Home » Artikel

Quick links: Springe zum Inhaltsbereich der Seite, Springe zur Seitennavigation, Springe zur Suche.

flag-german flag-albanian

Artikel zum Thema: Lajmet aktualePershensetje te nderuarit e mesazheve private e tani me gjere ne facsbook

Shkruan Xun Cetta ne facebook dhjetor 01 në orën 10:58

Une mase me vonese por koha nuk po me premton qe te i lexoj as keto mesazhe.Te nderuar shoke,miq e dashamir,ta kuptojme realitetin kritik se ne po na kushton madje shume kur po perkujtojme faktin se sa kemi bere. Kjo per dite e me shume po behet therr ne syrin e atyre qe nuk kan bere bash kurgja.,,Gabim,, te tille bera edhe une kur ne programin pro et contra perkujtova 30 vite veprimtari,ma than se nuk ishte modeste kjo por ata nuk me kuptojne se modestia e tepruar dhe mos pretendimet me mbyten. Pra kerkohet nje kujdes i yni dhe jo vetem te perkujtojm se kemi bere,por te bejme tani dhe ta themi troq ate qe duhet then per aktualitetin,kjo po i mungon Kosoves,po na mungon neve te nderuar.Une kerkoj falje por tani nuk mund te zgjerohem ne keto internet kafe nga ku po ju pergjigjem ku vertet asnje pike e tille nuk i paska testaturat e njejta dhe nuk po di ku eshte e pa ze-ja e ku simbolika e perqindjes. Ajo qe dua te ju them eshte fakti se As Hasan Prishtina po te ishte gjalle nuk do ta perkujtonte se qfare ka bere por do te bente qe ta ndryshojme gjendjen ne te cilen mjerisht gjendet Kosova. Rreziku qe po kanos vendin dhe mos intervenimi yne me te gjitha forcat,pashmangshem do te na portretizoj si qyqar te kohes kur Kosova akoma ka nevoj per aftesi,guxim,sinqeritet dhe pastertine tone. Te mos e bejme kete ne pjesen e mbetur dhe gjendjen e cila perfundimisht po e fundos vendin,kjo do te thot se ne kemi qene vetem per nje kohe,nje vit apo nje moment te dhen dhe jo se i jemi pergjigjur nevojave sa here dhe kurdo qe ka kerkuar situata...Situate e tille qe kerkon nga ne madje shume eshte tani te nderuar dhe me vjen te pelcas kur nuk mund te ju shkruaj ne detale per gjith qfare konstatova tani ne Kosove.Sot 01.12.09 ju them se Kosova po thrret a une detyrohem te largohem pasneser...Jo largim te dhunshem siq do ta keqkuptonte dikush por mjerisht si pasoje e pasivizimit qe u kan bere shokeve tone ketu ne Kosove,ata kan mbetur si pula te qullta kur i ka kap dergja pa dashur te i fyej te mjeret komplet te pa force dhe te shpartalluar kush ne ate parti e kush ne tjetren.
Ju pershendet Xuni

Kosova po mbetet në ankth

Kosova e ankthit,humbja e besimit ne gjitha institucionet shteterore si dhe pasiviteti i EULEX-it në gjithë çfarë po perjeton Kosova,mjerisht per ditë e më shumë po rrezikon rendin,qetesin dhe bënë paqen terësisht të pa qendrueshme. më shumë...

Largimi i logos ,,Më Ramushin”në hyrje te AAK-së dhe nevojat tjera...

Hapi i parë drejt asaj çfarë i duhej AAK-së u bë duke filluar nga pika me e ndieshme e sajë,u bë pikërisht ajo në të cilën kisha bindjën se është pika më e veshtirë për ndryshim. Tani e sa kohë njera nder pikat kritike që shigjetoja ato me qellimin më të mirë të këtij subjekti ka qen hjekja e logos,,Më Ramushin”. më shumë...

RTK nën diktatin e pushtetit dhe sulmi mbi zërin i cili vjen ndryshe nga pushtet

Përpjekjet për të argumentuar faktin se sa liri kanë mediat në Kosovë,ato tani janë përpjekje të kota dhe pa nevojë. Është momenti i fundit edhe kështu shumë të vonuar qe jemi për të luftuar kontrollin i pushtetit mbi mediat e jo të vazhdojnë argumentimin se sa ato jenë rrezikuar nga prekja e pushtetit,e keqe dhe e frikëshme kjo ashtu siq po kecënon prekja e gripit të derrave. më shumë...

Vetëm pak komente nga dridhjet e Qeverisë deri tek aktualiteti sot 23.11.09

Gati na u prish koalicioni dhe të pasojnë ndryshimet ne qeveri ku hombesi i zgjedhjeve Astrit Salihu do duhej te emrohet si minister,praktikë e z.Thaçi kjo ku humbësi para votuesve duke pesuar goditje ai ne sistemin e emrimit avancohet ne postin e ministrit. Ndodh kjo e keqe në politikën e Kosovës në vend se te perzgjidhen emrat me te cilet mlidhet vota dhe ata te cilet duhen emruar. më shumë...

Edhe nje dorëheqje moralo-politike në Kosovë

Dorëheqja e z.Emrush Xhemaili nga i pari i partisë e cila deshtoj në zgjedhje,le te na sherbej si model i pergjegjësive politike. E di se jo pak njerz do thoshin se z.Xhemaili nuk ka pasur cfarë te humb,per atë edhe ka dhënë dorëheqje,por kjo nuk qendron,nuk qendrin nga fakti se z.Xhemaili ka deshmuar modesti politike edhe atëhere kur organizata ishte shumë e plleshme,pra ka lindur PDK-në,ka ndihmuar shtatëznësinë politike të z.Haradinaj në format e rrepta të cilat vetem unë i di ndoshta ishin teper me nxitim dhe pa menduar mirë dhe në fund si materie e shterrpësuar politike pas shumë lindjeve erdhi në jetën politike edhe PSK-ja. Kjo parti tentoj te mbetet shtatzën për te zgjeruar akoma më shumë trashigiminë politike,pra tani edhe në atë socialeo-ekonomike si nevojë urgjente per vendin,por shterrpesia në vazhdim qe kishte perfshirë këtë organizem të LPK-së dhe telashet cfarë po i nxjerrin foshnjet e saja politike dje tani parti politike në poburitet kan bërë të pa mundur rritjen e foshnjës së fundit politike PSK-në. Pra dorëheqja e z.Xhemaili ishte shumë morale gjë të cilën nuk e bëjnë ata të cilët do duhej ta benin si përgjegjës që janë per jo efikasitetin e partive te tyre politike dhe vet krimit politike,ekonimik dhe etiko-moral,krim ky i cili ka perfshir vendin në gjitha segmentet e jetes se qytetarit.

Edhe nje konfirmim i programit te Milaim Zekes ,,Pa rrottulla,,

Programi ,,pa rrotulla“që ne fillim te emisionit të parë i cili startoj me disa mysafir të perzgjedhur nder ta sa me kujtohet ishte edhe Adem Demaqi. Ky program me është duk si emision ,,me rrotulla“ i formatit apo modelit Milaim Zeka,i tillë ka qenë dhe vazhdin te mbetet programi,,pa rrottulla“. më shumë...

...

... më shumë...

243 Artikel (31 Faqe, 8 Artikel pro Seite)