Home » Artikel

Quick links: Springe zum Inhaltsbereich der Seite, Springe zur Seitennavigation, Springe zur Suche.

flag-german flag-albanian

Artikel zum Thema: FamiliareLamtumirë rini, mirësevjen pleqëri e artë, krenaria mes nesh qoftë e zjarrtë


Kaq pak jetova dhe më kaq fate e fatkeqësi disi kalova, vetëm tani në 61 vjetorin po ndalem dhe më zemër të hapur, dua të te kuptoj e pranoj ty pleqëri, të te pranoj si fillim pleqëri e cila së fundi fillove më mua në shoqëri më hy, por unë nuk të kuptova ty.

më shumë...

Është kënaqësi kur në trojet tona rritën fëmi të tillë në liri, kurrë robëri


Nuk ke si të mos ndihësh mirë e kryesisht nga Mergimi kur sheh se si fëmijt rritën atje ku ne mjerisht po mungojm. Është kënaqësi kur në trojet tona rritën fëmi në kushte dhe krejt ndryshe nga u rritëm ne si fëmij nen robëri.

Foto: Noar Betim Çeta, tani dy mujori i ardhjës tij në jetë. U rritë në paqe, më gëzime dhe u bëftë 100, pa ja kufizuar që ta kalon 100-shin.  

Luzern 06.05.2017

Xun Çetta


më shumë...

Jo bash ditë e mirë e më diell por Bjashka ka bukurit, ajrin dhe kënaqësin e vet

Sot, nuk ishte bash ditë e mirë e më diell por Bjashka ka bukurit, ajrin dhe kënaqësin e vet. Ishte një ditë kjo paksa më re, erëra dhe më pak të ftoht, por katër ditë pushimi nuk mbyllet në banesë pranë kompjuteri e mos të shkohët në bjeshkë ku i ke gjitha të mirat.

Tani ikem nga nalt diqka më heret se zakonisht, ngase bëri të ftoht para se errësira ta mbuloj tokën.

Luzern 17.04.2017

 

Xun Çetta

 

Komentet në facebook :

Fadil Qetaj : Xun a tu ka prish karrika ne shtepi se koke hip maje ati guriaaaa

 

hajde klm

Xun Çetta : Jo Fadil, nuk më është prishur karrika në të cilën nuk jam ulur kurr, ti e din sa vite të tëra kam punuar në PC në sistemin e punës në këmbë, tani vonë kam filluar pak më ndryshe por prap jo në karrikë. Punën e dua karrikën jo ngase i frikësohem…Shumë pak dhe shumë rrallë ulëm në karrikë.

Naser Tupella : O knaqu Xun ne ajr të paster se boll ke hjek prej serbije ,te lumtë se ti kurrë per karrikë ske mendua,respekt

Xun Çetta :  Kjo që thuani ju, ka qenë dhe mbetët jeta, puna ime më të cilën ndihëm mirë dhe nuk pendohëm, për tjerat nuk e kam problem o i nderuar Naser. Nuk e kam problem as me ata të cilët me njohin mirë siq jeni ju e shumë tjerë, por e kam problem me ata të cilët me njohin akoma më mirë dhe nuk lëjn gurë pa levizur për karrikën dhe mbrojtjën e sajë, e unë, mjerisht shumë shpejt sikur jam reflektuar kundër karrikave tyre pa mbulesë e pa aftësi ti kenë apo uzurpojn ato. Kjo më ka kushtuar shumë i nderuar dhe mjerisht, jo rrallë kanë gjet mbështetës edhe në mesin tonë. Shëndet dhe gjithë të mirat në familje i nderuar

 


më shumë...

Edhe argëtimi nganjëhere vjen posi dielli dhe krejt pa pritmas


Në kulm të merzive të mia duke shkruar, Iliri më bëri të ndihëm më mirë kur pa pritmas më pyeti : Babi, a po i perngjaj Gjyshit tim ?

Luzern 15.03.2017

Xun Çetta

 


Në këtë mengjes të hershëm Ilirin e percjellëm, jo për Ushtar por për Spanjë


Në këtë mengjes të hershëm e më rreze dielli, Ilirin e percjellëm, jo për Ushtar por për Spanjë ku do ta kaloj një javë në ushtrime bashkë më ekipin e tyre fudbollistik.
më shumë...

Fillim viti 2017 sapo na ndau nga viti që sapo e lam pas


Fotografia e Xun Çetta

E tëra kjo natë feste më kaloj më familje dhe para ekraneve televizive. E patem një atmosferë shumë festive, fëmija , tani më djemt e mij të ritur nuk pijn asgjë nga pijet relaksuese. Unë edhe po të pija 24 orë, nuk jepem të dukëm si i relaksuar sa duhet e lere më të dukëm si i dehur.


më shumë...

Vdakja e Axhës Imer më tronditi edhe pse jo vdekje e pa pritur

Ishte ky axha im më i mirëkuptueshëm për mua e në veaqnti vitët e fundit kur publikisht disa herë i shprehu bindjet e tij.
Vdakja e tij nuk ishte e pa pritur, por si e tillë tani më zuri në befasi dhe nuk po mund ta kuptoj se atë, nuk e kam më atje ku çmalleshim më familiarët tonë.
Ishte Axha i fundit mes gjashtë vëllëzërve, gjegjësisht gjashtë djemve të Ramë Çettës. Pra nga sot jam pa migjallar.
Lavdi Axha Imer, qoftë i leht dheu i Kosovës mbi trupin tuaj, shpirti juaj në amshim, kujtimet për ty do na mbesin për jetë. Ngushllime gjithë familjës tonë dhe lagjës Çetaj.

Luzern 07.12.2016
 Xun Çetta


më shumë...

Kujt i kujtohet kjo punë dore më paketa të zbrazëta cigarësh ?


A ka shumë, a thua kanë mbet gjall të atillët të cilët nuk kanë harruar të kaluarën tonë ? Kujt i kujtohet kjo punë dore më paketa të zbrazëta cigarësh ?
më shumë...

72 Artikel (9 Faqe, 8 Artikel pro Seite)