Info Çetta

Publicistikë e pavarur

Artikel Übersicht


Takimi i parë i gjitha subjekteve në mërgatën Shqiptare -CH-1990 dhe situata sot (Tubime)

Sqarimi që në fillim :

Ky takim iniciuar nga unë personalisht më rastin e vizitës time mërgatës Shqiptare 1990, i ndihmuar shumë nga nëndega e LDK-së Thun dhe përfundimisht për të mos dështuar siç dështova në takimin e Bern-it ndihmën më të madhe e të sinqertë ma bëri tani i ndjeri Ymer Neziri po ashtu mysafir nga Kosovë për pak ditë këtu në Zvicër (CH).

Video që nuk lejon manipulimin me kush çfarë për kënd thotë (Rrefime nga ditari)

Video që nuk lejon manipulimin me kush çfarë për kënd thotë parasë ta prekesh edhe vet objektin:

Në pauza pune si katil i vetvetes në punë çfarë në realitet jam, prapë nuk pushoj por lexoj për të kuptuar se kush për kënd çfarë shkruan dhe më pas piketoj ato pista hulumtimi dhe në fund kthehem e bëj llogarit në kontrast më anën tjetër të medaljes...Kështu prapë mbetem në hulumtim e tutje për te ardhur tek e vërteta që nuk ma dikton dikush për tjetrin. E dua vetëm një të vërtetë edhe pse me fakte, parasë gënjeshtrën dhe manipulimin politik, njeriu i drejt po e mbyt vetën e tij pa le të na rroj drejtësia e vonuar.

Video-Fatos Nano konferencë shtypi pas zgjedhjeve 1992 (Nga video dhe pershkrimet )

Përmbajtja :

1. Pyetja ime Fatosit në konferencë shtypi pas humbjes së PS-së 1992 dhe përgjigja i tij i cili konfirmon konstatimin tim të drejt mbi këtë humbje.

2. Si e pranoj gjakftohtë humbjen e këtyre zgjedhjeve dhe premtoj bashkëpunim tutje z. Nano?.

3. Si u prononcua z. Nano për zgjedhjen e presidentit direkt nga vota e popullit e jo nga partia fituese në zgjedhjeve ?.

4. Si e vlerësoj z. Nano politikën e Ramiz Alisë para dhe pas ndryshimeve ?.

5. Çfarë premtoj Fatos Nano për sistemin plural në të mirë të vendit tani e tutje në demokraci etj.

PS:

Nga kjo konferencë shtypi ndava vetëm këta tetë (8) minuta e pak sekonda për ta bërë si krahasim humbësin e zgjedhjeve sot më humbësin e zgjedhjeve tash e njëzet (20) vite më parë pa dallim pse këta dy humbës të këtyre dy palë zgjedhjesh, ishin humbës të cilët për kaq vite edhe u grinden e u persekutuan mes veti por edhe bashkëpunuan ngushtë në prapaskenat politike nen tingujt çfarë lajmëronte më lëvizjet e tija dirigjenti i politikë bërjës.

Dirigjentin i orkestrës së politikë bërjes, tashmë vërtetë më vonesë !, por më në fund në katror e mësova për të mos e harruar kurrë, në formë të rrumbullakimit mbetet ta hulumtoj tutje. Ndikimi im personal në trupën e dirigjentes dhe format e ndikimit,ishin dhe mjerisht po mbesin çështje e izoluar e cila së fundit po më mundon.

Persekutimin e Nanos, humbjen e Berishës 1997, daljen e Nanos nga burgu dhe kompensimin e tij akoma pa u kompensuar ish të dënuarit politik të sistemit të PPSH-së etj, pas pak kohësh do ti dëgjoni në detale krejt në video diku,diku bruto incizim më sqarimet e mia shtesë.


Pjesë video publikuar 26.06.2013


Xun Çetta /p>

Video-I-

http://www.info-cetta.com/modules.php?name=Video_Stream&page=watch&id=114&d=1

 

Video-II-:

Nano dhe prononcimi i tij mbi fitoren e PS-së në zgjedhjet e datës 23.06.2013 ku vlerëson si një fitore të pa parë të mmajtës Shqiptare...

