Home » Artikel

Quick links: Springe zum Inhaltsbereich der Seite, Springe zur Seitennavigation, Springe zur Suche.

flag-german flag-albanian

Artikel zur Kategorie: Akademi Perkujtimore


I pa shuar emri juaj o i madhi Agron Bajrami

Tash sa kohë e ndoshta vite duke e ditur rastin, po pritej ky fat i tij por në këtë mengjes, lajmi i rëndë e i zi për mua ishte habi o të nderuar/a të cilëve edhe unë po ju befasoj më këtë lajm pikëllimi në vend se ndonjë lajm gëzimi !!!

Është e pa besueshme të mos e kemi më Agronin në mesin tonë, të mos e kemi mjeshtrin jo vetëm të skenës më ato skenografi të pastra Shqiptare, por Agroni ishte edhe mjeshtri i rrethit tonë shoqëror pa të cilin nuk mund ta mendojm as shoqërin, as çfaqjën as koncertin, tubimin e as vallëzimin !!!, ,,SHOTA" Le të mos pushoj e as vajtoj, të kendoj e vallëzoj për shpirtin e themeluesit të sajë ngase Agron Bajrami do të mbetet i gjall me kujtimet më të mira e të perhershme në veqanti për ne gjithë Mergatën Shqiptare.

Ngushllime familjës Bajrami, juve Mergimtar/e në gjithë globin kah ishte Agroni më çfaqjet e tij dhe ngushllime gjithë artdashësve tonë e më gjërë kah i kishte lën gjurmët mjeshtri ynë i madh Agron Bajrami.

U preht në paqe trupi tij LAVDI   

Luzern 13.03.2018

Xun Çetta

 

Sot ishte ditëlindja e pa vdekësisë së Jasharve dhe ajo e Ademit –II-

  Rezistenca e popullit tonë në shekuj, si gjithëherë vazhdon e sjell ditëlindje të pa vdekësisë së atyre të cilët në kohët dhe momentet e duhura, ndryshe nga njëritjetri bëhën simbol qendrese.

  Ndryshe dhe në tjera rrethana lindi pavdekësia e simbolit të rezistencës sonë Adem Demaçi siq do të njihet më, Ademi-I-për dallim nga Adem Jashari siq do të njihet si Ademi-II-i cili po ashtu    ndryshe nga Ademi-I-, ky e fitoj pavdekësinë familjare siq do të mbetet dhe njihet sakrifica e familjës së Jasharve.      

  Ademi,Hamza e Shaban Jashari do të mbesin të pa vdekshëm

  në historinë e populiit dhe kombit shqiptar.

më shumë...

Lajm i rëndë e i dhimbëshëm si shumë tjera si ky të cilët nuk harrohën leht

Lajmi më i rëndë e i dhimbëshëm për mua që mora për keto javë e tjerat javë e muaj që po vijn. Paska vdekur Luftëtari, veterani dhe mbrojtësi i karakterit të fortë të luftës së UCK-së. 
Paska vdekur simbolika e luftetarit të kompletuar i cili më në fund shkoj të takohët në amshim më vëllain e tij të mbytur nga turturat e burgjeve Jugosllave gjatë viteve 80-ta.
Lavdi për jetë e mot veprës dhe permbajtjës së ushtarit edhe pas lufte ashtu si e kërkonte interesi i vendit të sapo çliruar. U preht në paqe trupi juaj Hajredin Bala, i perjetshëm qoftë emri juaj, mësim për ne sesi durohët tjetri pas lufte për hirë të idealeve dhe interesave të vendit tonë 
Ngushllime familjës Balaj ,ngushllime bashkëluftetarëve dhe gjithë atyre të cilët i qendruan afër para, gjatë dhe pas lufte. LAVDI
Luzern 31.01.2018

Xun Çetta

 

Komentet në facebook :

Sanije Boletini : Ngushllime i qoft i leht dheu i Kosovës Lavdi

Muharrem KosumiNgushllime!

Anton K. Cetta : Ngushllime familjes, LAVDI!

Sami Shala : Lavdi!

Ahmet BllacaLavdi, dhe i lehte i qofte dheu i Kosoves.

Tush Marniku : Ngushellime

Flori Bruqi : Ngushëllime për tribunin liberator të ndjerin Hajredin Bala!
Pushofshë në Parajsë i dashuri Hero!

Bexhet Pulleja : Ngushellime

Agron Balaj : Ngushllime familjarëve... lavdi Hajredin Bala!

Mustaf AlimusajNgushllime

Haxhi Grabovci : Ngushllime

Maxhun Osmanaj : Ngushellime per luftetarin e lirise, familjes, miqve dhe shokeve! Lavdi luftetarit!

Agim S. KelmendiLavdi luftarit Hajredin Bala

Xhevat Kabashi : Ngushellime per luftetarin e lirise, familjes, miqve dhe shokeve!..

Rexhe Kelmendi : I qofte i lehte dheu i Kosoves nene

Adem Shabanaj : Ngushllime

Muhamet Kelmendi : Lavdi i qofte!

Bujar Kelmendi : Lavdi i qoft

Hazir Osman Berisha : Emri dhe vepra e tij mos u harrovshin. Zot bekoje shpirtin e tij. Ngushllime

Selim Krasniqi : Ngushllime familjes, Lavdi!

