Home » Artikel

Quick links: Springe zum Inhaltsbereich der Seite, Springe zur Seitennavigation, Springe zur Suche.

flag-german flag-albanian

Artikel zur Kategorie: Akademi Perkujtimore


Sot ditë e rëndë për ne shqiptarët këtu në Zvicër

 

Sot ditë zije për gjithë artdashësit e kulturës e në veqanti Mergatës Shqiptare. Ky mengjes i hershëm ashtu siq ne jemi të vrar në shpirt edhe koha këtu në Zvicër qenka mrrolur dhe paska mbuluar qiellin në të zi. Tani në këtë mengjes të hershëm si rrallëherë, kokë ulur e i rënë për toke, po marr rrugë për të ja dhënë lamtumirën e fundit Mikut tonë, shpirtit të kulturës, atdhetarit tani të ndjer Agron Bajrami varrimi i të cilit bëhët sot.

PS.

Vazhdim,  pas kthimit nga një ceremoni madheshtore edhe pse e varrimit të trupit fizik të Agronit, kjo kulmoj si një ditë e madhe ngushlimi për gjithë ne pjesëmarrës aty,  gjë kjo e cila fillimisht reflektoj tek familja e ngusht e Agronit të cilët i gjetëm dhe i lam të fort e të qendrueshëm si rrallë herë më ne, në këso ditë varrimesh.

Kjo ditë filloj më re të ngritura e shi por pas pak orësh u hap qielli dhe pjesërisht doli dielli për të na bërë më të ngushllueshëm dhe më të qetë si të pranishëm ku u takuam gjithë nga gjitha anët nga kishim ardhur. Po, na u hap qielli dhe doli dielli ashtu siq do e deshironte shpirti i Agronit.

Pas homazheve, të pranishmit e kësajë ceremonije takuan njëritjetrin, rrefyen kujtim nga Agroni, mund ti degjoje telefonata nga tjerët duke kërkuar falje dhe shprehur keqardhje ata të cilët per shkak pune si ditë jave nuk kan mundur të jen prezent. Pat edhe nga ata prezent të cilët shprehen keqardhje pse nuk kanë berë ballë ta vizitojn në spital etj.

Pas përmbylljës së fjalës së mbajtur para arkivolit lexuar nga z. Ibish Neziri, të pranishmit filluan e rreshtiohen për tu pershendetur më familjën e Agronit e cila doli sikur po na ngushllojn ata ne e jo ne ata.

Ajo që më la pershtypje, krejt në fund, aty në dalje nuk munguan fjalët e traditës çfarë janë tek ne :

,,Jo nuk po ta japi dorën por dola te të thëm që, ti më këta burra të ndalësh në drekë mu këtu afër, ja ku është Restoranti, unë për shpirtin e Agronit do doja ti ndali disa nga larg e tu japi një kafshatë bukë siq jan traditat tek ne“ kështu i prer më tha i nderuari z. jo Bajram por Adem Osmanaj. ( Ishte një lëshim ky te cilin e kam bërë dhe kam dalë me ec Malit.dhe me pas nje miku im më lajmeron ne telefon për leshimin. Ademit i kërkoj falje ).

E di, kjo është hera e dytë që kur nuk po mund të ndalëm, tani për drekë e njëhere ndoshta muaj më parë nuk munda të ndalëm për darkë mik i nderuar Adem. Për këtë rast pse nuk mund te ndalëm, po ndihem shumë keq por shpresoj te me kuptosh dhe lirosh. Humbem kohë derisa e binda dhe më liroj.

Ishin këto vetëm pjesë rrefimi nga kjo ceremoni tradicionalisht Shqiptare edhe pse më dhimbje, varrimi u bë këtu në Zvicër.

Agronit i qoftë i leht dheu i këtij shteti ku veproj e më vonë, eshtrat e tij pushofshin në tokën për të cilën bëri aq shumë .

LAVDI.

Më shumë foto në Facebook:

https://www.facebook.com/xcetta/posts/1808944659125656?pnref=story

Luzern 16.03.2018

Xun Çetta

më shumë...

Edhe një koment pergjigje per mes VIDEO dokumentarit tim, mikut Safet Sadiku

Halil Alidemaj, pjesë nga vepra e tij pershkruar nga Safet Sadiku Facebook 19 gusht 2016 -Repriza tij sot  dhe komenti im :

Xun Çetta : Nga keqperdorimi i VIDEO inserteve, Audio incizimeve dhe foto të ndryshme, ka kohë që kur kam nderprer publikimet parase ta siguroj mbrojtjën e autorësisë.
Fotot tani pa pergjegjësi po merren edhe nga VIDEO –t, por jo mirë të mos ceket burimi dhe autorësia.

më shumë...

