Home » Artikel

Quick links: Springe zum Inhaltsbereich der Seite, Springe zur Seitennavigation, Springe zur Suche.

flag-german flag-albanian

Artikel zum Thema: PolitikëDitën e sotme po e shpalli si ditë ripublikimesh, ja pse :

Policia federaleSot paska qenë ditë ripublikimesh dhe perkujtim rastesh nga një e kaluar jo shumë e largët. Duke shfletuar gazetat, tha Shkëlzen Gashi sot në facebook, hasa në një artikull të vitit 1989. Duke sistemuar artikuj gazetash që i kam ndar e skanuar ato, tani duhet të bëj diçka më gjithë këta topa letre gazetash, materiale këto të cilat edhe pse të skanuara nuk hudhen, ngase më duhen një ditë thëm unë. Pergjigjie Avdullah Hotit ne postimin e tij te sotem në facebook i bëri Nexhmedin Spahiu duke kujtuar se çfarë paskan biseduar më Isa Mustafën para zgjedhjeve të fundit lokale etj.
më shumë...

Mbi dorëheqjen e Xhabir Moronës nga PDK-ja dhe kalimi i tij në VV

Xhabir Morina dha dorëheqja Edhe mendimi i lirë dhe shprehja e tij sado në baza reale, nganjëhere qenka lendim i levizjeve progresive !!! A ma ndalon kjo që nga frika mos po bëj keq tani të mos e them të vertetën ? Jo, sado i dyshimt se mos po lendoj kthesat pozitive, unë prap realitetet e hidhura nuk mund ti kaloj bash ashtu për hirë të diçka që nuk i dihet sakt e ardhmja e levizjeve dhe qendrimit të njerzëve në vazhdim.

më shumë...

Adem Demaçi dhe Ridvan Berisha- RTK 21.3.2014

Adem Demaqi e Ridvani RTK

Vitet po kalojn, gjeneratat dhe individ po mplakën, gjurmët për mirë apo për keq, ato po mbesin…

Adem Demaçi, kur është origjinal, sado i merzitshëm të jetë vlera gjejm aty. Sot 21.3.2014

 z. Demaqi ishte tepër artificial më çka iu dha rasti që Ridvan Berisha të qeshet aq më relaks sa do duhej ta paguaj relaksimin e tij.

Demaçi do ta kupton shumë shpejt këtë realitet, ndersa z. Thaçi shumë shpejt do ta kërkon plotësimin e një vendi vakant i cili do duhet ta mbështet atë pra Thaçin në emër të luftës por herë,herë duke e kritikuar atë gjithësesi në fund të thot se Thaçi është më i miri.…

Luzern 21.3.2014

Xun Cetta

Fati i të dhunuarave të luftës në Kosovë dhe heshtja e gjatë,14 vite me parë

Atifetja per te dhunuarat Pa komentuar as edhe më një fjalë të vetme aktualitetin e fatit të viktimave të dhunës seksuale në Kosovë, po as aktualitetin e zgjedhjeve dhe rrolin e mergatës tonë në to, unë më këtë link po shpërndaj artikullin e para 14 vitësh të cilin nuk ma kanë publikuar media jonë e kryesisht jo ,,Bota Sot“ më të cilët edhe komunikova në telefon ku përgjigja e tyre ishte se : Nuk është koha, u shkaktojm plagë të reja viktimave të dhunës, turpi do i mbytke ato etj.

Këto janë faktet pse unë jam tepër i lodhur të shkruaj koment pasi të u ketë dal gjumi të mjerëve në politikë. E di se i mjerë dhe viktimë e politikës jam edhe unë, por dalloj dukshem nga mjerimi i atyre të quajtur politikaj zyrtar.

Pasojë e kësajë politike të gjatë është heshtja ime sot në jo pak tema më rëndësi për vendin tonë siq janë disa nga to : Tribunali në Kosovë, pastaj FAK-u si punë e kryer kjo- Riaktivizimi i Trepçës si hap i qëlluar, e sa e sa tema tjera për të cilat kam shkruar sa e sa vite më parë.

