Home » Artikel

Quick links: Springe zum Inhaltsbereich der Seite, Springe zur Seitennavigation, Springe zur Suche.

flag-german flag-albanian

Artikel Übersicht


Edhe një komentim fare i shkurtër për të mos u bërë monoton në gjykimet e mia në

Pas ngjarjeve politike të kësaj dite patëm rastin ta dëgjojmë emisionin,,Jeta në Kosovë” datë 29.11.2012 më mysafir në këtë  tryezë Rexhep Selimi AAK,Rrustem  Muistafa (Remi) PDK ,Blerim Shala AAK dhe Kushtrim Istrefi. Më vonë në lidhje më Bekim Blakaj për të Drejtat e njeriut apo nuk mbajta mend saktësisht  funksionin e tij.

më shumë...

Reagim komentesh mes sa e sa tjera nga unë Xuni 29.11.2012

Siç komentova linkun tek Milaim Zeka,nuk besoj se e teproj më qellim që ta kursej veten në kohë dhe kështu  të kontribuoj me një klikim reprizë edhe këtu në këtë linkun tuaj dhe konkretisht :.


(Milaim Zeka 29.11.2012:

Vetem sot per mu ka kuptim Festa e 100 vjetorit te Pavaresise! Pa Ramushin, Lahin dhe Idrizin, gjithecka ishte boshe!!! Urime per gjithe ata qe ndihen shqiptare!!!)
më shumë...

Kadri S Cetaj Facebook pas mesnate 27 dhe 28.11.2012

Sa mire qe erdhën këto dite e po mundem me festuar se me pas kenë shkau pushtues këtu as te varri i babit s'kisha mund me ardhur , ose nuk do kisha dit hala ku pushon trupi i tij...Unë e pata fatin me humbë njërin qe më ka pru në këtë jetë, njeriun qe ma ka jep dashurinë ma të madhe për prind e atdhe ne ditët ma të mira të jetës teme. Mburrna qe babi im ka rënë e flijuar për një qellim për të cilin ka jetua e flijuar. Ka jetuar e flijuar për idealet edhe të shumë tjerëve qe kanë rënë e vdekur për,Shqipni e cila o ka bohet realitet kështu qe kom arsye me festuar.


më shumë...

Të prononcohesh,jo gjithherë është lehtë kjo punë

Që nga e dilja kur doja ta komentoj një link mbi rastin Limaj unë isha i zënë më shumë çka tjetër por edhe heshtja nuk me shkonte. Jo pa të drejt z. Jakup Krasniçi para pak ditësh tha : ( Le të prononcohet Qeveria njëherë e pastaj unë ) më shumë të drejt tha z. Krasniçi.

Qeveria e kuptoj se ajo çfarë po ndodh është pa ngjyrë dhe me plotë pasoja dhe prononcimi ishte i duhur por sa do ketë veprime. Jakupi tani nuk do duhet të prononcohet fare pa dallim qe kishte premtuar nga fakti se dihen qëndrimet e tij,krejt efekti pozitiv ishte të nxitet reagimi i Qeverisë.

Plus minus diçka tek ne nuk është në rregull,dikush e ka ngrënë piten dhe tepsia është aty thotë populli. Të gjithë presim që drejtësia të vepron dhe më pas futen gjitha mekanizmat për ta djeg kush kënd mundet dhe kështu të shpëtojnë sa e sa kasap të ekonomisë së vendit tonë.

Ku është Gjermania ekonomike e Kosovës siç ishte Gjakova e Mitrovica të mos flasim për gjithë Kosovën dhe mjerimin e sajë politik ekonomik e social ?.

More,pa një gjykatë të fortë e të pavarur produkt i kërkesave të popullit për drejtësi vendi nuk do e marr veten kurrë. Unë e as tjetri nuk ndajmë drejtësi por e kërkojmë atë...

 

Ja Linku në facebook dhe reagimet:

më shumë...

Urim paksa më i veçantë 100 vjet përpjekje

Urim paksa më i veçantë 100 vjet përpjekje

Urimet e reja më foton e vjetër,ndryshimet nuk kishin si të mos jen progres.


Lavdi jetës dhe veprës së gjithë të rënëve në krye më veprën dhe jetën e komandantit Adem Jashari,ditëlindja e të cilit festohet sot 28 nëntori, lavdi gjithë atyre të cilët në shekuj dhenë nga vetja për atdheun i cili nuk vdes kurrë.
Të na rroj atdheu,të na rroj kombi drejt rrugës së pavarësimit nga pushtues shekullore të tij. Ishin 100 vjet përpjekje këto pa asnjë kthim prapa,ta festojmë këtë shekull përpjekjesh të sigurt se finalja na bashkon në festën e madhe,e gëzofshim atë.
Luzern 27.11.2012
Xun Çetta

Manifestimi i 100 vjetorit të pavarësimit të gjysmë Shqipërisë mbajtur në Shkup,


Tash e sa ditë gati muaj të terë që kur shqiptarët po merren më manifestimin e festës 100 vjet shtet. Dëgjuam,pamë dhe po përcjellim në vazhdimësi se si po mbahen këto manifestime,por deri tani ajo që la mesazh historik ishte manifestimi i këtij përvjetori të lavdishëm që u mbajt në Shkup më 25.11.2012.


më shumë...

Intervista më Salih Kabashin rreth FGJUK-së Lubjanë 1990 Video

Kanë kenë,janë dhe do dalin gjithë ata të cilët në vazhdimësi më urdhër nga kanalet e tyre të pista dirigjimi në politikë,kanë bllokuar e minuar projektet në kohën e duhur për të dal dhe shfrytëzuar vet si projekte ato. Kjo nuk guxon të kuptohet tashmë si mani e tjetrit për tu duk vet por si plagë e cila nuk po shërohet lehtë. Ata shpejt do ta kuptojnë se edhe vet ishin të manipuluar dhe gjithherë në momente të caktuara i kanë venë në lojë dhe përçarë mes veti.

më shumë...

Një libër me kujtime e dëshmi autentike për përpjekjet titanike Autor Naser Kuka

Ballinat e librit

Shkruan: Berat LUZHA
22.11.2012


Libri “Nga lëvizja ilegale te UÇK” i Naser Kukës, i përuruar më 20 nëntor 2012 në Prishtinë, në kuadër të 100-vjetorit të ngritjes së flamurit në Vlorë, është një libër, një vepër e rëndësishme monografike, që lidhet me veprimtarinë atdhetare të autorit, por që shpalos një varg ngjarjesh dhe paraqet një numër të madh veprimtarësh të çështjes kombëtare në komunën e Kaçanikut, në Kosovë e më gjerë.

më shumë...

1677 Artikel (210 Faqe, 8 Artikel pro Seite)