Info Çetta

Publicistikë e pavarur

Artikel Übersicht


Në perkujtim të 25 vjetorit të shkuarjës në amshim. LAVDI Babë, i perjetshëm emri dhe vepra juaj e cila na bënë të jemi kranar (Akademi Perkujtimore)

   Fillimisht një afishim perkujtimi nga vëllau i madh Murat Çetaj në facebook ora e mesnatës 31.08- 01.09.2020 dhe pastaj një plotësim i imi shtesë:  

I dashuri, baba!

Sot është 25 vjetori i kalimit tënd në amshim. Për të tjerët, do dukej përafërsisht një gjysëm jete të njeriut. Edhe për ne, largimi i juaj nga kjo botë, duket aq i afërt, por edhe mjaft i largët. Ky çerek shekulli, neve pasardhësve tu, na bënë të reflektojmë si kurrë më parë; assesi ta kompenzojmë mungesën tënde në familje dhe fisin tonë.

Ishe familjar i mirë, edukator që rrallë e sheh njeriu. Atdhetar i pakompromis! I mëshirshëm ndaj të varfërit dhe të pafuqishmit, i pakompromis me ata që na rrezikonin qenien tonë kombëtare. Si i tillë ke mbetur në kujtesën tonë dhe në gjithë rajonin tonë. Edhe ne, bijtë e tu, morëm edukatën e atdhedashurisë dhe gadishmërinë e sakrificës për Komb dhe Atdhe. Nuk na ligën furtunat dhe stuhitë, ashtu siç nuk të lëkundën ty, në situatat më të rënda për ekzistencën tonë, si komb.

Pusho i qetë në tokën tonë arbërore! Një pjesë e amanetit tënd e realizuam; po punojmë dhe veprojmë që idealet tua, të bashkëveprimtarëve tu dhe neve pasardhësve tu, të realizohen: Bashkimi i kombit tonë!

Të qoftë i lehtë dheu i tokës shqiptare që aq shumë e deshe! Qoftë i paharruar kujtimi për ty, babai im i shtrenjtë!

Murat Çetaj Facebook :

https://www.facebook.com/murat.cetaj/posts/10223884239439955?from_close_friend=1&notif_id=1598911277048212&notif_t=close_friend_activity&ref=notif

Një takim mes shumë tjarash ky tani në pushime më pandemi, por gjithëherë në distancë edhe takimët më rëndësi (Rrefime nga ditari)

 

 

E thëm dhe e trajtoj si një takim më rëndësi ngase doja të vertatën më sakt dhe më për së afermi ta di : ,, Pse miku im Sadri Ramabaja si një krye akuzuari i parë në aktakuzë tani në liri dhe tjerët ende në burg aty ?”  Pyetjës time pa keqkuptim, aq më pak më hidherim si rrall kush e sinqerisht, Sadriu iu pergjigj :

 

 ,,Po mik i nderuar Xun, ke të drejtë pyetjen kaq më vend që ma shtron, ti më sukses realitetet po i hulumton pa dallim tjerët çfarë për ty thojn e mendojn pse ngapak ndoshta vertetë po jau trubullon por realitetin të cilin ti më leht se tjerët e kupton unë duhëm më ta thënë”  Kështu më tha dhe bëri të ndihem mirë Sadriu dhe pa humbur kohë filloj :

Lugina e diellit në veri, më 5 Foto pasqyrimi në pa drejtësi, po ku mbeti zëri i të persekutuarit Kadri ?

 Lugina e diellit në veri nga ndertues Shqiptar atje po perfundon, derisa Lagja Kroji Vitak-ut nga politika Serbe buzë shkatrrimit si pa drejtësi atje po kulmon !!! Ku jemi dhe çfarë bëjm ne ? Dialogu Kosovë -Serbi tash sapo rifillon, më padrejtësit politike fundi aty mund të mbaron dhe dialogu në pa kujdesë pra edhe mund të dështon. Kështu vërtet për ndryshim kufinjësh ne vet pastaj do të fillojm e ta shohim se ku kjo rrugë në këto rrethana mund të na qonë. Ndoshte nga e keqja vjen e mira, nga zullumi vjen Liria. Kështu në shekuj na ka dëshmuar Serbia. Kur nuk shkon më të mirë e keqja i pergjigjemi të keqes ndryshe...

Nuk jam autorë i kësajë amater poezisë por kështu më leht po i këndoj Lirisë. Unë nuk kam frikë nga këto politika dreq ngase e di çfarë na pret dhe ne, po ata që ishim edhe pse në heshtje jemi apet.

