Info Çetta

Publicistikë e pavarur

Artikel zum Thema: FamiliareEdhe këtë e perjetova ! Më kërkesën e Gruas si ultimatum… (Rrefime nga ditari)

 

,,Mbylle kompjuterin burr e të dalim se po bie borë ashtu si unë kam qef e ti e dinë, borën e dua më shumë se ty burr !“ Kështu më i këputi dy këmbët gruaja ime të cilës nuk ja prita këtë fjalë. Ec e mos e kryej urdhërin e Mbretëreshës së ditëve të sotme he mjer burrëria jonë.

 

Po edhe pa humor nuk po ecën jeta, kjo ishte pjesa e relaksit të kësajë mbrëmje.

 

Luzern 09.01.2019

Xun Çetta

 

Komentet në facebook :

 

Mustaf Alimusaj : Rrallher i pranon presionet e bashkshortes por tash e ki 10 llajka

 

Mujedin Zylfijaj : Po besoj qe ja paska vlejte .Pak relaks .Kalo mire i nderum .

 

Sokol Elezaj : Njeriut i duhet pak relax, kaloni mir miku im RESPEKT.

 

Mehdi Hyseni : Burrit i zgjatë burrëria
aç sa lënë hapsirë grania
Mos ngul këmbë miku im
Se është dimer e te ngrin!

 

Xun Çetta : Ashtu si gjithëherë ja din renin Mehdi . FLM për këshillat, kur me bjen mirë te dëgjoj, dimer i ftoht është më flejt macja me miun si thot populli.

 

Alush Alo : ????????

 

Hysen Bajraktari : Hehe more Xun Mustafa .kjo puna e burrnis hehe .kurr se nigova mretreshen time por u bo gjdo her si tha ajo !!!

 

Xun Çetta : Këto jan ligje jo të shkruara por të zbatuara Hysen djali, a është kështu apo vertet po vazhdojm humorin për relaks ? KLM, shoq

 

Hysen Bajraktari : keto lixhe hehe mor xun .qe jon vet shkruj e vet sundo hehe, po vet kemi lyp demokeci !!??? ky relaxi

 

Deme Jashari : Mos u anko Xun miku, se veshë e shtrëngue t'paska për merak. Gratë kanë të drejtë kur t'largojnë nga kompjuteri, veçmas nga FB.

 

Xun Çetta : Po Demë i nderuar, kompjuteri në dorë të punëtorit e zeza e grave tona !!! Veshë e shterngu për bjeshkë por puna u sjell e mbetem në rrafsh këtu buzë mali…Edhe kjo më mirë diqka se hiq.O kalo mirë në Lozanë nese je ende atje se për zote mbaruam.

 

Tafil Cetaj : Qka kini ti è Dema nja tdyten i thash grus mtha gruja e dim qe i nigoni shum ska nevoj me ba be se ju besojm pershendetje

 

Xun Çetta : O Tafil, ju na besoni se po i ndëgjojm por gratë nuk po mund ti bindim se jemi të ndegjueshmit e tyre !!! Kjo është e keqja jonë, kotë na besoni ju kur gratë thojn veq po luani rrole te degjushmerisë.

 

Shaqir Qetaj : Tafo shej e pleqeris esht kjo por Xuni ja ka qellu qe ka nrru temen se ketu mundemi me u Kyq edhe klasa jon jo politike edhe me gabu nuk bohet nami

 

Xun Çetta : O Shaqir, frika është më e keqe se realiteti i pleqërisë, kur plakësh normal si gjithë tjerët kalonë jetën në pleqëri por kur je i ri e nga frika jeton më pleqëri kjo është si më zi. Valla gjitha nese i kam pas, frikën nuk e kam njoft, ndoshta ajo vjen vet, nuk di. 
Sa i perket temës jo politike si kjo këtu, jo more jo, edhe në politikë jam mbrapa, shumë mbrapa, bile më kësi humori si këtu edhe nuk qendroj keq. Mos u terhjek Shaqir, futja në politikë e ladro kalin pa pikë freni se per zote, kurr livadhe më të gjëra nuk ka pas për me ladru atin e politikës zik-zake. 
Kaloni mirë atje e ruaje naj kular suxhuk se pas shkurtit atje duhet me i kerkuar posterrmat.

 

Kenda Qetaj Gashi : Mixhë kaloni shetitje te bukur sebashku , ty nuk te ankoj aspak! sepse Sevda eshtë nje Grua qe nuk kerkon shumë, per dallim nga disa gra tjera qe nuk jan te kenaqura me asgje ,e nuk thonë kot se gruaja qe nuk kerkon asgje meriton qdo gje ju dua shum te dyve ????????


