Info Çetta

Publicistikë e pavarur

Artikel zur Kategorie: Komentime


Ende herët për takimin Jahjaga-Nikoliq-Xuni koment (Komentime )

Publikuar në,Kosova Sot“E diel 24 Qershor 2012, 18:5


Ndonëse dialogun e shohin si të domosdoshëm për vendosjen e raporteve ndërshtetërore në të ardhmen, njohësit e zhvillimeve politike në Prishtinë thonë se presidenti serb, Nikoliq, paraqet një personalitet me shumë pikëpyetje te komuniteti ndërkombëtar, sidomos te vendet e botës demokratike, kështu që realizimi i një takimi të shpejtë me presidenten Jahjaga konsiderohet se do t’i nevojitej atij vetëm për të përmirësuar imazhin para bashkësisë ndërkombëtare. Jahjaga shprehet e gatshme të takohet me këdo në interes të Kosovës.

Vazhdimi për një sqarim (Komentime )

Rrahim Sadiku në  facebook 16 06.2012 3:37.MD.


Rrjepësi i Atdheut

U vetëvra apo e vranë Dino Asanajn ? (Komentime )

Autopsia: Dino Asanaj u vetëvra


,,Kosova Sot “Publikuar: E premte 15 Qershor 2012

Drejtori i Institutit të Mjekësisë Ligjore, Arsim Gërxhaliu, e ka konfirmuar për RTK-në se të gjitha gjetjet në trupin e të ndjerit Dino Asanaj çojnë te vetëvrasja, dhe se, sipas tij, nuk ka gjetje që ka qenë e mundur të bëhet nga dikush tjetër. “Autopsia është kryer me komision nga unë, Flamur Blakaj dhe Karmen Barbuf, nga EULEX-i. Të gjitha gjetjet në trupin e Asanajt tregojnë se të njëjtat janë shkaktuar nga vetë ai dhe bëhet fjalë për vetëvrasje. Të njëjtat konsistojnë me formën e veprimit vetjak dhe nuk janë gjetur shenja se ka qenë e mundur të bëhen nga dikush tjetër. Në trupin e tij, respektivisht në qafë janë konstatuar dy plagë prerëse në anën e majtë, shtatë plagë shpuese në anën e djathtë dhe dy plagë në gjoks, njëra prej tyre ishte fatale, e cila ka arritur deri në zemër”, ka deklaruar Arsim Gërxhaliu.

Prend BUZHALA- Për dëshmorët Mujë Krasniqi, Beqir Gashi e Ali Krasniqi (Komentime )


( Ky ishte muaj përkujtimesh gjithandej,kushtuar atyre që ranë për të mbet emri i tyre bashkë më lirinë tonë ).


Nga Prend Buzhala më 10.06.2012-në orën 11:46. Facebook


Festivali Folklorik "I këndojmë lirisë", që u mbajt për të 12-të herë me radhë, mbahet në kujtim të rapsodit luftëtar e dëshmor Mujë Krasniqit, me rastin e ditëlindjes së tij... Shok të ngushtë lufte i pat edhe dëshmorët Beqir Gashi (Mleqan, Malishevë) dhe Ali Krasniqi (dëshmor e vëlla i Mujës). Që të tretë kanë qenë edhe rapsodë. Në hapje të festivalit në Çabiq (vendlindja e Mujës), në shkollën fillore të Mleqanit (Malishevë) që e mban emrin e Beqir Gashit, u zbulua busti i tij, vepër e skulptorit A. Duraku.

kësaj radhe, po i publikoj këtu disa shkrim e kushtuar këtyre figurave e që janë marrë nga libri im "MUZA E KUJTESËS:, i botuar më 2007.

Të nderuar/a lexues/e,shoqe e shokë,mikesha e miq të jetës publike (Komentime )

E di se jeta kaq dinamike për ju që lexoni,punoni e veproni,ka bërë që koha për ju të jetë gjithçka,për dallim nga ata të cilët nuk dinë si ta humbin kohën edhe ashtu të humbur kotë se koti që kanë .

Apel i intelektualëve, zgjidheni Nanon President (Komentime )

,,Zëri” 06-06-2012 21:21 CET


Apeli i 26 intelektualëve drejtuar Kryetarëve të Partive Parlamentare

Intelektualët shqiptarë nëpërmjet një thirrje publike i kanë bërë apel kryetarëve të partive parlamentare në vend për të zgjedhur ish liderin Fatos Nanon President të Republikës. Thirrja publike e 26 intelektualëve vjen pas dështimit të dy raundeve të para për presidentin e vendit dhe në prag të votimit të raundit të tretë.

Vdekjen e Bardhit e ndjeva rënd,shumë rënd (Komentime )

Papritmas vdiq edhe një analist,publicist e krijues i kohës sonë kaq të pa mëshirë. Kohë kjo e cila pa ndal dhe pa pritur po merr jeta njerëzish. Ishte vdekje e radhës kjo e cila më preku thellë në zemër dhe bëri të mos shkruaj e as lexoj për plot 24 orë. Heshtje totale dhe plogështi e rënd më pushtoj që dje kur mora lajmin për vdekjen e publicistit Bardh Hamzaj.

Koço Danaj për ballë Besim Dinës një koordinim i mrekullueshëm (Komentime )

Koço Danaj në emisionin ,,Oxsigen“sot datë 25.05.2012 ishte edhe një zbardhje realiteti jo vetëm në drejtim të drejtës sonë për bashkimin e kombit tonë mizorisht të ndarë në histori,por Koçoa zbardhi edhe realitetin e fshehur prej krimi ndaj kombit çfarë kanë bërë politikat tona shtetërore dhe jo pak politikanë madje edhe nga ata aktual shokë të Koçoas. 

600 Artikel (75 Faqe, 8 Artikel pro Seite)