Home » Artikel

Quick links: Springe zum Inhaltsbereich der Seite, Springe zur Seitennavigation, Springe zur Suche.

flag-german flag-albanian

Artikel zum Thema: KulturëSot ditë e rëndë për ne shqiptarët këtu në Zvicër

 

Sot ditë zije për gjithë artdashësit e kulturës e në veqanti Mergatës Shqiptare. Ky mengjes i hershëm ashtu siq ne jemi të vrar në shpirt edhe koha këtu në Zvicër qenka mrrolur dhe paska mbuluar qiellin në të zi. Tani në këtë mengjes të hershëm si rrallëherë, kokë ulur e i rënë për toke, po marr rrugë për të ja dhënë lamtumirën e fundit Mikut tonë, shpirtit të kulturës, atdhetarit tani të ndjer Agron Bajrami varrimi i të cilit bëhët sot.

PS.

Vazhdim,  pas kthimit nga një ceremoni madheshtore edhe pse e varrimit të trupit fizik të Agronit, kjo kulmoj si një ditë e madhe ngushlimi për gjithë ne pjesëmarrës aty,  gjë kjo e cila fillimisht reflektoj tek familja e ngusht e Agronit të cilët i gjetëm dhe i lam të fort e të qendrueshëm si rrallë herë më ne, në këso ditë varrimesh.

Kjo ditë filloj më re të ngritura e shi por pas pak orësh u hap qielli dhe pjesërisht doli dielli për të na bërë më të ngushllueshëm dhe më të qetë si të pranishëm ku u takuam gjithë nga gjitha anët nga kishim ardhur. Po, na u hap qielli dhe doli dielli ashtu siq do e deshironte shpirti i Agronit.

Pas homazheve, të pranishmit e kësajë ceremonije takuan njëritjetrin, rrefyen kujtim nga Agroni, mund ti degjoje telefonata nga tjerët duke kërkuar falje dhe shprehur keqardhje ata të cilët per shkak pune si ditë jave nuk kan mundur të jen prezent. Pat edhe nga ata prezent të cilët shprehen keqardhje pse nuk kanë berë ballë ta vizitojn në spital etj.

Pas përmbylljës së fjalës së mbajtur para arkivolit lexuar nga z. Ibish Neziri, të pranishmit filluan e rreshtiohen për tu pershendetur më familjën e Agronit e cila doli sikur po na ngushllojn ata ne e jo ne ata.

Ajo që më la pershtypje, krejt në fund, aty në dalje nuk munguan fjalët e traditës çfarë janë tek ne :

,,Jo nuk po ta japi dorën por dola te të thëm që, ti më këta burra të ndalësh në drekë mu këtu afër, ja ku është Restoranti, unë për shpirtin e Agronit do doja ti ndali disa nga larg e tu japi një kafshatë bukë siq jan traditat tek ne“ kështu i prer më tha i nderuari z. jo Bajram por Adem Osmanaj. ( Ishte një lëshim ky te cilin e kam bërë dhe kam dalë me ec Malit.dhe me pas nje miku im më lajmeron ne telefon për leshimin. Ademit i kërkoj falje ).

E di, kjo është hera e dytë që kur nuk po mund të ndalëm, tani për drekë e njëhere ndoshta muaj më parë nuk munda të ndalëm për darkë mik i nderuar Adem. Për këtë rast pse nuk mund te ndalëm, po ndihem shumë keq por shpresoj te me kuptosh dhe lirosh. Humbem kohë derisa e binda dhe më liroj.

Ishin këto vetëm pjesë rrefimi nga kjo ceremoni tradicionalisht Shqiptare edhe pse më dhimbje, varrimi u bë këtu në Zvicër.

Agronit i qoftë i leht dheu i këtij shteti ku veproj e më vonë, eshtrat e tij pushofshin në tokën për të cilën bëri aq shumë .

LAVDI.

Më shumë foto në Facebook:

https://www.facebook.com/xcetta/posts/1808944659125656?pnref=story

Luzern 16.03.2018

Xun Çetta

më shumë...