Dëgjo nga VIDEO Lajme RTK 31.08.2020 :

https://youtu.be/USs-T0xS8Jo?t=79

Luzern 31.08.2020

Xun Çetta

Fotot veq e veq në facebook :

Facebook :

https://www.facebook.com/xcetta/posts/3498375800182525

 

 

Kujtime të mira edhe pse të vështira nga koha në rini deri tek tani afer jetës në pleqeri !!! (Rrefime nga ditari)

  Është e pa besueshme ta pershkruesh realitetin se si ndihësh kur shfleton ditarin e jetës, kur i hap foto e Video të ndryshme nder kohët që shkuan dhe kohën që po perjetojm apo ndoshta këtë gjë unë diqka më shumë e më mirë më kujtime, më foto e Video po e kompletoj e pastaj kjo po ndikon...

Edhe një perkujtim nga Xun Çetta Facebook 31.08.2016

Kujto dhe mos harro kohët, koha nuk vdes, të bëhemi pjesë e kujtimeve të sajë :

Afishim nga facebook-u perkujton 31.08.2020

   Sipas hulumtimeve tash sa kohë që bëj dhe perkujtimeve nga facebook-u po del fakti se, gjithë jeta politike më paska shkuar duke mbrojtur sa njërin e sa tjetrin, bash sa here që sulme e akuza të pa baza ngritën njëri kunder tjetrit si indivet, si parti apo bllok politik. Isha dhe mbeta ky ngase vendin po e shkatrrojn më inate e gjelozi për të mos u bërë kurr një.

Për mua nuk po del ndonjë befasi e re veqsi natyra e problemeve të mija qysh si i ri kur gjithë herë problemin më të mëdha e kam pas për të drejtën dhe mbrojtjën e tjetrit e kryesisht të dobtit apo të urtit para të fortit dhe bandave në shoqëri.

Unë nuk mund të heshti kur duhët të paralajmëroj realitete të reja për vendin tonë

  Vitët më të vështira për ne kanë qenë kur Serbia e kuptoj se Kosova po çlirohet nga pushtimi sajë, pastaj erdhi lufta jonë çlirimtare dhe fal asajë, Kosova më ndihmën e faktorit më progresiv nderkombëtar në krye më NATO-n u çlirua, por mjerisht, serish vitet më të vështira, apsolutisht më të vështira kanë qenë vitet e para të pas çlirimit dhe per fat të keq kjo e keqe zgjati shumë...

Afishim më perkujtim, bash si paralajmërim tash e tri here rresht mbi krejt çfarë po duroj në politikë (Komentime )

    Kam frikë se do të më denoj koha dhe zoti për urtësi të tepruar, tolerancë përball kaq aventurave politike mbi vendin dhe popullin tonë !!! Po e afishoj dhe perkujtoj për here të tretë faktin se unë po duroj teper shumë.

Lexo, Xun Çetta facebook 24.08.2018 dhe afishim 27.08.2019

Nuk na kan faj nderkombëtarët aq sa sherr po u shohim strukturave të vjetra në sherbim tradicional të sa e sa mbretërive, pushtuesve dhe pushteteve të errta në vendin tonë. Edhe tani në këtë mundësi ndryshimësh që kemi, prap po vlojn të etshmit për pushtet dhe kam frikë se po arrijn të bëjn diqka fal shumë mediave produkt i po të tillëve dhe të bijve tyre...

Unë isha problematik gjithë jetën time kundër tyre dhe po e shoh se jam kulturuar në politikën demokratike para se të vjen demokracia për popullin tonë.   Kjo më ka kushtuar tej mase për sa dekada e kryesisht pas daljës time nga burgu dhe do bëj çfarë është e mundur që të mos jem sherbet i tyre më heshtjën por gaz i flakjës tyre do jem neser, në të kundertën, do të me mallkoj mundi im për vendin të cilin po e hajn shumë të tillë pretendent që ta kullotin si deri tani.

Ja si ka përshkruar njëri nga shokët e studimeve karakterin e problemeve të mia si i pa disciplonuarqë isha si i ri :

Facebook :

https://www.facebook.com/xcetta/posts/2604794466207334

Afishuar sot 27.08.2020 facebook :

https://www.facebook.com/xcetta/posts/3483802924973146

Tri afishime më interes publik nga facebook-u në facebook sot 26.08.2020 (Komentime )

    Afishimi -I-

Rregullisht kamë thënë, por ka mbi 6 vite që kur perfundimisht po paralajmëroj se kerrin politik keq po e drejtojn, kështu jam i sigurt se nuk shkon. Pikturën përpara njeriu duhët ta kupton e jo vetëm ta shikon…

Lexo nga Xun Çetta Facebook 26.8.2014

PDK-RTK dhe Gjykata Kushtetuese e dhan fjalën e vet

Afishuar serish sot 26.08.2020 Facebook :

https://www.facebook.com/xcetta/posts/3481226368564135


2285 Artikel (286 Faqe, 8 Artikel pro Seite)