Publikuar 26/06/2013

hthtps://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=DtwG71uWxWU

 

 

Ibrahim Kelmendi i shtrire në spital si pasojë e keqësimit të shëndetit nga grev (Komentime )

Ibrahim Kelmendi i shtrire në spital si pasojë e keqësimit të shëndetit nga greva  23 ditëshe Tani sapo kuptova gjendjen. I zënë ne tjera pune as qe dija diçka për keqësimin e shëndetit te ish grevisteve ne këtë rast te Ibrahimit.

E di se puna është me thelle se kaq, njerëzit lere se nuk vizitojnë e as lajmërohen por luajnë rrole te ndryshme...Pa dallim kush si e sheh problemin po edhe vet emrin Ibrahim Kelmendi !.

E njerëzishme është të dëgjohet zëri ynë,preokupimi pse po na ndodhin gjërat kaq pa kuptim.

A jemi më mirë se kurrë më parë (Komentime )

Kur shoh foto,video e kujtime tjera,mendja vetvetiu më thotë se kurrë më mirë nuk kemi qenë.

Babai im në kohën e vet ka vuajt më shumë se unë që  vuaj sot, ka vuajt në gjitha përvojat e jetës së tij pa i përshkruar tani ato.

A duhet të jemi të kënaqur më situatën dhe të arriturat ku jemi sot ? Jo, absolutisht jo.

Andaj mos ta mashtrojmë vetën nëse nganjëherë arsyeshëm na mashtron mendja jonë


Luzern 25.06.2013

Xun Çetta

Uruar zgjedhjet 2013 (Fushata Zgjedhore)

Sot sapo filluan orët e para të 23 Qershorit 2013 si dita e zgjedhjeve në Shqipëri ku më këtë rast unë do doja që më pak fjalë ti uroj gjithë shqiptarët më shpresë se do ti votojnë më të mirët apo më të mirat pa dallim cilave parti u takojnë ata apo ato. Ti votojmë ata apo ato nëse konsiderojmë se i takojnë vullnetit për ta bërë Shqipërinë ashtu si e duam ne dhe si na premtojnë kaq vite fushatash.

Ishin këto vetëm pak fjalë për të mos e zgjatur ngase më la përshtypje dhe ngrohu zemrën një pjesë që po e shkëputi nga mesazhi i presidentit të Shqipërisë z. Bujar Nishani ku ndër tjera thotë :

(Dallimet politike nuk duhet t’i ndajnë, por t’i bashkojnë më shumë shqiptarët.
Të votojmë me bindjen se të tjerët që votojnë parti të ndryshme votojnë ndryshe se mendojnë në mënyra të ndryshme, por së brendshmi jemi të gjithë të njëjtë dhe dallimi se për cilën parti votojmë, nuk është dallim që na ndan, por dallim që na bashkon.
Të kuptojmë si duhet gjënë kryesore, se partitë dhe ideologjitë për të cilat votojmë janë disa, por Shqipëria dhe e ardhmja e saj janë një.)

Pra edhe njëherë urime më të mirëve,apo më të mirave urime qetësisë dhe njohjes së rezultatit të zgjedhjeve ngase jo rrallë po dalim sikur po qeverisim më vota të vjedhura.

Luzern 23.06.2013

Përshëndetje grevist të nderuar (Komentime )


 
Pres pergjiigje pozitiveKaluan javë të tera , tashmë po afron muaji që kur vullneti juaj po demonstron kundër arrestimit të disa ish komandantëve të UÇK-së.
Nuk dua që drejtësisë ti dilet përpara dhe nga pengesat që mund ti bëhen asaj ta pëson vendi ynë i cili më shumë se cilido vend tjetër ka nevojë për drejtësi dhe vënie të ligjit, gjë e cila mjerisht po i mungon vendit tonë.

Ja deri ku shkon shpirti i thyer i njerëzve të përpunuar keq (Komentime )

Foto Nr 3 e cila u keqinterpretua nga keqberes sherbimeshKa kohë që kur postova një shqetësimin tim të kamotshëm më titull:

Pse nuk bëjmë punën tonë që faktori ndërkombëtar të mos ndërhyn mes nesh ?


Si zakonisht, kur dua të postoj diçka që ja vlen, më çka edhe qoj mesazh, ose, një rrugë e dy punë thotë populli. Unë marr një pretekst për ta komentuar dhe ngjashëm qoj mesazhin çfarë kërkon koha.


1933 Artikel (242 Faqe, 8 Artikel pro Seite)