Ja artikulli i vitit 2000 ku kam trajtuar vetëm disa nga temat:

më shumë...

Edhe një subjekt i ri, nuk ka krizë për parti

Kur doli ,,NISMA PËR KOSOVËN”unë prita se pas dy tri dite do dali edhe një ,,Nismë tjetër”,bile sa më kujtohet në komentin tim për ,,NISMA”kam pas thën : (Nëse nuk na del edhe ndonjë parti tjetër para se ta përfundoj komentin). Sidoqoftë, kjo ndodhi pak më vonë, pra pikërisht sot 17.3.2014 kur sapo u informuam për daljën e Nenad Rashiq-it më subjekt të ri edhe pse nuk do të jetë partia e fundit kjo. Tani, krizë për parti politike vërtetë nuk ka, por kriza më e madhe është më vendos më cilën parti më ra...Beqar në këtë kuptim dhe në këto situata nuk rrihet. më shumë...

Dallimi mes kryeministrit Thaçi dhe z. Taip Erdogan

Më 7.3.2014 në lajmet qendrore dëgjuam se si z Erdogan paska ndërmarr masa për ta ndaluar Facebook-un dhe You Tuben-n në gjithë Turqinë, ngase aty qenka keqperdorur liria duke i montuar do audio incizime kundër tij.

Mendoj se  z. Taip Erdogan, duhet që vet të jetë më aktiv në facebook se sa në televizor dhe media tjera të kontrolluara nga pushteti i tij, madje duhet që medja Turke ta gjenë dhe ritransmeton atë nga facebook-u,  ashtu siç vepron kryeministri ynë z. Hashim Thaçi. Vëtëm kështu ruhet liria publike në facebook ku meditohet barazia dhe e drejta e gjithë qytetarëve në fjalën e lirë...

Pse RTK dhe gazeta tjera e prishin këtë barazi hapsinore  në media, kjo nuk e prish imazhin e lirisë së mendimit, të shprehurit dhe publikimit . Kryeministri si çdo kund tjetër, normalisht se duhet të jetë i rregullt në ekran televiziv por kryeministri ynë i barabart në mes të barabartëve gjithësesi duhet të prezantohet për mes profilit të tij në facebook ku gjithë të miqësuarit e tij në këtë rrjetë social informimi do ta kenë rastin ta gëzojn pak reklamë pa pagesë dhe këtë, ku tjetër veçse në RTK si televizion publik ku reklama është më e shtrejt se në televizione private.

Luzern 9.3.2014

Xun Cetta

Terminologjia FAK

FAK, pra Forcat e Armatosura të Kosovës, terminologji jo bash haj, haj Sidoqoftë kurr nuk më ka lën pershtypje aq shum emërimi sa veprimi , por gjithëashtu kurr nuk më ka kaluar pa u marr pak më emërimin. Mendoj se do kishte qenë më mirë FAMK, pra Forcat e Armatosura të Mbrojtjës së Kosovës. Kjo edhe si terminologji do tingëllonte si FAMILJA E Kosovës.
Gazetari, mbrëm pas mesnate në këtë blic intervistë, shumë bukur preku këtë temë edhe pse tashmë të kryer rreth emërimit të këtij institucioni mbrojtës. Bile ta kishin emruar AMK pra Armata për Mbrojtjën e Kosovës e jo FAK. Më në fund uroj që sukseset të mos mungojn.

