Info Çetta

Publicistikë e pavarur

Artikel Übersicht


A din njeri të më tregoj, nga gjithë kjo forcë, kjo kthjellësi e Nënës së Astrit (Komentime )

 

Njeriu më ideale është më i fortë se guri, as sot pas kaq kohe nuk e di, nese din njeri të më tregoj, nga gjithë kjo forcë, kjo kthjellësi e Nënës së Astritit ? ju lutëm të na ndihmoj e tregoj nese dikush din dhe e kupton këtë, në mënyerë që edhe ne të marrim forcë, kurajo dhe mbahemi të kthjellt.

 

Konferenca për media e Prindërve të Astrit Deharit (Komplet)

 

VIDEO:

https://youtu.be/P5K1mvMg39I

 

Luzern 13.11.2018

Xun Çetta

 

I barti këtu katër (4) afishime reprizë sot 13.11.2018

  

Në mungesë kohe dhe më frikë nga mos mirënjohja e cila po na kushton, unë po kufizohëm në stilin tjetër të punës dhe kështu po barti 4 afishime në facebook, i vetëdijshem se kanë kuptim me aktualitetin e veprimeve tona në politikë. Janë trende këto veprime të cilat jo aq më sukse por po shkojm përpara.

 

Lexo më shumë :

Sot, Franca ishte e privilegjuar, atje u perkujtua 100-vjetori i fundit të Luftë

 

Tash e 100 vite më parë ndodhi armëpushimi i luftës, armë pushim  i cili më 11 nëntor, 1918 i dha fund luftës katërvjeçare, luftë e cila la të vdekur rreth 10 milionë ushtarë dhe më miliona civilë të pafajshëm…

Në këtë shenim pervjetori, morën pjesë mbi 70 burra shtetesh, nder ta edhe presidenti ynë tashmë si shteti më i ri në botë.

Para tetë ( 8 ) vitësh për politikën, Ah, edhe sot nuk pendohëm për publikimin

  

Tash 8 vite më parë e kisha shkruar këtë shkrim por nuk po doja ta publikoj ngase me dukëj se shmë kë mund ta lendoj, të nesermën nuk u durova dhe e publikova, sot po shoh se nuk u pendova. E paskam postuar vetëm në facebok por jo edhe në ionfo-cetta.

Lexo origjinalin e publikimit:

Xun Çetta 11.November 2010 um 01:05

 

Politika është mur në ndërtim,ku punojnë rrënues e ndërtues bashkë dhe pa fundësisht

 

Dokumentar i mirë i cili na sqaron më shumë për Isa Boletinin e viteve tona (Akademi Perkujtimore)

 

 

Edhe një punë më vlerë të madhe të cilën pak kush e bënë si Xeni (Komentime )

Ju përgëzoj për punën Shkëlzen i nderuar, punë kjo të cilën e di,se pak kush e ka bërë apo mund ta bëjë si ju.

 

Ju shkëlzen i nderuar, nuk u muarrërt më tema të mëdha për retorikë e as për senzacion publik, ju jeni një hulumtues i mrekullueshëm dhe bëni pasqyrim realitetesh të cilat pak kush mund ti bëjë si ju.

 

Bota jonë e atij nenqielli ka aq ngjarje dhe histori të pa thëna sa edhe vet bota është dhe do mbetët e varfër madje mekatare pa pasqyrimin e tyre. E di dhe jam i sigurt në suksesin e punës suaj që kur po punoni në këtë drejtim mik i nderuar Shkëlzen.

E di dhe duhëm ta thëm faktin se, asnjë investim vendor e as nderkonbëtar nuk do dal më faqebardhë për zbardhje realitetesh pa dallim fatkeqsish mbi baza etnike se sa investimet në ju i cili hulumtoni thjesht si hulumtues krejt i pa kufizuar në baza të njerëzve, race, besimësh a nacionaliteti.

Ndihëm mirë kur njerëzit nuk harrojn, vizitojn dhe evokojn kutimet e tyre (Komentime )

  

Mik i nderuar dhe respektuar Xhafer, e di se je një punëtor i pa lodhshëm dhe veprimtar i pa ndlshëm. Më vjen mirë kur viziton miq, shokë e veprimtar në gjitha trojet tona ku ata punojn e veprojn.

U ndjeva mirë kur pash këtë foton tuaj me mikun Enver Bytyqi aty para fontanës së,,Taivanit“ në Tiranë.

Enverin po ashtu e di si punëtor të hershëm, kam foto, përshkrime dhe kujtime më të, që kur ai, më forcat e veta si punëtor që ishte pas viteve 90-ta, ka pas hapur vendin e tij të punës si i pavarur aty buzë Lanës në Tiranë.

Ju përshëndes dhe më bëhët qefi kur shoh se njerëzit takohën, bashkëpunojn dhe evokojn kujtimet e tyre të cilat po të pasqyrohën kanë mjaft vlera.

Më shumë postimi,Xhafer Leci  fb 09.11.2018 para 20 orësh

Prof.Dr. Enver Bytyçi Edhe kesaj vere miku im Xhafer Leci nuk iku nga Shqiperia pa me takuar! Per ata qe nuk e njohin: Kam njohur shume veprimtare te diaspores, por si Xhafer Leci jane sa gishtat e dores!

Tiranë

Lidhja :

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=2091593457818170&set=a.1416839348626921&type=3&theater

Luzern 10.11.2018

Xun Çetta

Komentet në facebook:

 

Enver Bytyci : Faleminderit shume sa shkruani, miku im Xun Cetta! Ishin kohe te veshtira atehere, por me dinjitoze sesa keto te sotmet! Prandaj dhe une, ashtu si ju, i kujtoj me nostalgji!
Uroj cdo te mire mik!

 

Xun Çetta : Enver i nderuar, kam çfarë shkruaj dhe kujtoj nga ato kohë, të gjitha permbledhje arikiv në vehte. Ishin kohë tepër të vështira jo për ne disa sa për juve të cilët kishit vullnetin dhe shpresën e madhe për të bërë e krijuar pa dallim pse vendi ende nuk e kishte marr vehtën. Keni punuar ju disa në kushte tmerrësisht pa kushte e pa ndihmë, por mendoj se ja keni dal që fillimisht ta mbijetosh kohën e pastaj krahas arritjeve dhe ndryshimeve graduale të vendit keni avansuar edhe pozicionet tuaja për punë. Ju përshëndës dhe uroj gjitha të mirat më shpresë se një ditë, kështu si më Xhaferin mund ta pijm kafën në vendin e kujtimeve tona në Tiranë. Shëndet shoq.

 

 

 

Ta duam vendin shpirtërisht kështu siq është ngase kështu e bëjm si e duam

Ja si duhet vendi VIDEO.png

Kështu lavdërohet e duhët vendi për të cilin tërë jetën ja vlen të bëhëmi hi e pluhur ngase nuk ka më mirë se vendi ynë por, edhe dhimbja për të, duhët shprehur e të shperthej si alarm, ku jemi dhe ku po e perplasim vendin tonë.

 

Qytetar dhe qytetare, ndergjegjësohu kështu ngase dëshmon se sa e don vendin e jo më heshtje të perfitosh nga heshtja.

 

Mësojeni se ku do të shkoj ky zotëri pasi që të liberalizohen vizat.

 

VIDEO :

https://www.facebook.com/Televizioni7/videos/493682861043609/

Luzern 10.11.2018

Xun Çetta

 

 


1712 Artikel (214 Faqe, 8 Artikel pro Seite)