Info Çetta

Publicistikë e pavarur

Artikel zum Thema: Lajmet aktualeOrganizmi dhe vlerat e tij anti krimit në Kosovë ekziston

Po ofrohet situata ku sa më shumë të zbulohet krimi si aksion i lënë në gjysmë aq më shumë rritet ai. Kësaj i thonë që krimi të qëndroj në ballë të anti krimit ku çdo ai i cili bënë përpjekje për ta zbuluar krimin,vet do jetë viktima e parë e tij.

Përballja me pasojat e ish UDB-së dhe ish SHIK-ut në Kosovë (Lajme)

UDB-ja dhe ish SHIK-u dy shërbime paralele këto ishin tmerri i Kosovës qe sot e shumë gjatë do ta vuan vendi dhe qytetari i Kosovës. Deri këtu,në ditët e sotme ku jemi,këto dy shërbime kanë bërë politikën pasojat e të cilës po i ndien qytetari. Tani e tutje këtë emision po e merr një shërbim i quajtur inteligjent i Kosovës i cili për dallim nga dy shërbimet e fshehta në fjalë tani nuk do ta bënë politikën por do ta ndihmon atë politikë nga e cila po inaugurohet ky shërbim.

Aferat mbi krimin dhe mundesia e manipulimit me struktura te Sherbimit inteligje (Lajme)

Ka kohë qe kur askush nuk po e ngacmonte krimin,ai bënte punën dhe po vazhdon ta bejë gati edhe ne sistem legal,pra aq shumë u trimerua krimi,me ne fund krimi po zbulon vetveten,po ndodh kjo per shume arsye por tani po i ceku vetem dy nga keto :

Konstatimi i gjendjes në Kosovë dhe mos gadishmeria per ta ndryshuar atë (Lajme)

Për ditë e më shumë po konstatojmë fatkeqësitë të cilat e kan pllakosur Kosovën dhe bërë komplet të pa jetueshme për njeriun normal. Se në ç`gjendje është merthyer Kosova nga pseodo analist,gazetr servis të politikave fatkeqe,historian biznesi me historinë,nga politikan muskujsh dhe jo koke etj,kjo tani nuk don edhe aq shpjegim,mjafton ta provosh jeten e qytetarit të rendomt ta provosh vetëm një muaj rresht pa e kaluar limitin e shpenzimeve limit ky i cili e mbyti qytetarin dhe shkaterroj moralisht atë.

Pershensetje te nderuarit e mesazheve private e tani me gjere ne facsbook (Lajme)

Shkruan Xun Cetta ne facebook dhjetor 01 në orën 10:58

Une mase me vonese por koha nuk po me premton qe te i lexoj as keto mesazhe.Te nderuar shoke,miq e dashamir,ta kuptojme realitetin kritik se ne po na kushton madje shume kur po perkujtojme faktin se sa kemi bere. Kjo per dite e me shume po behet therr ne syrin e atyre qe nuk kan bere bash kurgja.,,Gabim,, te tille bera edhe une kur ne programin pro et contra perkujtova 30 vite veprimtari,ma than se nuk ishte modeste kjo por ata nuk me kuptojne se modestia e tepruar dhe mos pretendimet me mbyten. Pra kerkohet nje kujdes i yni dhe jo vetem te perkujtojm se kemi bere,por te bejme tani dhe ta themi troq ate qe duhet then per aktualitetin,kjo po i mungon Kosoves,po na mungon neve te nderuar.Une kerkoj falje por tani nuk mund te zgjerohem ne keto internet kafe nga ku po ju pergjigjem ku vertet asnje pike e tille nuk i paska testaturat e njejta dhe nuk po di ku eshte e pa ze-ja e ku simbolika e perqindjes. Ajo qe dua te ju them eshte fakti se As Hasan Prishtina po te ishte gjalle nuk do ta perkujtonte se qfare ka bere por do te bente qe ta ndryshojme gjendjen ne te cilen mjerisht gjendet Kosova. Rreziku qe po kanos vendin dhe mos intervenimi yne me te gjitha forcat,pashmangshem do te na portretizoj si qyqar te kohes kur Kosova akoma ka nevoj per aftesi,guxim,sinqeritet dhe pastertine tone. Te mos e bejme kete ne pjesen e mbetur dhe gjendjen e cila perfundimisht po e fundos vendin,kjo do te thot se ne kemi qene vetem per nje kohe,nje vit apo nje moment te dhen dhe jo se i jemi pergjigjur nevojave sa here dhe kurdo qe ka kerkuar situata...Situate e tille qe kerkon nga ne madje shume eshte tani te nderuar dhe me vjen te pelcas kur nuk mund te ju shkruaj ne detale per gjith qfare konstatova tani ne Kosove.Sot 01.12.09 ju them se Kosova po thrret a une detyrohem te largohem pasneser...Jo largim te dhunshem siq do ta keqkuptonte dikush por mjerisht si pasoje e pasivizimit qe u kan bere shokeve tone ketu ne Kosove,ata kan mbetur si pula te qullta kur i ka kap dergja pa dashur te i fyej te mjeret komplet te pa force dhe te shpartalluar kush ne ate parti e kush ne tjetren.
Ju pershendet Xuni

Kosova po mbetet në ankth (Lajme)

Kosova e ankthit,humbja e besimit ne gjitha institucionet shteterore si dhe pasiviteti i EULEX-it në gjithë çfarë po perjeton Kosova,mjerisht per ditë e më shumë po rrezikon rendin,qetesin dhe bënë paqen terësisht të pa qendrueshme.

Largimi i logos ,,Më Ramushin”në hyrje te AAK-së dhe nevojat tjera... (Lajme)

Hapi i parë drejt asaj çfarë i duhej AAK-së u bë duke filluar nga pika me e ndieshme e sajë,u bë pikërisht ajo në të cilën kisha bindjën se është pika më e veshtirë për ndryshim. Tani e sa kohë njera nder pikat kritike që shigjetoja ato me qellimin më të mirë të këtij subjekti ka qen hjekja e logos,,Më Ramushin”.

RTK nën diktatin e pushtetit dhe sulmi mbi zërin i cili vjen ndryshe nga pushtet (Lajme)

Përpjekjet për të argumentuar faktin se sa liri kanë mediat në Kosovë,ato tani janë përpjekje të kota dhe pa nevojë. Është momenti i fundit edhe kështu shumë të vonuar qe jemi për të luftuar kontrollin i pushtetit mbi mediat e jo të vazhdojnë argumentimin se sa ato jenë rrezikuar nga prekja e pushtetit,e keqe dhe e frikëshme kjo ashtu siq po kecënon prekja e gripit të derrave.

271 Artikel (34 Faqe, 8 Artikel pro Seite)