Info Çetta

Publicistikë e pavarur

Artikel zum Thema: KulturëEdhe Xun Çetta në muzikë !!! ,,Fikë se fikë bile më muzikë“ thot populli (Komentime )

 Një sqarim shumë interesant parase të kaloj tek publikimi :

Tash e tri(3) ditë per mes modemit tim, isha i bllokuar të kem qasje në info-cetta gjitha tjerat në rregull vetem portali im nuk hapej. Befasi e madhe kjo për mua, për Webmasterin e portalit tim si dhe sot u befasuan edhe kompania më të cilën kam kontratën e internetit. Befasia po shtohet edhe më tej. Në kohën kur ne po sqaroheshim më ata nga kompania të cilët sapo provuan hapjen e poertalit tim dhe konstatuan se vërtet hapja është normal në tjera PC që lidhen më tjeter modem. Pa prekur ata asgjë, mua më u lëshua faqja. Kur ju rrefeva këtë realitet, mbeten akoma më të befasuar. Ne nuk bëm asgjë thanë ata, ishim të befasuar si te ka ndodhur kjo që vetem portali info-ceta nuk hapet a tjerat si internet krejt në rregull e tani po befasohemi akoma më shumë se si ndodhi që pas tri dite, pikërisht tani të hapët faqja !!! Tani kaloj tek publikimi i para tri ditësh në facebook:

Sot do duhej shpallur dy ditë zije për ta thirr mendjën e qytetarit masiv.

  Sot do duhej shpallur dy ditë zie për dy tragjedi të vendit tonë, ajo e masakrës në burgun e Dubravës në kohë lufte dhe kthimi i trupave të pa jetë të nent 9 dëshmorëve  që ranë në Kumanovë. Kjo datë, nuk konqedoj rastësisht pos për ta thirrur mendjen e fjetur dhe për të parë se ku jemi, çfarë bëjm dhe me çfarë po merremi.

Jam ligështuar ! e pranoj ngase edhe kjo është njerëzore të ligështohesh në pamundësi të ngushllohesh dhe bësh diçka, madje jam i pa forcë të shkruaj diçka më shumë.

Më duhët pak qetësi për ta marr vetën dhe të mbetem në vazhdim të rrjedhave sado tragjike për vendin tonë.

Lavdi atyre dje, këtyre sot dhe gjithë dëshmorëve që do bien në vazhdim për çlirimin e trojeve tona.

Luzern 22.05.2015

Xun Çetta

Tri lajme suksesesh të Shqiptarëve në Zvicër sot 14.05.2015 (Lajme)

  Linku 1-

Besart M. Kuçi 14.05.2015 facebook : Lojtaret Shqiptar nga lozana CH, në Kosovë 


Mirserdhet ne vendlindje dhe suksese ne ndeshjet qe do zhvilloni te nderuar daje … + musteqja, daja Shaban.

Komenti im:

Xun Çetta : O urime arritja juaj në vendëlindje, Uroj ta kaloni si më mirë por edhe fitorën e dy lojërave e pres ta sillni në Zvicër. Ju jeni në pozitën e cicmicit,( degergjik ) luani sa të mundeni e si dini për fitorën, por edhe nëse humbëni nuk e keni lën larg atë, pra në vendëlindje.

Pa anashkaluar të tjeret, Frashëri dhe Shabani do gjobiten nese vinë pa fitore. Kalofshi mirë dhe përshtypjet nga atje na i sillni po ashtu të mira…

Nusret Pllana në facebook 13.05.2015. Falenderimi nga Londra për librin e tij (Komentime )

 Nusret Pllana falenderohet nga Londoni per librin  Një falënderim që më erdhi sot nga Biblioteka Botërore e Britanisë së Madhe në Londër, për rëndësinë shkencore të librave: "Terrori i Serbisë Pushtuese mbi Shqiptarët 1844-1999" dhe "Intervenimi i NATO-s në Kosovë", një fakt më tepër që këto libra kanë "metastazuar" pothuajse në gjithë botën, të cilat e akuzojnë Serbinë fashiste për gjenocidin dyshekullor mbi shqiptarët. Kur e vërteta depërton kaq thellë, qoftë edhe me kaq vonesë për ne shqiptarët, qenka ndjenjë e veçantë gëzimi.
Urime vëllezër e motra kudo që jeni!

Komenti im mes shumë komenteve tjera në këtë link

Ja si plagjitojn ( plaqkitin si në bahqe të babës dhe nuk i jap kush kujt llogar

Ja si plagjitohet videi nga arkiviJa të nderuar/a, miq e mikesha, kjo është hera e katërt (4) që kur provoj të publikoj video dëshmi të kohës nga arkivi im dhe mjerisht që të katertat më plaqkitën duke iu marr autorësia pa linkun dhe burimin e videos.

Dita e dëshmorëve dhe gurëthemili i godinës, kurorë e miqësise

Dita e dëshmorëve 2015 Dita e dëshmorëve në këtë vit dhe gurëthemili i godinës së Ambasadës , kurorë  e miqësisë Shqiptaro-Amerikane.

Jo rastësisht, sot më 05.05.2015 në ditën e dëshmorëve të kombit tonë andej dhe këndej bjeshkëve tona, SHBA vëri gurëthemelin e Ambasadës më të madhe në rajon, pikërisht këtu në Prishtinë. Urime kjo datë e veqant për kombin tonë, tashmë edhe për Amerikën e cila kurorëzon themelet e kësajë godine më rënjën e dëshmorëve të kombit tonë.

Lavdi të rënëve të kombit tonë, mbarësi Ambasadës së re, kurorë e miqësisë Shqipëtaro Amerikane.

Luzern 05.05.2015

Xun Çetta

Përvjetorët e të përjetshmëve janë kushtrim për ne të vdekshmit! (Akademi Perkujtimore)

   Rrahman Bahtirit-Shpendit- Në pesë vjetorin e vdekjes fizike Rrahman Bahtirit-Shpendit- Në pesë vjetorin e vdekjes fizike

06 mars 1954 - 30 prill 2010

Përvjetorët e të përjetshmëve nuk janë ditë të zakonshme, ato janë ditët e nderimit për Ata që kanë kontribuar për të ardhmen, duke sakrifikuar çfarë lypej prej tyre, që e shkuara jonë të jetë lavdiplotë.

Uruar Pashkët

   Urime festa e Pashkëve gjithë atyre të cilët besojn dhe ngjallin shpresa të reja për vendin tonë dhe njerëzimin në tërësi.

Zoti është një për gjithë ne që duam ti lutemi dhe besojm atij për një jetë më të mirë në paqe e harmoni mes nesh pa dallim mënyrave a besimeve kur drejtohemi drejt Zotit. Urime e për shumë mot Pashkët.

PS.

Fotot në facebook ka kohë që po humbin autorësinë edhe pse tani edhe në Kosovë ka ligj për mbrojtjën e autorësisë. E mora këtë foto në facebok e cila më pelqej pa dit autorësin e saj. Le të na shërbej kjo për lutje e urime të kësaj feste.

Prishtinë 04.04.2015

Xun Çetta


251 Artikel (32 Faqe, 8 Artikel pro Seite)