhe e kaluam, por kjo datë e neserme nuk duhët të na frikësoj ngase suksesi i politikës, tek tani po fillon dhe urojm të mos devion nga premtimet dhe shpresa e qytetarëve të cilët i votuan.

Opozita e mbetur sado jo e bashkuar, shpresojm dhe urojm të jetë shumë më bashkëpunuese për ngritjën e shtetit nga çfarë ishte dje LVV në opozitë e cila vërtetë e kishte tepruar por brumin për bërje të shtetit ligjor nuk e kishte, djegur e as shkrumbuar.

Neser, ne e dijm se nuk do murosët e as kulmuhët qeveria por themelët nga ku do ngritët ajo, shpresojm dhe urojm të jenë themele të sigurta për ti perballuar termeteve politike më vonë, po, ky sukses besoj të ndodh dhe më pas edhe pse më vonesë dhe pasoja në humbje kohe, murosja deri tek kulmi nga neser do të fillon e vazhdon.

Ramushi nuk bënë burrëri kur tek :“Epoka e Re”thot : ,,Albin Kurti mund të flasë tash çfarë të dojë, sepse gjatë këtij mandati si kryeministër e paska bërë Kosovën funksionale”.

Pastaj gabimisht z.Haradinaj thot : ,,vonesat për krijimin e qeverisë së re nuk sjellin ndonjë problem në Kosovë” po si nuk sjell problem vonesa në këtë kohë ju lutëm ? apo ndoishta Ramushi don që sa më gjatë të thirret në emer të Kryeministrit në largim.

Nese neser thirret mendja e shëndosh dhe fillon ndertimi i shtetit funksional, jam i sigurt se shumë shpejt do ta shuhim se si kanë funksionuar pushtetet mbi shtetin dhe pasurinë e këtij populli.

Unë, edhe pse jo fizikisht atje, neser do jem para ekranit televiziv dhe në ndonjë lidhje tjetër private për tu informuar më afer dhe sygjeruar e ndihmuar aq se mundem.

Shpresa me mban dhe i besoj, se neser, sado më vonesë, ndryshimi do të fillon nese i keqi kudo qoftë nuk do mund të ndikon edhe pse të perkushtuarit të izoluar shumë keq jan por punën ata në forma tjera e bëjn.

Urime fillimit të ri, opozita të mbetet ushtri besnike e këtij fillimi nese duam që vendin ta ndihmojm.

Luzern 25.12.2019

Xun Çetta

info-cetta:

http://www.info-cetta.com/modules.php?name=News...

Facebook :

https://www.facebook.com/xcetta/posts/2862450743775037

Komentet në facebook :

Durim Dura : Foto Albini e Isa, tekst  : O Milet, a po e shihni se kush po luan koqe më fatin e Kosovës

xxxxxxx-----------------------xxxxxxxxxxxxxx

Afishimi -III-

Sipas arkivit këtu, z. Salih Kabashi çmimin e fituesit në këtë pyetje e paska fitu por për hirë të situates, aj çmim nuk është publiku…Fito çmimet e radhës z. Kabashi

Krejt poshtë, nen postimin e parë truse gishtin e lexo :

Loja shpërblyese për publicist e gazetar,kryesisht vlen për analist.

Afishuar si nevojë, sot 25.12.2020

Facebook :

https://www.facebook.com/xcetta/posts/3831383263548442?notif_id=1608896373887125&notif_t=feedback_reaction_generic&ref=notif

Mos të merremi më lojën shperblyse këtu por sot paska vlerë ti lexoni komentet se si e kam pare fatin e Kosovës para shumë vitësh pa dallim pse shumë komentues i paskan shlyer komentet e tyre e që unë i kam diku në arkivin tim të asajë kohe. Edhe më z. Kabashi nuk kam raporte të rregullta por ai paska respektuar kodin moral që komentet në fb të mos shlyhën pa dallim kohëve.

Sa mire ma kujtojn kohën kur lëxoj këto komentet e mia këtu :

Më 24.12.09.fb.

