Info Çetta

Publicistikë e pavarur

Artikel Übersicht


Ikja e qytetarëve nga vendi ynë, po impunon kthimin tonë andej nga kemi ikur (Tubime)

 

Vendi ynë, aktualisht është në një gjendje të vështirë sa që na bënë ta harrojm jetën e Mergatës Shqiptare dhe ruajtjën e perspektivës tonë kombëtare pa dallim gjitha mundësive që i kemi këtu ku punokm e jetojm. Pa shtet të fortë e të qendrueshëm atje, Mergata është pa krah dhe pa krenari që të prosperoj si komunitet shqiptar, këtë gjë nuk po e kuptojn ata të cilët nuk po dojn të na ngrisin krenarin si shtet as si komb shqiptar.

Gjykata Speciale sikur po lëvizë diqka ! jo drejtësia përfundon në krim

 

Nuk mund të mos i thëm dy fjalë për disa nga të intervistuarit apo ndoshta edhe të akuzuar të mundshëm të Specialës tani në ofanzivë të rrept sa po  dukët këto ditë ajo, pra dy fjalë për disa nga ta, për aq sa kam pas rastin dhe trajtojm tema më rëndësi.

Pas shumë vizitave të sotme gjithëandej, tani në fund mora lajmin i pikëllimit ! (Akademi Perkujtimore)

Më vonesë por lajmi i pikllimit nuk len pa të goditur më kohë apo pas kohe, ky është ndryshimi mes lajmit të gëzimit dhe atij të pikllimit. Tërë ditën isha në qarkullim nga një vend në tjetrin, tani sapo lexova për vdekjën e mikut familjar tani të ndjerit Azem Ramë Imeraj. Jo se ishte lajm i pa pritur por nuk e besova se do ta pranoja kaq më dhimbje e befasi edhe pse po pritej vdekja e tij…

Pusho i qitë Azem në botën tjetër ngase atje të gjithë do vijm, kush më herët e kush më vonë por atje do vijm e pushojm. Ti Azem shkove por jo pa raralajmërim, ne nuk e di se si do vijm.
 

Ngushllime familjës Imeraj dhe gjithë shokë, miq e mikesha si dhe kolektivit ku ka punuar e me të cilët ishte mishëruar tani Azemi i ndjer. U preht në paqe trupi tij, LAVDI.

Edhe njerëzit e mëdhënj gabojn, unë dua ta di si dhe pse po gabojn apo…? (Komentime )

Njerëzit e mëdhenj të cilët nuk i ka rrit politika, mjerisht nganjëherë pikërisht në politikë, ata zvoglohën dhe bijn pre e politikave apo gazetave tyre. Është njeri i madh, pa dyshim i madh, shumë i madh per ne z. William Walker, ai për hirë të fatit të vendit tonë edhe pas lufte disa herë ka pas perafrime më gati gjitha partitë politike në Kosovë, i ka vizituar dhe është prit si mik i madh nga të gjithë deri së fundit nga z. Haradinaj dhe tani ku është ndalur tek z. Kurti.

Rrefimet e Ramushit, nuk janë lufta speciale, sinqeriteti tij kushton

   

Unë më vëmendje kam percjellur drejtperdrejt në TV 7 dy pjesët e rrefimit tij, pra të Ramushit, ku kam par e konstatuar sakt se, çdo njëri nga ne, pa veshtersi mund ti kuptojm të gjitha realitetet e jetës tij pa dallim ato ku mund të i ketë lakuar apo bishtnuar por pa deplomaci të duhur, si dhe vet sinqeriteti tij, pra i Ramushit, nganjëherë na bënte ta kuptojm e adhurojm thjeshtësinë e tij.

Burim Hasani : Veturën që ma vodhën në Vushtrri, e gjeta në Gjermani !!! (Komentime )

Jo vetëm në Kosovë por quditërisht edhe në disa shtete perendimore, në emër të ruajtjës së intimitetit, nuk ta komentojn personin i cili ta ka bërë krimin dhe shkaktuar humbjën.

Forma komunikimi në relacionin President-Kryeministër po si në Kosovë (Komentime )

 

Mjerisht, rrjeti i së keqës në politikë ka marr frymë kudo që jetojm e veprojm si Shqiptar. Ky rrjetë lidhjësh, komunikimi  dhe veprimi, po funksionon si në Tiranë-Prishtinë e pjesërisht ose më pak edhe në Mergatë, varësisht ku ata kanë shtrier rrjetin e tyre...