Kjo nuk është propagandë kunder vendit as pushtetit por të keqës së vendit tonë

 

 Zeqir Mehmetaj facebook 14.03.2018 Berllogu në Banje të Pejës

Foto të freskëta para një ore :

E pabesushme por e vërtetë. Në Lubovë të Istogut afër Kishës Ortodoxe. Foto qe mi dërgoi një qytetar.

Xun Çetta : Kështu Zeqir djali mund të kontriboni për të mirën e vendit tonë. Mos kurse së godituri të keqën, kjo nuk është fushatë kunder partisë në pushtetin komunal por kunder të keqës së vendit tonë. Nuk është se po e damton turizmin e as vizitorët e Termalit sherues të cilin se ke në gjithë Europë por i fton ata që të ngrisin aktpadi kundër komunës e cila po e damton biznesin e tyre.

Link lidhja:

https://www.facebook.com/radiofontana.istog/posts/1908736729199291

Luzern 14.03.2018

Xun Çetta

 

I pa shuar emri juaj o i madhi Agron Bajrami

Tash sa kohë e ndoshta vite duke e ditur rastin, po pritej ky fat i tij por në këtë mengjes, lajmi i rëndë e i zi për mua ishte habi o të nderuar/a të cilëve edhe unë po ju befasoj më këtë lajm pikëllimi në vend se ndonjë lajm gëzimi !!!

Është e pa besueshme të mos e kemi më Agronin në mesin tonë, të mos e kemi mjeshtrin jo vetëm të skenës më ato skenografi të pastra Shqiptare, por Agroni ishte edhe mjeshtri i rrethit tonë shoqëror pa të cilin nuk mund ta mendojm as shoqërin, as çfaqjën as koncertin, tubimin e as vallëzimin !!!, ,,SHOTA" Le të mos pushoj e as vajtoj, të kendoj e vallëzoj për shpirtin e themeluesit të sajë ngase Agron Bajrami do të mbetet i gjall me kujtimet më të mira e të perhershme në veqanti për ne gjithë Mergatën Shqiptare.

Ngushllime familjës Bajrami, juve Mergimtar/e në gjithë globin kah ishte Agroni më çfaqjet e tij dhe ngushllime gjithë artdashësve tonë e më gjërë kah i kishte lën gjurmët mjeshtri ynë i madh Agron Bajrami.

U preht në paqe trupi tij LAVDI   

Luzern 13.03.2018

Xun Çetta

 

Sot, pas dita me Bareshën time, tingujt e muzikës pa i dëgjuar, i ndiente zemra,

 

Bashkë më gruan dualëm në sheti, në kalim e siper, shoqja po relaksohej me tufën e deleve të cilat po kullosnin, ku pa pritmas erdhi treni nga prapa nesh dhe si per qudi ! delët u trembën dhe ikën atje afër Malit. Gruaja u ndie si e merzitur pse i ikën delet më të cilat po relaksohej dhe i thëm :

Po pse shqetësiohësh mori grua ? të iken delët por Dashin e ke këtu, mos u shqetëso. Më pas ja plasem gazit dhe vazhduam…

Në mbrëmje detyrimisht kërkuam këngën e Bareshës kënduar nga Shkëlzen Doli dhe tjetrën nga Nexhmije Pagarusha, dëgjo  VIDEOT relaksohu dhe ti:

https://youtu.be/5ZCSQlnFU7s

Shkëlzen Doli – Baresha VIDEO:

https://youtu.be/y2lHwQYXM6c

Luzern 12.03.2018

Xun Çetta

Fëmijt tonë në tesha kombëtare 11 Mars 2018. Brizi 81 frymon

 Vëlla im Muhameti me nipat e mbesat.