Loja shpërblyese për publicist e gazetar,kryesisht vlen për analist.

Komentet në facebook :

 

Xun Çetta : Më 24.12.09. deri më 28.12.09.

Loja shpërblyese për publicist e gazetar,kryesisht vlen për analist.

Shpërblimi bëhet më renditje varësisht kush sa,ku ja ka qëlluar po atë vend zënë.

Pyetja :

1. Kush mund të ketë qenë autorë i këtij artikulli ?

2. Në cilin vit mund të jetë botuar ky artikull ?

3. Të paktën këtu përgjigjuni :

Autori ka mund të ketë qenë i krahut pacifist apo radikal ?

Xun Çetta : Të nderuar anëtar të fb-së,mund të përgjigjeni edhe ju pa dallim profesionit dhe ju them se pjesëmarrja në përgjigje deri në afatin e caktuar kur unë do ta publikoj të vërtetën më kuptimin shumë më vlerë që ka.

Është hera e parë që nëse inkuadroni në lojë konsideroj se më keni nderuar,them këtë ngase është në interesin e gjithë neve qe po merremi kush më shumë e kush më pak më tema të tilla.

Paraprakisht ju falënderoj dhe shpërndajeni që pjesëmarrja të jetë mundësisht sa më e madhe.

Salih Kabashi : Dua ta di çmimin. Domethënë shpërblimin. Pa një shpërblim të mirë nuk e them as emrin e autorit, as vendin e botimit. S'ka pa pare, Xun miku!

Xun Çetta : Përshëndetje Salih

Fillimisht ju përshëndes dhe më vjen mirë që e ke parasysh pyetësorin që paraqita si lojë shpërblyese. E quajta kështu sa për të qenë i kohës më këto shpërblime por thënë të vërtetën si shpërblim në këtë rast e merr çertifikatën për meritën që ke në analizë,publicistikë e gazetari ndoshta pjesërisht edhe në fushën historike...

 

Po more Salih,unë fillimisht dua të besoj se njërës nga tri pyetjet do të jesh në gjendje të i përgjigjesh a kënaqësia ime do ishte po të u përgjigjesh të tri pyetjeve gjë e cila do ishte mrekulli.

 

Salih,unë pas mbylljes së këtij pyetësori apo loje shpërblyese kam për të thënë diqka më vlerë dhe aktuale për momentet çfarë po i kalon Kosova,do binden të gjithë se kam pas nevojë për përgjigjet e tyre .

Edhe njëherë ju them se t`paktën përgjigjen e tretë jam i interesuar ta kem nga secili që e lexon këtë pyetësorë. Sa për shpërblimin me mjete materiale,mjerisht nuk kam siguruar sponsor e donacione nga ku mund ta shpërblej atë i cili do më nderonte me përgjigjët e sakta.

 

Më në fund edhe unë vet po vazhdoj me kontributet vullnetare që të bëjmë diqka më shumë deri në një ditë më të lumtur për ne vullnetarët varfanjak por vullnet dhe shpirt bardhë pa dyshim.

 

Ju përshëndet Xuni

 

Xun Çetta : Ju lutëm juve gazetar,publicist e analist po edhe ndonjë historiani,që të merrni pjesë në këtë pyetësorë si e quajta lojë shpërblyese ku si shpërblim do ta keni vendin kush ku arrin të renditët më saktësinë e përgjigjeve tuaja. Merrni pjesë sa është rasti dhe keni mundësinë të dëshmoni se jeni përcjellës të ngjarjeve e mos më thoni pastaj se Xuni është i pa kulturë dhe po na nënçmon pa kursyer asnjë nga ne.

Ju them se pas datës 28 12.09 do ta shihni se ja ka vleftë ta jepni kontributin tuaj,andaj mos hezitoni nëse dëshironi që vlerësimet e mija mbi gazetar,publicist,analist e historian të jenë më të kujdesshme nga ato që i kam bërë deri tani. Unë mjerisht kam vlerësuar dhe po vazhdoj të vlerësoj dhe konstatoj vetëm zi në këtë çfarë po bëjnë në këto fusha krijimtarie.

