Info Çetta

Publicistikë e pavarur

Artikel zum Thema: FamiliareJo bash ditë e mirë e më diell por Bjashka ka bukurit, ajrin dhe kënaqësin e vet (Nga Foto albumi-)

Sot, nuk ishte bash ditë e mirë e më diell por Bjashka ka bukurit, ajrin dhe kënaqësin e vet. Ishte një ditë kjo paksa më re, erëra dhe më pak të ftoht, por katër ditë pushimi nuk mbyllet në banesë pranë kompjuteri e mos të shkohët në bjeshkë ku i ke gjitha të mirat.

Tani ikem nga nalt diqka më heret se zakonisht, ngase bëri të ftoht para se errësira ta mbuloj tokën.

Luzern 17.04.2017

 

Xun Çetta

 

Komentet në facebook :

Fadil Qetaj : Xun a tu ka prish karrika ne shtepi se koke hip maje ati guriaaaa

 

hajde klm

Xun Çetta : Jo Fadil, nuk më është prishur karrika në të cilën nuk jam ulur kurr, ti e din sa vite të tëra kam punuar në PC në sistemin e punës në këmbë, tani vonë kam filluar pak më ndryshe por prap jo në karrikë. Punën e dua karrikën jo ngase i frikësohem…Shumë pak dhe shumë rrallë ulëm në karrikë.

Naser Tupella : O knaqu Xun ne ajr të paster se boll ke hjek prej serbije ,te lumtë se ti kurrë per karrikë ske mendua,respekt

Xun Çetta :  Kjo që thuani ju, ka qenë dhe mbetët jeta, puna ime më të cilën ndihëm mirë dhe nuk pendohëm, për tjerat nuk e kam problem o i nderuar Naser. Nuk e kam problem as me ata të cilët me njohin mirë siq jeni ju e shumë tjerë, por e kam problem me ata të cilët me njohin akoma më mirë dhe nuk lëjn gurë pa levizur për karrikën dhe mbrojtjën e sajë, e unë, mjerisht shumë shpejt sikur jam reflektuar kundër karrikave tyre pa mbulesë e pa aftësi ti kenë apo uzurpojn ato. Kjo më ka kushtuar shumë i nderuar dhe mjerisht, jo rrallë kanë gjet mbështetës edhe në mesin tonë. Shëndet dhe gjithë të mirat në familje i nderuar

 


Edhe argëtimi nganjëhere vjen posi dielli dhe krejt pa pritmas (Nga Foto albumi-)


Në kulm të merzive të mia duke shkruar, Iliri më bëri të ndihëm më mirë kur pa pritmas më pyeti : Babi, a po i perngjaj Gjyshit tim ?

Luzern 15.03.2017

Xun Çetta

 


Në këtë mengjes të hershëm Ilirin e percjellëm, jo për Ushtar por për Spanjë (Komentime )


Në këtë mengjes të hershëm e më rreze dielli, Ilirin e percjellëm, jo për Ushtar por për Spanjë ku do ta kaloj një javë në ushtrime bashkë më ekipin e tyre fudbollistik.

Fillim viti 2017 sapo na ndau nga viti që sapo e lam pas (Komentime )


Fotografia e Xun Çetta

E tëra kjo natë feste më kaloj më familje dhe para ekraneve televizive. E patem një atmosferë shumë festive, fëmija , tani më djemt e mij të ritur nuk pijn asgjë nga pijet relaksuese. Unë edhe po të pija 24 orë, nuk jepem të dukëm si i relaksuar sa duhet e lere më të dukëm si i dehur.


Vdakja e Axhës Imer më tronditi edhe pse jo vdekje e pa pritur (Akademi Perkujtimore)

Ishte ky axha im më i mirëkuptueshëm për mua e në veaqnti vitët e fundit kur publikisht disa herë i shprehu bindjet e tij.
Vdakja e tij nuk ishte e pa pritur, por si e tillë tani më zuri në befasi dhe nuk po mund ta kuptoj se atë, nuk e kam më atje ku çmalleshim më familiarët tonë.
Ishte Axha i fundit mes gjashtë vëllëzërve, gjegjësisht gjashtë djemve të Ramë Çettës. Pra nga sot jam pa migjallar.
Lavdi Axha Imer, qoftë i leht dheu i Kosovës mbi trupin tuaj, shpirti juaj në amshim, kujtimet për ty do na mbesin për jetë. Ngushllime gjithë familjës tonë dhe lagjës Çetaj.

Luzern 07.12.2016
 Xun Çetta


Kujt i kujtohet kjo punë dore më paketa të zbrazëta cigarësh ? (Rrefime nga ditari)


A ka shumë, a thua kanë mbet gjall të atillët të cilët nuk kanë harruar të kaluarën tonë ? Kujt i kujtohet kjo punë dore më paketa të zbrazëta cigarësh ?

Mysafire e pa ftuar në këtë natë vjeshte adhurusja ime Flutra (Komentime )


Krejt pa pritur më hyri në dhomën time Mysafirja e pa ftuar në këtë natë vjeshte. Erdhi adhurusja ime Flutra e veshur në kuq e zi dhe kështu po kalojm një natë si familja më fatlume në këtë natë feste…

Ndryshojn kohët apo njerëzit ? ( Tema sot në familje)


Ndryshojn kohët e jo njeriu, thuhej dikur. Jo more jo ! ndroshojn kohët nga vet ndryshimi i njeriut, këto shkojn paralel njëratjetrës.

Na mbetët, të lutemi që ndryshimet e radhës të na vinë për mirë e jo më keq se ishim dhe më keq se që jemi aktualisht.78 Artikel (10 Faqe, 8 Artikel pro Seite)