Home » Artikel

Quick links: Springe zum Inhaltsbereich der Seite, Springe zur Seitennavigation, Springe zur Suche.

flag-german flag-albanian

Artikel zum Thema: KulturëUrime 28 Nëntori dita e flamuri kombëtar

Gjithë shqiptarëve kudo që jan, urime festa e flamurit, flamur ky i cili rezistoj ne shekuj, po reziston sot dhe do të  rezistoj për jetë e mot.
Unë isha përgaditur që në këtë prag feste të dal më librin e premtuar por ja  si më i sjellën punët që të dal vetëm tani pas krejt pak ditëve të kësajë feste. më shumë...

Botim i ri nga autori Jashar Alia,,Nga femiria deri te liria"

EdPromovimi i librit nga Jashar Alijahe nje botim me shume,drejt zbardhjes se realiteteve te sakrificava tona si popull. më shumë...

Le te vazhdoj si dite urimesh dhe vizitash festa e Kurban Bajramit

Ne kete mengjes 15.10.2013 dite me mjegulla te cilat e paskan mbuluar Prishtinen,po startoj kete dite me urimet e festes se Kurban Bajramit si dite e sakrifices, faljes, mirekuptimit dhe perafrimit duke i bere vizita njeri tjetri pa dallim besimi edhe pse festa eshte e besimit Islam. më shumë...

Shqiperia- Zvicra edhe nje test i beses Shqiptare

Tash jan oret e vona por e mbylli me dy komente ku nuk munda te mos kyqem ne pergjigje te ahmakllekut te disave nga komuniteti jone: më shumë...

Mengjes me diell e freski te mire kjo dite Bajrami

Uruar kjo feste gjithe atyre te besimit Islam,falenderuar gjithe atyre te besimeve tjera te cilet nuk kursyen kohen as miresine si keshille e zotit per ta uruar komunitetin e ketij besimi.
Uroj qe keto dite feste si gjithehere tradicionalisht tek populli yne te jene dite gezimi e perafrimi nder fetar.

Me fat dhe uruar dita e Bajramit.

A jemi më mirë se kurrë më parë

Kur shoh foto,video e kujtime tjera,mendja vetvetiu më thotë se kurrë më mirë nuk kemi qenë.

Babai im në kohën e vet ka vuajt më shumë se unë që  vuaj sot, ka vuajt në gjitha përvojat e jetës së tij pa i përshkruar tani ato.

A duhet të jemi të kënaqur më situatën dhe të arriturat ku jemi sot ? Jo, absolutisht jo.

Andaj mos ta mashtrojmë vetën nëse nganjëherë arsyeshëm na mashtron mendja jonë


Luzern 25.06.2013

Xun Çetta

më shumë...

Lisi i kujtimeve tona dëshmon

Lisi i kujtimeve tona dëshmon
Foto nga Kaltrina Çeta në facebook 15.11.12-afishuar 04.02.2013  

Koment:

më shumë...

Urim paksa më i veçantë 100 vjet përpjekje

Urim paksa më i veçantë 100 vjet përpjekje

Urimet e reja më foton e vjetër,ndryshimet nuk kishin si të mos jen progres.


Lavdi jetës dhe veprës së gjithë të rënëve në krye më veprën dhe jetën e komandantit Adem Jashari,ditëlindja e të cilit festohet sot 28 nëntori, lavdi gjithë atyre të cilët në shekuj dhenë nga vetja për atdheun i cili nuk vdes kurrë.
Të na rroj atdheu,të na rroj kombi drejt rrugës së pavarësimit nga pushtues shekullore të tij. Ishin 100 vjet përpjekje këto pa asnjë kthim prapa,ta festojmë këtë shekull përpjekjesh të sigurt se finalja na bashkon në festën e madhe,e gëzofshim atë.
Luzern 27.11.2012
Xun Çetta

233 Artikel (30 Faqe, 8 Artikel pro Seite)