Home » Artikel

Quick links: Springe zum Inhaltsbereich der Seite, Springe zur Seitennavigation, Springe zur Suche.

flag-german flag-albanian

Artikel zur Kategorie: Akademi Perkujtimore


Kur njeh punën dhe përkushtimin e tjetrit, ke të dredjtë ta urosh dhe kritikosh


Sot, 17.02.2016, në këtë ditë feste, në profilin tim, guximshëm dhe pa hamendje mjegullash politike, më erdhën dy urime të cilat obliguan përgjigjën time po ashtu më urimet më të sinqerta për ta dhe perkushtimet e tyre :
më shumë...

Dje ishte pervjetori i vrasjës Enver Maloku


I pa kohë të shkruaj për pervjetorët apo ngjarjët e ditës , ja më mbetet ti barti linkët e më hershme :
më shumë...

Më nderime të larta u varros trupi i veprimtarit Prof. Fehmi Kelmendi


Po, më në fund, më nderime të larta u varros trupi i këtij veprimtari të denj prof Fehmi Kelmendi. Thëm më nderime të larta jo shtetërore, pra gjithësesi më nderime të larta veprimtarësh, por mos të harrojm, u varros në Preshevë atje ku ai deshi të pushoj i qetë trupi i tij.

Lavdi për jetë e mot veprës tij, u preht në paqe trupi i tij në tokën për të cilën dha plot një jetë të tërën.

Luzern 02.01.2016

Xun Çetta
Komentet në Facebook :

Zenel Kelmendi : Ngushellime Familjes Kelmendi dhe te gjithe shokve, miqve dhe dashamireve te veprimtarit te çeshtjes kombetare Prof. Fehmi Kelmendi!

Remi Boshlani :· Friends with Rifat Muriqi and 19 të tjerë

Ngushllime familjes e sidomos djalit te Fehmiut Kushtrimit mikut tim.

Shaqir Qetaj : Ngushllime familjes dhe shoqeris se ti

Ibish Neziri : Humbje e madhe.

Muhamet Kelmendi : Ngushllime familjes dhe tere fisit Kelmendi!

Latif Krasniqi :· 4 shokë/shoqe të përbashkët/a

Ngushllime

Burim Januz Blakaj : Ngushellime farefisit dhe miqesisë.

Bardhok Jak Bardhi :· Shok/shoqe me Zenel Kelmendi

Zoti i dhasht kivet familjes dhe te aferme te tij.past drit atje ku asht.

Agim Bajrami :· Friends with Kadri Sherifi and 3 të tjerë

Ngushllime familjareve

Jusuf Ejupi : I lehte i qofte dhe arberore,per te cilin dha shume.Faleminderit,prof.Fehmi Kelmendi!

Tefik Ramadani : Ngushllimet e mia per familjen Kelmendi.

Bekim Kozhani : Ngushllime familjes Kelmendi

Jah Rexhbeqaj :Ngushllime

Xhafer Leci : Ngushëllime !

Xun Çetta : Më sa e sa veprimtar gjithëandej globit dhe hapësirave shqiptare ditëm të mos ndalemi !!! çfarë na gjeti tani ju lutëm ? pse kaq ftohje dhe shkaperderdhje pikë e pesë mes nesh ? Rruga zik-zake për pushtet a çfarë na ndodhi ?.
Foto: Afër meje, në krah të djathtë tani i ndjeri Fehmi Kelmendi.


Samedin Iljazi :· Friends with Jusuf Ejupi and 47 të tjerë

Ngushllime familjes Kelmendi!

Mustaf Alimusaj : Ngushllime

Myfterem Thaqi :· 7 shokë/shoqe të përbashkët/a

Ngushllime

Halit Elshani : Me ket rast u shprehi ngushllime familjes Kelmendi,farefistit, shokeve dhe veprimtareve te tij.I qofte dheu i lehte i Preheves, Shqiperis Etnike

Ismajl Kuçi : Friends with Ibish Neziri and 13 të tjerë

Ngushllime!Sot, dita e parë e vitit 2016 si gjithëherë më gëzime por nuk i shpetuam edhe hidherimit. Krejt në fund të lajmeve ku pam atmosfera festive gjithëandej trojeve tona dhe në botë, fare në fund mora lajmin e zi e plot dhimbje për vdekjën e mikut, shokut tonë, veprimtarit të denjë Prof. Fehmi Kelmendi.
më shumë...

Ngushllimi im i perlotur mbi fatkeqësin e sulmeve terroriste në Paris

  Unë nuk perfaqsoj parti politike, shtet apo ndonjë klerik besimsh, por ndjenja ime njerëzore nuk më lë të qetë e mos reagoj dhe ngushlloj familiarët e të vdekurve dhe të plagosurve në këtë fatkeqsi. Solidarizohëm më dhimbjën e Francës së këtyre ditve, të Gjermanisë dhe gjithë atyre të cilët ndiejn keqardhje për këtë fatkeqësi njerëzore.

Bota ka nevojë të disciplinohet dhe kupton se kah po na qojn politikat e krimit…Larg nga krimet politike, të shkojm drejt paqes pa dallim besimi, nacionaliteti, shteti a kontinenti.

Loti i familiarve të viktimave në këtë fatkeqësi, sot ishte loti im që nuk harrohet.

Ngushllime

Luzern 14.11.2015

Xun Çetta

Lamtumira e fundit Gjeneralit Isa Adem Boletini

  Tash e sa ditë që kur filloj ceremonia e këij rivarrimi i cili ka kuptim në histori, mua më u lajmëruan pengasa ne facebook dhe në info-cetta. Kjo më shkaktoj lodhje dhe humbje durimi për të qen më aktiv më shkrimet e mia tash sa ditë.

më shumë...

Sot një vit pa Nënën Loke, kujtimi për të nuk po më ndihmon e as ngushëllon !!!

 E kam lexuar dhe mësuar që në femiri se, emri Nënë është i madh sa edhe vet jeta, por tash një vit pa Nënën, edhe praktikisht kuptova se jeta pa të qenka e rëndë dhe krejt gjysmake !

Si ta kaloj gjysmën e pjesës tjetër të jetës pa Nënën Loke ? ma thuani përvojën tuaj o njerëz të mirë që keni kaluar këtë fatkeqësi para meje, më tregoni diçka më shumë ju lutëm ngase po ndihëm sikur më iku pa prezencën time atë ditë kur do duhëj kërkuar dhe të mi fal mëkatet pse nuk bëra aq sa u dashka të bëhët për Nënën, për ditët e pleqërisë saj të rëndë. më shumë...

Rënia për vendin, çlirimin dhe lirinë e tij akti më sublim. Lavdi të rënëve

 Po të mos ishin të vrullshëm dhe pa hamendje përkrahësit e të rënëve në Komanovë, u pa se si politikat zyrtare dhe gjitha shërbimet e tyre të fshehta e të kryqëzuara në politikë, në publicistikë e  media, paten ti vulosin të rënët si terrorist e anti kombëtar. Historia ka dëshmuar tashmë se, kur politika më llumin politik rreth sajë vetëm për marrje apo ruajtje pushteti, shpall trathtar duke bërë krimin e trathtisë në emër të pushtetit.

më shumë...

108 Artikel (14 Faqe, 8 Artikel pro Seite)