Luzern 5.3.2014
Xun Cetta

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=736086156411517&set=a.101831929836946.4245.100000304171597&type=1&theater

Shpend Ahmeti në kooalicion për Ujin më Donika Kadaj Bujupi

Shpendi, më tush e pa tush, më kursim personal të ujit e pa të, Prishtinën do e furnizoj më ujë...Këtu i keni tri pika që të mos diskutohet kjo punë. Se do ta arriej furnizimin e kryeqytetit më uj, më së miri e ka kuptuar dhe besuar AAK-ja e kryesisht Donika Kadaj- Bujupi. Edhe ajo iu bashkangjit primtimit të arsyeshëm dhe më shpresë të Shpend Ahmetit, duke garantuar ajo se më vetëm 200.000 Euro Prishtina do ta zgjedh këtë problem.z. Ahmeti, shpresoj ta pranoj zonjën Donika në këtë bashkim forcash për ta furnizuar Prishtinën më uj. Donika nuk e ka për fushatë, besoj këtë duhet ta din mirë kryetari Ahmeti, ngase pesë (5) vite janë të gjata dhe askund në botë nuk ka ndodhur që sapo të përfundojn zgjedhjet të filloj fushata. Pra zonja Kadaj- Bujupi nuk e ka për fushatë por për ta garantuar premtimin e Shpend Ahmetit për ujin. Shpendi nuk duhet ta injoroj ashtu siq më të drejt VV-ja e injoron kërkesën e AAK-së për rrezimin e qeverisë tani kur asaj po i vjen fundi i mandatit. Shpendi duhet vepruar ndryshe pa dallim pse VV- ja po ashtu u sjell mirë dhe më të drejtë më bojkotin e kërkesës së AAK-së për mocion mosbesimi të qeveris tani pas orës 12. Donika duhet të afroj bashkëpunim me kryetarin pes vjeqar të Prishtinës, pra me z. Shpend Ahmeti si dhe ky i fundit duhet ta pranoj ndihmën e sajë.

Më shumë në linkun :

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10201250554297425&set=a.10200104939977783.1073741825.1578704301&type=1&theaterPublikuar 3.3.2014

Xun cetta

Komenti im nofkes anonim :

Komenti anonim e më nofka tek unë nuk ka vend, edhe nese postohet, ai shpejt zbulohet dhe kompromentohet keq. Kështu ka ndodhur kur para pak ditësh ndoshta muaj, një nofkë në mënyerë shumë perfide u sul më perbaltje në linkun e z. Novosella (Maxhuni). E zbulova identitetin e tij të rrejshëm dhe e publikova në po atë link.

Sot, në këtë mengjes të hershëm serish më nofka, për më keq më u paska lajmëruar në privat por sa dukët paksa më serioz dhe konkretisht ai pyet:

( Ti i nderum qe nuk po te dihet ka po ja kthen gryken nuk po dim kan pe e godit e as kan pe mron, apo ma kallxon vetem nji te mirë qe munet me pas inicativa e AAK per rrximin e qeverise Thaqi ?  nuk po e zgati ma shume por e di se nji te mirë munesh me e gjet ).

Përgjigje Xuni:

Unë i nderuar, nufkave nuk ju përgjigjem aq më pak kur ajo nuk del publikisht qoftë edhe si nofkë e jo të lajmërohet në privat.

Pasi që je shumë i shkurter në pyetje dhe sa po te kuptoj ju e dini mirë se unë edhe të mirat ashtu si të këqiat i shoh dhe i pranoj ato pa dallim për kënd është fjala.

Kërkesa e AAK-së për rrëzimin e qeverisë Thaçi, ka vetëm një të mirë me dy të këqia prapa dhe mos i harro këto që ti thëm :

Po u rrëzua qeveria në këto forma, kjo do ishte një goditje e rënd që do i kushtonte asaj për të marrë vota në zgjedhjet që vinë. Kjo e mirë siq u tha ka edhe dy të këqia prapa :

1.       1. Në këtë goditje, ndonse jo edhe aq shumë gjithësesi pa meritë do perfitonte AAK-ja.

2.       2. E keqja tjetër është se, pikërisht AAK-ja më iniciativën e sajë ra dhe bëri që kjo të mos i ndodh qeverisë.

Shpresoj se kam qenë tepër i sinqert më ju nofkë pa pikë sinqeriteti.


---------------------------------------.


Edhe më shumë Prishtina test për VV-në  :


http://info-cetta.com/modules.php?name=News&file=article&sid=338924 Artikel (116 Faqe, 8 Artikel pro Seite)