Edhe këtë e perjetova ! Më kërkesën e Gruas si ultimatum… (Rrefime nga ditari)

 

,,Mbylle kompjuterin burr e të dalim se po bie borë ashtu si unë kam qef e ti e dinë, borën e dua më shumë se ty burr !“ Kështu më i këputi dy këmbët gruaja ime të cilës nuk ja prita këtë fjalë. Ec e mos e kryej urdhërin e Mbretëreshës së ditëve të sotme he mjer burrëria jonë.

 

Po edhe pa humor nuk po ecën jeta, kjo ishte pjesa e relaksit të kësajë mbrëmje.

 

Luzern 09.01.2019

Xun Çetta

 

Komentet në facebook :

 

Mustaf Alimusaj : Rrallher i pranon presionet e bashkshortes por tash e ki 10 llajka

 

Mujedin Zylfijaj : Po besoj qe ja paska vlejte .Pak relaks .Kalo mire i nderum .

 

Sokol Elezaj : Njeriut i duhet pak relax, kaloni mir miku im RESPEKT.

 

Mehdi Hyseni : Burrit i zgjatë burrëria
aç sa lënë hapsirë grania
Mos ngul këmbë miku im
Se është dimer e te ngrin!

 

Xun Çetta : Ashtu si gjithëherë ja din renin Mehdi . FLM për këshillat, kur me bjen mirë te dëgjoj, dimer i ftoht është më flejt macja me miun si thot populli.

 

Alush Alo : ????????

 

Hysen Bajraktari : Hehe more Xun Mustafa .kjo puna e burrnis hehe .kurr se nigova mretreshen time por u bo gjdo her si tha ajo !!!

 

Xun Çetta : Këto jan ligje jo të shkruara por të zbatuara Hysen djali, a është kështu apo vertet po vazhdojm humorin për relaks ? KLM, shoq

 

Hysen Bajraktari : keto lixhe hehe mor xun .qe jon vet shkruj e vet sundo hehe, po vet kemi lyp demokeci !!??? ky relaxi

 

Deme Jashari : Mos u anko Xun miku, se veshë e shtrëngue t'paska për merak. Gratë kanë të drejtë kur t'largojnë nga kompjuteri, veçmas nga FB.

 

Xun Çetta : Po Demë i nderuar, kompjuteri në dorë të punëtorit e zeza e grave tona !!! Veshë e shterngu për bjeshkë por puna u sjell e mbetem në rrafsh këtu buzë mali…Edhe kjo më mirë diqka se hiq.O kalo mirë në Lozanë nese je ende atje se për zote mbaruam.

 

Tafil Cetaj : Qka kini ti è Dema nja tdyten i thash grus mtha gruja e dim qe i nigoni shum ska nevoj me ba be se ju besojm pershendetje

 

Xun Çetta : O Tafil, ju na besoni se po i ndëgjojm por gratë nuk po mund ti bindim se jemi të ndegjueshmit e tyre !!! Kjo është e keqja jonë, kotë na besoni ju kur gratë thojn veq po luani rrole te degjushmerisë.

 

Shaqir Qetaj : Tafo shej e pleqeris esht kjo por Xuni ja ka qellu qe ka nrru temen se ketu mundemi me u Kyq edhe klasa jon jo politike edhe me gabu nuk bohet nami

 

Xun Çetta : O Shaqir, frika është më e keqe se realiteti i pleqërisë, kur plakësh normal si gjithë tjerët kalonë jetën në pleqëri por kur je i ri e nga frika jeton më pleqëri kjo është si më zi. Valla gjitha nese i kam pas, frikën nuk e kam njoft, ndoshta ajo vjen vet, nuk di. 
Sa i perket temës jo politike si kjo këtu, jo more jo, edhe në politikë jam mbrapa, shumë mbrapa, bile më kësi humori si këtu edhe nuk qendroj keq. Mos u terhjek Shaqir, futja në politikë e ladro kalin pa pikë freni se per zote, kurr livadhe më të gjëra nuk ka pas për me ladru atin e politikës zik-zake. 
Kaloni mirë atje e ruaje naj kular suxhuk se pas shkurtit atje duhet me i kerkuar posterrmat.

 

Kenda Qetaj Gashi : Mixhë kaloni shetitje te bukur sebashku , ty nuk te ankoj aspak! sepse Sevda eshtë nje Grua qe nuk kerkon shumë, per dallim nga disa gra tjera qe nuk jan te kenaqura me asgje ,e nuk thonë kot se gruaja qe nuk kerkon asgje meriton qdo gje ju dua shum te dyve ????????


Xun Çetta : FLM Shkëndi për bindjet që i ki por ne vertet nuk po bëjm shaka as mahi por kemi dal në birë e në shi më shiju kohën atje kur ishim të ri. Vera qysh tash po vjen e na shpejt do jemi aty. KLM e të fala andej

 

 

 


1775 Artikel (222 Faqe, 8 Artikel pro Seite)