Xun Çetta : Sylë,jo vetëm artistët,por gjithë ata që dinë të përgjigjën në pyetjet e kryesisht në pyetjen e tretë e cila si përgjigje është e lehtë,kuptohet nëse nuk frikësohen se mos po gabojnë,a edhe ashtu nuk do ishte dështim i ku ta di çfarë pune nëse nuk ja qëllojnë.

Qëllimi im është tek publicistë,gazetar,analist dhe ndonjë historiani që nuk dinë madje kanë harruar se çfarë është hulumtimi.

Pra,përgjigju nëse jo në të gjitha s`paku në pyetjen e tretë ngase nesër pas darke mbyllët

Xun Çetta : A e sheh Sylë se nuk qenka lehtë të kontribuosh dhe krijash jasht fushës artistike pa dashur ta nenqmoj atë fushë. Më në fund a e sheh se shuku juaj nuk paska braktisur aktrimin nga Teatri i Luzernit përçka ti ke pas shpreh keqardhje dhe merzitur aq shumë.Por ja se kombinacionet janë vet vlera.

Lexohemi nesër mrama shendet andej nga Tiqina

Xun Çetta :  FLM Sylë,një mund të ju them se je më guximtarë se sa të vetëquajturit gazetar, publicist,analist apo historian. Tani më veç po dihet se më këtë kategori e kam luftën,ata e dinë këtë dhe e kanë bërë të vetën çfarë kanë ditë e kanë mund të bëjnë. Dashtë zoti e më jap forcë,drejtësi ligjore dhe pak pushtet në kohën kur gjërat do ta marrin rrugën e drejtë.

Pushteti i dorës së fortë kuptohet nëse është i drejt dhe pa shpërdorim të vetvetes mbi popullin,nuk është diktaturë por është demokraci e cila mbrohet nga diktaturat që tentojnë ta instalojnë sistemin e shpërdorimit të pushtetit,e pastaj diktatura do vjen vetvetiu ngase shpërdoruesit detyrohen ta përdorin pushtetin për ta mbuluar krimin e tyre.

Po Sylë,je më guximtar në mendimin tënd dhe shprehjen e mendimit të lirë pa dallim se a ja qëllon apo jo,ose në rrethana tjera,ti thua mendimin a tjetri gjykon dhe vlerëson Sylën,mua,tjetrin e tjetrin dhe kjo është demokracia ngase punoj e veproj pasi ta kem vlerësuar atë çfarë tjetri.

Gazetar,publicist e historian të cilët nuk kanë guximin ta thonë realitetin as të japin lajmin e drejtë po as të hulumtojnë pa u thënë vet pushtetari,këta janë vet mjerimi i vendit. Të tillët bëjnë artikuj sensacional sa që e dridhin opinionin ditor nesër asgjë!!!. Ndodh kjo ngase pushteti ka punuar punën e vet të pistë në po atë kohë sensacionesh të improvizuara.

Koha që po vjen të tillë gazetarësh,publicistësh e historianësh që thurin histori më para,pa dyshim se do i ketë nën kontroll të rreptë ngase të tillët janë mësuar me praktikat e tyre të dobëta,fare të ulëta nga pushtetar të dobët. Lajmin kur e japin nëse nuk e argumentojnë aj apo ajo do të ndëshkohet më pezullim nga puna pa dallim është ai në mediat private apo shtetërore.

Ata që nuk shkruajnë më kohë dhe tentojnë të përfitojnë me shkrimet e vonuara po ashtu do jenë nën kontroll që të mos viktimizohen nga krimi.

Sidoqoftë Sylë, ju falënderoj për guximin dhe pjesëmarrjen në këtë pyetësor.

Facebook :

https://www.facebook.com/photo?fbid=103188413034631&set=a.101831929836946

 

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx