Info Çetta

Publicistikë e pavarur

Artikel zum Thema: Lajmet aktualeMos të merrem si lajmëtar i vdekjeve as i pikllimit të tjerëve , serish lajm (Akademi Perkujtimore)

 

 

Nderkohë sapo lexova edhe për disa rast vdekje tjera për këto dy, tri ditë çfarë paskan ndodhur në rrethin tonë. Në mungesë kohe, besa edhe që të mos bëhëm lajmetarë i vdekjeve  e pikllimeve për tjerët , nuk po publikoj rastet tjera por tani pos gruas së agjës Selim e cila vdiq sot, tani nuk munda ta heshti vdekjën e ish shokut të klasës, vendasit tim Hamid Zymber.

Sapo mora lajmin për vdekjën e gruas së Agjës Selim (Akademi Perkujtimore)

Agja Selim ishte njëri nder Agjallaret më të urt por i njohur për disa principe tij të forta.

Ai sot pas kaq vitesh në shtepinë e tyre të perjetshme po u shoqërojka më gruan e tij të cilën e ka dashur e trajtuar shumë më njerëzisht nga shumë burra të atij rrethi në Lugun e Drinit.

Agja Selim dhe Dada Gjykë ,një qift i veqant nga tjerët në trojet tona, kaluan një jetë relativisht  të mirë dhe pas vehtës lan tri vaujza të gjitha të martuara e me fëmij.

Ngushllime vajzave të agjes Selim dhe Dadës Gjykë, zojës madhe, Ajmanit, Zelfisë dhe Sabrisë, ngushllime Hakisë e Vehbisë dhe nënes tyre , dy djem të trasheguar e pranuar më zemër nga agja Selim si dy djem të mrekullueshëm nga i vëllai tij i madh Osmani.

Ceremonia e varrimit të trupit pa jetë i Dadës Gjykë bëhet sot 09.04.18 në ora 14 duke filluar nga shtepija sajë afer lisit madh në Fshatin Trubuhoc.

 

U preht në paqe trupi i dadës Gjykë  LAVDI.

-----------------------------------------------------.

Facebook:

Nder më shumë se 100 komentesh tjera :

Rifat Berisha : Ngushllime!

Xun Çetta : Ngushllime Rifat dhëndrri për vjehrrën, e di se të ka dasht si dhëndërr për qejfi por jeta qenka kjo dhe nuk ka si të jetë ndryshe. Mund të ndryshojm shumë çka por mes jetës dhe vdekjëz jo, aty vendos aj lartë.Ngushllime edhe për Hamidin i cili shkoj i ri po si edhe Xhevati !!! Jeta e paska kështu.. Për mes teje i shprehu ngushllime edhe gruas tuaj Zelfisë, Zelka ka qenë nder më të lethatuarat e prindërve të sajë, e di se është merzitur shumë por njëkohësisht e di se ka forcën e i perballon dhimbjës.Uroj ta kaloni mirë e vetëm në gëzime pas këtyre ditë dhimbje.

Rifat Berisha :  Shumë faleminderit mik shumë i nderuar Xun Cetta. Të lutëm prano edhe ti ngushllimet më të sinqerta për gruan e axhës tënd Gjyke ( Zeqaj ) Qetaj. Ngushllime nga gjithë familja ime! 

https://www.facebook.com/xcetta/posts/1835632656456856?comment_id=1836166856403436&notif_id=1523303376193086&notif_t=feed_comment

 

Pluralizmin dhe mozaikun i dua, shumë i dua, kudo që shkoj ato i piketoj

Sot patëm fli për drekë, siq dihet mozaikun dhe pluralizmin i dua, i dua shumë ato ngase aty i ke të gjitha nese di ti rua. Mesi në mozaik është  qendra e vlerësimit të vlerave gjithëfare aty. Dje në Mal mora një foto mozaik të mirë, flija sot ma kujtoj këtë punim në mozaik, foto këto nga Mali dje dhe dreka sot.

Një relaks pushimi ky para gjumit.

Luzern 30.03.2018

Xun Çetta

Nese po e heshti dhimbjën, ajo nuk po ma sheron plagën perkundrazi lendon ! (Lajme)

Miku im Bekim Lumi, që nga keqësimi i shendetit tij më ka shkaktuar dhimbje të mëdha shpirtërore, heshtja e dhimbjës e cila më ka dridhur në shpirt, po e shoh se nuk po ma sheron plagën, andaj ftoj të bëjm aq sa mundemi për mikun, artistin, regjisorin, profesorin tonë, atdhetarin e paritur në patriotizëm, të pa vdekshmin Bekim Lumi.

Nga mesazhi im publik mora një mesazh në privat :

Betim Qeta facebok 27.03.2018 -Urime ditlindja Faruk Qeta, i bofsh 100 vite Bossi i Çetaj

Xun Çetta :Bjeshkën e keni bërë mbretëri, kujdes mos po u bëhët merak Mali i Zi,  KLM andej. Shihe, shiheee po a detëlindje paskit ! 100 të lumtura Faruk po Muratin ku ma ke lënë ?

Një pergjigje në privat : Një deshmi kjo Xun, se nuk luftojm për fe por për bjeshkët tona, për vend e atdhe.

Link lidhja :

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=1798713967096411&id=100008734757156

Luzern 27.03.2018

Xun Çetta

 

 

Harta e rrumbullakt është më e sigurt mos me kap por luhet më të si më top

Jo nuk e japim pa interes, po duam ta bëjm një hartë  rrumbullak mos me pas ku më na kap. Kemi pretendues shumë që të na kapin e mos na lëshojn. Më hartën e rrumbullakt e kanë më vështirë me na kap por më leht të luajn më ne si me top.

Luzern 23.03.2018

Xun Çetta

Xun Çetta : Po e shoh dhe lexoj se demarkacioni në humor kaloj dhe deshta që edhe këtu të ndikoj, pse jo edhe të deshmoj se ja thëm paksa humorit, amater ndoshta po, por ku e preku më e pa humor, nuk e prishi, por mirë e bëjë.

 

 

Prap demarkacioni shqetsim i qytetarëve në vend se i politikanve (Nga autor tjer)

Kërkesa në mesazhin tim privat ku më shkruan, Publiko dhe Shpërndajeni:

APEL PUBLIK DREJTUR GRUPIT PARLAMENTAR TË DEPUTETËVE TË LDK-së..!!! 

Të nderuar deputet të LDK-së, Ne, banorët, pronarët, qytetarët, intelektualët, punëtorët, burra e gra, pleq dhe të rinj, atdhetarë e patriotë, veteranë e ish luftëtarë, familjarë dhe jetimë të dëshmorëve të lirisë dhe pavarësisë së Kosovës nga treva e Rugovës, e Podgurit dhe e Deçanit me rrethinë, po iu drejtohemi me këtë; THIRRJE-KËRKESË:

Dhimbja e vdekjës dyfishohet më varrimin jasht vendit ! Pse po ndodhin këto (Akademi Perkujtimore)

bish Neziri facebook 13.03.2018 ora 21 e 20 para 49 Min · 

NJOFTIM MORTOR


Me rastin e vdekjes së Agron Bajramit

Të nderuar!
Të deruara!
Miq e shokë
Bashkatdhetarë të nderuar!


Ju njoftojmë se të premtën me 16 mars 2018 në varrezat e qytetit në Aarau, nga ora 8 deri në orėn 10 do të bëhën homazhe për Agron Bajramin, ndërsa në orën 11 do të bëhët varrimi. 


Adresa:
Friedhof Rosengarten
Rosengartenweg 1
5000 Aarau 

Luzern 13.03.2018

Xun Çetta

 


252 Artikel (32 Faqe, 8 Artikel pro Seite)