Komenti im solidar më formën e përkujtimit tyre atje në trojet tona :

Kështu i mundim politikat e mbrapshta në gjitha kohët për tu identifikuar si Shqiptar. Nuk ishim dje nacionalitet e as kombësi Jugosllave ashtu as sot komb Kosovar. Ishim dje shtetas Jugosllav ashtu siq sot jemi shtetas Kosovar.
Të lumt Betim, ky është mesazhi më i duhur për politikat vrastare të kombit tonë. Mburrem me nipa e sternipa, më mbesa e stermbesa të tillë/a në trojet tona. Brezi 1981 vazhdon.e frymon në trojet tona. Tani e kemi Kosovën Republikë.

Këtu, link lidhja nga profili si burim i ripublikimit :

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=1793073480993793&id=100008734757156

Luzern 12.03.2018

Xun Çetta

Shtesa komenti në facebook:

Xun Çetta  : Të vuajsh dhe të hjekësh një jetë të tërë për vëndin dhe çlirimin e tij është më së normale por që mos ta gëzohësh dhe mos e shijosh një vit të vetëm vendin e çliruar ! kjo është abnormale, është vyshkje e vellneteve të reja për të bërë për vendin, zhvillimin dhe ngritjën e tij.

Vullneti i gjeneratave të reja për vendin është vet jetëgjatësia e vendit dhe kombit tonë.

 

 

më shumë...

Të shkruash nuk është leht, shumë me vështirë është të diesh çfarë shkruan

 

E thëna, harrohët dhe nga të pa ndergjegjshmit mohohët, e shkruara mbetët, nuk harrohët e as mohohët. Kujdesë çfarë mendojm, çfarë themi e në veqanti çfarë shkruajm.

Të gjithë ne, kush më heret e kush më vonë, gradualisht po bindemi se, të shkruash nuk është leht, por shumë shpejt do bindemi se sa vështirë dhe më pergjësi është të diesh çfarë shkruan.

Kur lexoj dorëshkrimet nga ditari më datë e orë dhe shohë nga kam kaluar, më vjen të çmendem nga shumë karaktere njerëzish…Nuk thuhët kotë :,,E shkruara mbetet“ Kujdes çfarë shkruajm.

Luzern 07.03.2018

Xun Çetta

 

Sot dita e Mësuesit, dita e paisjës më dije nga Mësues/et ton/a

E falenderoj mikun Agim Alaj i cili këto ditë më i postoj disa tekst-foto nga libri i fundit memorial, autor Akademik Rexhep Qosja ku pa i komentuar ato faqe rrefimesh më mua 1990, po e ndaj kënaqësin time mbi vlerësimin e tij profesional, nder tjera lexoj ku për mua thot: ,,E shikoj përqendrueshëm, dukët mirë,është i shëndoshë,gjuhën letrare e flet mirë,rrjedhshëm, por flet pa pushim, nuk më lë të marr frymë“

Se isha i rrept dhe më arsye për kohën, këtë e di unë dhe e di se me ka vlerësuar drejtë profesori i cili politikën nuk e donte, por nuk isha i sigurt se vërtetë e flas rrjedhshëm letrarën e gjuhës tonë të embël shqipe.

më shumë...

Sot ishte ditëlindja e pa vdekësisë së Jasharve dhe ajo e Ademit –II-

  Rezistenca e popullit tonë në shekuj, si gjithëherë vazhdon e sjell ditëlindje të pa vdekësisë së atyre të cilët në kohët dhe momentet e duhura, ndryshe nga njëritjetri bëhën simbol qendrese.

  Ndryshe dhe në tjera rrethana lindi pavdekësia e simbolit të rezistencës sonë Adem Demaçi siq do të njihet më, Ademi-I-për dallim nga Adem Jashari siq do të njihet si Ademi-II-i cili po ashtu    ndryshe nga Ademi-I-, ky e fitoj pavdekësinë familjare siq do të mbetet dhe njihet sakrifica e familjës së Jasharve.      

  Ademi,Hamza e Shaban Jashari do të mbesin të pa vdekshëm

  në historinë e populiit dhe kombit shqiptar.

më shumë...

207 Artikel (26 Faqe, 8 Artikel pro Seite)