Dhimbja e vdekjës dyfishohet më varrimin jasht vendit ! Pse po ndodhin këto

bish Neziri facebook 13.03.2018 ora 21 e 20 para 49 Min · 

NJOFTIM MORTOR


Me rastin e vdekjes së Agron Bajramit

Të nderuar!
Të deruara!
Miq e shokë
Bashkatdhetarë të nderuar!


Ju njoftojmë se të premtën me 16 mars 2018 në varrezat e qytetit në Aarau, nga ora 8 deri në orėn 10 do të bëhën homazhe për Agron Bajramin, ndërsa në orën 11 do të bëhët varrimi. 


Adresa:
Friedhof Rosengarten
Rosengartenweg 1
5000 Aarau 

Luzern 13.03.2018

Xun Çetta

 

I pa shuar emri juaj o i madhi Agron Bajrami

Tash sa kohë e ndoshta vite duke e ditur rastin, po pritej ky fat i tij por në këtë mengjes, lajmi i rëndë e i zi për mua ishte habi o të nderuar/a të cilëve edhe unë po ju befasoj më këtë lajm pikëllimi në vend se ndonjë lajm gëzimi !!!

Është e pa besueshme të mos e kemi më Agronin në mesin tonë, të mos e kemi mjeshtrin jo vetëm të skenës më ato skenografi të pastra Shqiptare, por Agroni ishte edhe mjeshtri i rrethit tonë shoqëror pa të cilin nuk mund ta mendojm as shoqërin, as çfaqjën as koncertin, tubimin e as vallëzimin !!!, ,,SHOTA" Le të mos pushoj e as vajtoj, të kendoj e vallëzoj për shpirtin e themeluesit të sajë ngase Agron Bajrami do të mbetet i gjall me kujtimet më të mira e të perhershme në veqanti për ne gjithë Mergatën Shqiptare.

Ngushllime familjës Bajrami, juve Mergimtar/e në gjithë globin kah ishte Agroni më çfaqjet e tij dhe ngushllime gjithë artdashësve tonë e më gjërë kah i kishte lën gjurmët mjeshtri ynë i madh Agron Bajrami.

U preht në paqe trupi tij LAVDI   

Luzern 13.03.2018

Xun Çetta

 

Sot ishte ditëlindja e pa vdekësisë së Jasharve dhe ajo e Ademit –II-

  Rezistenca e popullit tonë në shekuj, si gjithëherë vazhdon e sjell ditëlindje të pa vdekësisë së atyre të cilët në kohët dhe momentet e duhura, ndryshe nga njëritjetri bëhën simbol qendrese.

  Ndryshe dhe në tjera rrethana lindi pavdekësia e simbolit të rezistencës sonë Adem Demaçi siq do të njihet më, Ademi-I-për dallim nga Adem Jashari siq do të njihet si Ademi-II-i cili po ashtu    ndryshe nga Ademi-I-, ky e fitoj pavdekësinë familjare siq do të mbetet dhe njihet sakrifica e familjës së Jasharve.      

  Ademi,Hamza e Shaban Jashari do të mbesin të pa vdekshëm

  në historinë e populiit dhe kombit shqiptar.

më shumë...

Lajm i rëndë e i dhimbëshëm si shumë tjera si ky të cilët nuk harrohën leht

Lajmi më i rëndë e i dhimbëshëm për mua që mora për keto javë e tjerat javë e muaj që po vijn. Paska vdekur Luftëtari, veterani dhe mbrojtësi i karakterit të fortë të luftës së UCK-së. 
Paska vdekur simbolika e luftetarit të kompletuar i cili më në fund shkoj të takohët në amshim më vëllain e tij të mbytur nga turturat e burgjeve Jugosllave gjatë viteve 80-ta.
Lavdi për jetë e mot veprës dhe permbajtjës së ushtarit edhe pas lufte ashtu si e kërkonte interesi i vendit të sapo çliruar. U preht në paqe trupi juaj Hajredin Bala, i perjetshëm qoftë emri juaj, mësim për ne sesi durohët tjetri pas lufte për hirë të idealeve dhe interesave të vendit tonë 
Ngushllime familjës Balaj ,ngushllime bashkëluftetarëve dhe gjithë atyre të cilët i qendruan afër para, gjatë dhe pas lufte. LAVDI
Luzern 31.01.2018

Xun Çetta

 

Komentet në facebook :

Sanije Boletini : Ngushllime i qoft i leht dheu i Kosovës Lavdi

Muharrem KosumiNgushllime!

