Info Çetta

Publicistikë e pavarur

Artikel zum Thema: FamiliareFoto nuk flet gjithëqka nese nuk e sqarojm me pak fjalë për ti kuptuar 1000 sosh

As nuk jemi kuqalosh pse rasitsisht jemi të veshur në të kuq e zi, e as nuk jemi kunder besimit tonë Islam pse shoqja më shoqëron me nga një gotë verë, po më shoqëron gati çdo të shtune. Gjithëherë kam thënë se, fotografia nuk flet bash gjithëqka nese nuk e sqarojm atë me pak fjalë.

Ky vikend, tani po kuptoj akoma më shumë se kaq, paska qenë vikend vizitash (Komentime )

 

Blerim Imeraj facebook 26.03.2018 ora 21 e 30 Wien- Austria

Komentimet në fb : 

Xun Çetta : Ju pata lakmi për vizitën e këtij vikendi që patet në Austri, u informova gjërë e gjatë dhe u relaksova kur kuptova dhe pash më foto e video se sa mirë kishit kaluar. Nipash Blerim, besoj se e ke verejtur se sa gabim është të mos vizitojm njëritjertin për pak kilometra rrugë. Nuk është e mundimshme të dilni edhe këndej nga Zvicra. Në Austri e pash dhe kuptova se keni kaluar shumë mirë, kuptova se edhe Xhaviti kishte percjellur djalin ushtar dhe e di, jam i sigurt se ai do të bëhët besnik i uniformës dhe ushtrisë Austriake si vendlindje e tij, do të bëj për atë ushti mos më shumë se për vendin dhe ushtrinë e atdheut, pra të vendlindjes se babit tij.
Uroj dhe shpresoj të kaloni mirë. Të fala andej.

Vet jam lodhur a Webmasteri i info cetta ka filluar me u plak, çka tani ? (Rrefime nga ditari)

 

Qenka e rëndë por e natyrshme dhe shpresoj e kalueshme. Vet jam lodhur, Webmasteri i info-cetta ka filluar me u plak, fëmia tani të rritur e bërë burra nuk duan të merren më këtë profesion as si hobi, gratë po na thojn e kemi ditur se po psheshni më shumë sesa mund ta hani !

Shpalli konkurs për Webmaster i cili na kursen pak kohë dhe na shpeton nga presioni i grave.

Ditëlindja jote pa ty Ilir do të jetë e vështirë. Rrugë të mar për St. Gakllen (Rrefime nga ditari)

 Ilir, neser ne do të ndiejm merzi pa ty në ditëlindjën tënde, por ti mos u merzit, shkolla ka rëndësi, ditëlindjët shkojn e vinë. Java e kaluar para vitit të Ri të ka kaluar shpejt atje, erdhe dhe pushova një javë, festuam natën e Vitit të Ri dhe tani edhe një javë do të kaloj shpejt dhe ditëlindjën tënde do ta festojm pasi të kthehësh ti mga St.Galli-ni Ilir. Urime sot në këtë mengjes të hershëm për neser djali i babit. Rrugë të mbarë e kalo mirë.

Luzern 02.01.2018
Xun Çetta

 

Unë në këtë natë feste, pushova dhe më familje festova, as nuk lexova e as komen (Nga Foto albumi-)

Mendoja se është vështirë të mos lexoj,të mos shkruaj e komentoj por jo, unë u kënaqa duke pushuar dhe me familjën time duke festuar.

Urime dhe Gëzuar të gjithëve 2018

Luzern 31.12.2017
Xun Çetta

 

Edhe unë, perjetova vehtën duke u servilu !. Pa ty gru qenka vështirë më jetu (Nga Foto albumi-)

  

Tash dy ditë jam më një grip i cili është në ikje e sipër dhe dualëm më gruan për një sheti si dhe për ajr të paster.

Në ecje e sipër më shpëtoj goja e i thash : Pa ty gru qenka vështirë më jetu, çfarë do beja sikur mos te kisha afer këto ditë ?

Jo këto ditë, por tërë jetën ma kthej gruaja. Ah fjalë grash janë këto po mirë e ke ti pasi fillova më sevilizëm ndaj teje, ja ktheva unë.Vetëm katër (4) ditë do dëshiroja të vdisja para teje, vazhdon kjo më fjalët e grave para burrit. Më fal, tash po e di se ke sens me u marr me politikë e jo unë, i thëm gruas. Kështu ja plasëm gazit më të qeshura duke kuptuar seriozitetin e njëritjetrit më ca pjesë humori mes nesh dhe vazhduam në errësirat e Malit.

Luzern 24.12.2017

Xun Çetta

 

Iku një ditë, paksa ndryshe nga tjerat për mua

Ishin tri raste këto të cilat i perjetova dhe ndoshta nuk kam forcë ti pershkruaj ashtu si i ndjeva. Tjerët nuk do i trgojshin edhe pse ndoshta i kanë perjetuar para meje.

1-Ka kohë që kur planifikoj ta marr një qen dhe ta kemë si antar familje siq kanë bërë shumë tjerë dhe shetisin çdo mengjes, mesditë dhe në mbrëmje më ta. Argëtim ky i cili ndoshta është nevojë për njeriun, të paktën në moshë pleqërie.

Gruaja më tha: Ti e merr qenin në shtepi, unë te dal nga shtëpia, mjaft i kam këta dy djem si rrishi, tani donë të me ngarkosh edhe më perkujdesje të qenit. Nuk ta kam prish kurrë por këtu e kam seriozisht më tha gruaja. Pa e zgjatur më shumë, e shuva shpresën dhe u pajtova më gruan

2-Duke shetitur në mbrëmje, po ecshim mes malit dhe si zakonisht po i lecoja gazetat në Tel. Mobil. Shoqja ma kishte marr foto aparatin dhe më fotografon duke lexuar gazetat dhe për një moment më tha: Hera tjera, telefonin me e lënë në shtëpi kur dalim për sheti. Ishte e rëndë edhe pse nuk ma tha bash ashpër siq ma këputi për rastin e qenit.

3-Duke biseduar në mbrëmje paksa vonë më gruan dhe dy djemt, që të dy djemt më thanë : Babë, mos e ke merak edhe pse ne të dy u lindem dhe po rritemi këtu.

Ne, Atdheun tonë Kosovën për të cilën bëre gjithë jetën, e duam por sikur më shumë jemi të angazhuar dhe e duam vendlindjen tonë Zvicrën ku është jeta jonë e perditshme e ndoshta e perhershme…

O zot, si të mos kuptohët fatkeqsia jonë si Mergimtar e besa edhe të drejtat e sundimit tepër rigoroz të derjtave familiare !!!

I kuptova dhe akceptova disi por pse bash të gjitha në të njëjtën ditë ?

Luzern 10.09.2017

Xun Çetta

Komentet në facebook :

Kur tjetri është, dhe bënë mirë, ndiju edhe ti mirë se e keqja largohët më leht

Kështu për herë të dytë, sot po ndihem mirë kur njerëzit i mi janë dhe bëjn mirë. Ka edhe shumë çka për të i thënë të gjitha anët e medaljës , por ato mbesin për më vonë.


74 Artikel (10 Faqe, 8 Artikel pro Seite)