Xun Çetta : Ndushllime edhe juve të cilët-cilat ngushlluat dhe komentuat këtu por, jo mirë që askush nga ju nuk me korrigjuat dhe permirsuat në lëshimin që kam bërë për plotë 7 orë sa unë menjëhere pas këtij postimi kam shkuar në punë tjera duke e lën një lëshim gabimisht ku kam dasht të thëm, ngushllime familjës së Hajredinit, a e kam bërë , familjës Hajredinaj. 
Sdidoqoftë shpresoj dhe besoj se nuk ma keni marrë aq për lendim këtë lëshim të cilin ndoshta edhe kështu mund ta keni kuptuar ashtu siq e kam menduar por jo shkruar. 
Ju falenderoj dhe kërkoj falje për gabimin publik për plotë 7 orë.

 

 

Dje dhe sot, ditë të ngarkuara për ti pasqyruar aktivitetet këtu në Zvicër

Po filloj më 550 vjetorin e shkuarjës në amshim të perjetshëm të madhërishmit , herojit tonë nacional Gjergj Kastrioti Skënderbe dhe po ndalëm tëk prezenca fizike e kryetarit të SHBA-ve Donald Trump këtu në Davos të Zvicrës, ngjarje e fundit kjo e cila pushtoj pjesën dërmuese të mediave Zvicërane ku unë jetoj, punoj e veproj.

më shumë...

Unë nuk shkruaj leht për emrat. Këtë e bëjë në permbledhje , por edhe komentoj

Kurr në histori, nuk patem dhe nuk kemi as sot lidership e as lider të kompletuar 100% konformë situatave dhe në veprim konformë  mundësive të dhena për të vepruar e jo neglizhuar. Për dallim nga gjithë lideret dhe gjitha kohët e shekullit tonë, ish Presidenti Dr. Ibragim Rugova ishte dhe vazhdon të mbetet më i kompletuari dhe më i pa epuri madje konsistent i denj i qellimit tonë kombëtar. Nuk dua të më merret dhe keqinterpretohet kjo se gjoja jam i pa kënaqur më të gjithë dhe kundër të gjithve !!! Jo, unë vlerësoj liderin aq sa ma mbush mendjën dhe e vërej rezistimin e tij më vetëdije të plotë i bindur se nuk po ka si të veproj ndryshe.

Ngjarjët politike normalisht se nganjëherë edhe mund të marrin ndryshe dhe të qesin prej loje për momentin por, shpejt del e verteta se kush kishte të drejt e kush jo.  Rugova, jo krejt pa deshtime kur krahasohët më krejt çfarë kaluam dhe perjetuam deri këtu ku jemi, natyrshëm do del si njëri më i duhur dhe i kohës për Kosovën.

Unë rrallë shkruaj dhe siq e kam thënë, jam në permbledhje të gjitha ngjarjeve ku emri i z. Rugova do dal mundësisht krejt origjinal, ai që ishte edhe do mbetet, veqse figurë pozitive, quditërisht sa më të zinj politikaj të sotëm aq më i bardhë do dal Rugova. Të mos harrohet emri tij. LAVDI

Luzern 22.01.2018
Xun Çetta

 

Ish-Senatori Bob Dole, nderohet me Medaljën e Artë të Kongresit Amerikan

Po si do ndihej Amerika para vetvehtës, para botës dhe opinionit publik po mas ti bënte këtë nderim njëriut e cili një jetë të tërë ja fali Shtetit dhe demokracisë Amerikane ?

Jo, lëshime të tilla, punë inatesh, gjerlozish dhe mos mirënjohesh bëhën vetëm në vendet e dala nga diktatirat dhe vendet pa traditë shteti të cilat nuk konsumojn e as gjenerojn kulturë demokratike.

Lexo më shumë dhe dëgjo VIDEO :

më shumë...

Përfundimisht Janari po bëhët muaji i perkujtimeve të mëdha

Tash sa kohë, lajmi i hidhur po na vjen si rrufeja, Përfundimisht Janari po bëhët muaji i perkujtimeve të mëdha. Flaka Janarit, nga muaj i dhembjeve të mëdha letë jetë muaj i perkujtimeve dhe shpresave të mëdha. U preht në paqe trupi i Komandant Januz Musliut, Shpirti tij në amshim. Ngushllime familjës Musliu, bashkëluftetarëve dhe bashkëveprimtarëv të Januzit. Presheva me gjitha trojet cep më cep të kombit tonë është në Zi Januz.

Lavdi veprës dhe punës çfarë bëri Januzi deri në momentin e fundi të jetës tij.

Luzern 18.01.2018

Xun Çetta

 

 

Lajm i rëndë e më plotë dhimbje

Jemi lodhur dhe nuk e deshta ketë lajm kaq prekës në këtë mbrëmje edhe ashtu kaq të lodhur që ishim.
Paska vdekur dhe perfundimisht ikur nga jeta edhe një mjeshtër i shkrimit kritik, poeti, mjeshtri i letrave të shkruara shqipe, i pa vdekshmi Basri Qapriçi.
I lexova katër (4 ) publikime të këtij lajm ngushllimi, nga shok e shoqe, miq e mikesha tashmë të ndjerit Qapriçi dhe në fund detyrimisht u binda se vërtetë paska vdekur dhe me vështërsi më dy tre rreshta i ngushllova ata në publikimet e tyre dhe konkretisht  po e barti te pa ndryshuar këtu në profilin tim :
Lajm i rëndë , i dhimbëshëm dhe prekës sa nuk bën., ngushllime familjës , ngushllime kolegëve të Basriut dhe gjithë krijuesve të botës Shqiptare. U preht në paqe trupi i Basriut .LAVDI
Luzern 14.01.2018

Xun Çetta

 

 

92 Artikel (12 Faqe, 8 Artikel pro Seite)