Anton K. Cetta : Ngushllime familjes, LAVDI!

Sami Shala : Lavdi!

Ahmet BllacaLavdi, dhe i lehte i qofte dheu i Kosoves.

Tush Marniku : Ngushellime

Flori Bruqi : Ngushëllime për tribunin liberator të ndjerin Hajredin Bala!
Pushofshë në Parajsë i dashuri Hero!

Bexhet Pulleja : Ngushellime

Agron Balaj : Ngushllime familjarëve... lavdi Hajredin Bala!

Mustaf AlimusajNgushllime

Haxhi Grabovci : Ngushllime

Maxhun Osmanaj : Ngushellime per luftetarin e lirise, familjes, miqve dhe shokeve! Lavdi luftetarit!

Agim S. KelmendiLavdi luftarit Hajredin Bala

Xhevat Kabashi : Ngushellime per luftetarin e lirise, familjes, miqve dhe shokeve!..

Rexhe Kelmendi : I qofte i lehte dheu i Kosoves nene

Adem Shabanaj : Ngushllime

Muhamet Kelmendi : Lavdi i qofte!

Bujar Kelmendi : Lavdi i qoft

Hazir Osman Berisha : Emri dhe vepra e tij mos u harrovshin. Zot bekoje shpirtin e tij. Ngushllime

Selim Krasniqi : Ngushllime familjes, Lavdi!

Xun Çetta : Ndushllime edhe juve të cilët-cilat ngushlluat dhe komentuat këtu por, jo mirë që askush nga ju nuk me korrigjuat dhe permirsuat në lëshimin që kam bërë për plotë 7 orë sa unë menjëhere pas këtij postimi kam shkuar në punë tjera duke e lën një lëshim gabimisht ku kam dasht të thëm, ngushllime familjës së Hajredinit, a e kam bërë , familjës Hajredinaj. 
Sdidoqoftë shpresoj dhe besoj se nuk ma keni marrë aq për lendim këtë lëshim të cilin ndoshta edhe kështu mund ta keni kuptuar ashtu siq e kam menduar por jo shkruar. 
Ju falenderoj dhe kërkoj falje për gabimin publik për plotë 7 orë.

 

 

Dje dhe sot, ditë të ngarkuara për ti pasqyruar aktivitetet këtu në Zvicër

Po filloj më 550 vjetorin e shkuarjës në amshim të perjetshëm të madhërishmit , herojit tonë nacional Gjergj Kastrioti Skënderbe dhe po ndalëm tëk prezenca fizike e kryetarit të SHBA-ve Donald Trump këtu në Davos të Zvicrës, ngjarje e fundit kjo e cila pushtoj pjesën dërmuese të mediave Zvicërane ku unë jetoj, punoj e veproj.

më shumë...

Unë nuk shkruaj leht për emrat. Këtë e bëjë në permbledhje , por edhe komentoj

Kurr në histori, nuk patem dhe nuk kemi as sot lidership e as lider të kompletuar 100% konformë situatave dhe në veprim konformë  mundësive të dhena për të vepruar e jo neglizhuar. Për dallim nga gjithë lideret dhe gjitha kohët e shekullit tonë, ish Presidenti Dr. Ibragim Rugova ishte dhe vazhdon të mbetet më i kompletuari dhe më i pa epuri madje konsistent i denj i qellimit tonë kombëtar. Nuk dua të më merret dhe keqinterpretohet kjo se gjoja jam i pa kënaqur më të gjithë dhe kundër të gjithve !!! Jo, unë vlerësoj liderin aq sa ma mbush mendjën dhe e vërej rezistimin e tij më vetëdije të plotë i bindur se nuk po ka si të veproj ndryshe.

Ngjarjët politike normalisht se nganjëherë edhe mund të marrin ndryshe dhe të qesin prej loje për momentin por, shpejt del e verteta se kush kishte të drejt e kush jo.  Rugova, jo krejt pa deshtime kur krahasohët më krejt çfarë kaluam dhe perjetuam deri këtu ku jemi, natyrshëm do del si njëri më i duhur dhe i kohës për Kosovën.

Unë rrallë shkruaj dhe siq e kam thënë, jam në permbledhje të gjitha ngjarjeve ku emri i z. Rugova do dal mundësisht krejt origjinal, ai që ishte edhe do mbetet, veqse figurë pozitive, quditërisht sa më të zinj politikaj të sotëm aq më i bardhë do dal Rugova. Të mos harrohet emri tij. LAVDI

Luzern 22.01.2018
Xun Çetta

 


103 Artikel (13 Faqe, 8 Artikel pro Seite)