Xun Çetta : FLM Shkëndi për bindjet që i ki por ne vertet nuk po bëjm shaka as mahi por kemi dal në birë e në shi më shiju kohën atje kur ishim të ri. Vera qysh tash po vjen e na shpejt do jemi aty. KLM e të fala andej

 

 

 

Urime ditëlindja Ilir, FLM Dardan që na shoqërove tërë ditën (Nga Foto albumi-)

 

Sot 03.01.2019, tërë dita na kaloj në shetitje me rastin e ditëlindjës së Ilirit. Ishte kënaqësi por Iliri më kursen më shumë sesa unë e kursej vehtën. Kam frikë se i kam mësuar tepër keq në kursim. Fillimisht vizituam dhe e kujtuam Shkollën e tij fillore në ERLEN kur Iliri ishte i vogël. Pastaj një shetitje aty pari buzë malit e më pas, në një drekë tepër të thjesht në Restotantin e IKEA-s në Rothenburg dhe krejt në fund, shkuam në EBIKON ku para pak vitesh është hapur Qendra më e madhe tregtare me dyqane, e Restorante të ndryshme.

Sot më nderime nga i gjithë vendi i thuhët lamtumira e fundit Heroit Izet Demaj (Akademi Perkujtimore)

Sot është ditë e vështirë, tepër e rëndë për çka  shumë keq po ndihëm pse nuk jam atje për ti dhënë lamtumirën e fundit heroit të dyfisht të dy kohërave të pa vdekshmit në popull tani të ndjerit Izet Demajt i cili na shkoj pak si pa kujdesë para syve tonë. Aq më keq na shkoj nga kriminel ordiner derisa i ka shpetuar përballjës më pushtuesin në luftë. Pa kujdesi i pa pritur i shoqëruar më guximin e tij që kishte, na la pa Izetin i cili i duhej vendit në këtë kohë ashtu siq dha kontribut për çlirimin e vendit. LAVDI e perjetshme e u preht në paqe trupi tij në tokën për të cilën e paska skenuar rënien e tij ...

Nese doni lajm e jo analiza dhe pershkrime të gjendjës aktuale, ja Lajmi i ditë

 

Sot, në shetitjën e rregullt ditore si rregull që kam dhe e mbaj atë, unë konstatova :

1-Foto 1 dhe 2 , Xun Çetta nuk qenka me fizikisht ai që iashte, publikisht e thëm se mosha po paralajmëron ndryshimet e veta.

2-Foto 3, më bënë ta kuptoj faktin se as dele e bardhë në mes të zëzave nuk qenka mirë të mbetësh ngase po u dallojshe tepër dhe më terheqje kujdesi të quditshëm.

Luzern18.10.2018

Xun Çetta

 

Dje e sot isha i zënë më vizotë familjare dhe takime peivate (Rrefime nga ditari)

 

Edhe humbja e kohës më famioljar dhe të aferm paska lezetin e vet. Më humor, para vëllaut sajë i thëm gruas : Sa mirë po e angazhon edhe djalin tonë Ilirin që të ju shërben njerëzve tu, a kur vijn vëllaznia ime ti nuk dukësh kaq në gadishmeri të sherbesh e lere më ta angazhosh edhe djalin !!! 

Më në fund pushimet perfunduan, vendin nuk e gjetëm e as e lam si e duam ne

Fillimisht ju kërkoj falje gjithëatyre më të cilët kisha planifikuar te takohemi e nuk u takuam përqka edhe nuk i kam premtuar takimet i vetëdijshëm se koha mund te mos me premtoj.

Nga takimet e pakta që pata disa nga to ishin edhe të rastësishme por shumë të frytshme e të perzemerta më çka u vetngushlluam me situatën në vend aq shumë të pa pershtashme për të bërë diqka për vendin.

Kafja e mengjesit të dielën zgjerohët ngase nuk punohet (Rrefime nga ditari)

.  

Si zakonisht të dieleve mblidhemi më shumë dhe rrim më gjatë

Sot 05.08.2018 pas shumë debateve nga më të ndryshmet, në fund mbetem pa marr vendim të prer, a po shkojm në varrim të aktorit Sulejman Lokaj apo në Rugovë ku sot mbahën takimet tradicionale të Rugovës së shkrepave tonë, (alpeve të Kosovës).

Trubuhoc 05.08.2018

Xun Çetta

Një ditë relaksimi më familje, vizitë nga Lozana e Zvicrës (Rrefime nga ditari)

 

Vërtetë njeriu ka nevojë për pushim vikendi, qoftë edhe lodhje kjo, në fund e sheh dhe e ndien se ke pushuar nga perditshmeria politike e cila na mbyti.

Trubuhoc 04.08.2018

Xun Çetta

Fotot në Facebook :

https://www.facebook.com/xcetta/posts/1994119747274812


77 Artikel (10 Faqe, 8 Artikel pro Seite)