Info Çetta

Xun Çetta, Arkivist i pavarur

Home » Lajme
flag-albanian flag-german

Kush ku është..?

Gäste (26):

Internes

Artikel zur Kategorie: Akademi Perkujtimore


 • mehr... (4001 mehr Zeichen)
 • Druckoptimierte Version
 • Komente (0)
 • 1251 mal gelesen

Nuk ik në atë botë të perjetëisë Izeti pa na lënë misazh të çartë si bëhët shteti (Akademi Perkujtimore)

Kulturë

Izeti i madh në sherbim të vendit na shkoj ! por la vepra të mëdha dhe kujtime tepër më vlerë për gjithë ata të cilët nuk marrin nga të tjerët kalimthi e në fluturim të dinamikës së këtyre kohërave në tranzicion, kujtimet e tij më vlerë, kanë zënë vendin e duhur tek ata të cilët nuk fluturojn, por kujdesshëm deponojn vlera nga njerëzit siq ishte Izet Demaj.

 • mehr... (5364 mehr Zeichen)
 • Druckoptimierte Version
 • Komente (0)
 • 1574 mal gelesen

Sot më nderime nga i gjithë vendi i thuhët lamtumira e fundit Heroit Izet Demaj (Akademi Perkujtimore)

Familiare

Sot është ditë e vështirë, tepër e rëndë për çka  shumë keq po ndihëm pse nuk jam atje për ti dhënë lamtumirën e fundit heroit të dyfisht të dy kohërave të pa vdekshmit në popull tani të ndjerit Izet Demajt i cili na shkoj pak si pa kujdesë para syve tonë. Aq më keq na shkoj nga kriminel ordiner derisa i ka shpetuar përballjës më pushtuesin në luftë. Pa kujdesi i pa pritur i shoqëruar më guximin e tij që kishte, na la pa Izetin i cili i duhej vendit në këtë kohë ashtu siq dha kontribut për çlirimin e vendit. LAVDI e perjetshme e u preht në paqe trupi tij në tokën për të cilën e paska skenuar rënien e tij ...

 • mehr...
 • Druckoptimierte Version
 • Komente (0)
 • 2057 mal gelesen

Lajm trishtues i cili më la pa text të shkruaj si e meriton kjo tragjedi në Istog (Akademi Perkujtimore)

Rrefime

 

Lajm trishtues ky në lajmet e sotma që sapo e mora nga Komuna më e qetë në vendin tonë. Jam i lënduar rëndë edhe ashtu i ngarkuar më kronika të zeza, zi dhe vetëm zi. Sa e rëndë ta perballosh këtë fatkeqësi nga e cila i vetmi ngushllim i cili sado pak me forcon është fakti kur Polici vdes në mbrojtje të detyrës për çka ka dhënë betimin, e rëndë kjo sa të duash por, na ngushllon dhe forcon vepra e tij.

Ngushllime familjës dhe kolegëve tij të punës, u preht në paqe trupi i Izet Demaj si hero i punës në shërbim të vendit.

Familjën e kriminelit e ngushlloj për humbjën e të birit por e uroj për pastrimin dhe largimin e këtij malli nga shtëpia, mall i keq ky i cili ditën për diell, ja qiti faqën e zezë familjës, Komunës sonë të dinjitetshme dhe gjithë Kosovës.

Le të jetë ky një mësim për kriminel tjerë dhe mbështetësit e tyre si dhe ta marrim shembull pozitiv aktin e policit i cili ra në detyrë.

Zoti e bëftë mirë por jo pa punën tonë në luftë kunder krimit dhe kriminelve të këtij niveli.

Luzern 27.12.2018

Xun Çetta

Facebook :

https://www.facebook.com/xcetta/posts/2200557826631002

 

 

 

 

 • mehr... (4468 mehr Zeichen)
 • Druckoptimierte Version
 • Komente (0)
 • 2052 mal gelesen

Po, po na ikun njërëzit pa pritur e pastaj … (Akademi Perkujtimore)

Kulturë

Mbrëmë në RTK mora lajmin për vdekjën e tani të ndjerit Halit Elshani, ishte prekse si lajhm i cili ma sjelli mendjën në sa e sa kujtime, të mira po edhe të rënda ato.

U ndjeva akoma më këq kur para 15 ditësh më shkruan në mesazh privat : ,,Duhet të ta jap librin Gjeneaologjia se at dit ne Staradran nuk ka ardh as kush. Vetem Ai qe e mund frigen eshte i Lire“

Tani po e kuptoj se më shendet paska qenë shumë keq edhe ashtu më ankesat qe kishte.

Ka kohë që kur po e thëm se, njerëzit po na ikun pa u pershëndetur më shumë shokë e veprimtar po edhe me sqarimet e mbetura si nevojë çfarë kërkon puna.

Ngishllime familjës dhe shukëve, U preht në paqe trupi i tij Lavdi.

 • mehr... (10188 mehr Zeichen)
 • Druckoptimierte Version
 • Komente (0)
 • 1266 mal gelesen

Edhe një bartje të një kumtese e cila ka mjaft vlera për këtu në inf-cetta (Akademi Perkujtimore)

Kulturë

Po e barti këtu kumtesën, apo fjalën e z. Ahmet Qiriqi, e cila më erdhi si mesazh po edhe në profilin tim në facebook.

Unë, nuk e kam njohur tani të ndjerin Skënder Hamdi Ibishi- e as kam qenë antar i Organizatës tyre por, fjala e Ahmetit për të, ka mjaft vlera për ta marr e trajtuar në të ardhmën.

 • mehr... (5353 mehr Zeichen)
 • Druckoptimierte Version
 • Komente (0)
 • 1563 mal gelesen

Mos ta kujtosh e nderojsh të kaluarën, do të thot ta harrojsh e kthehësh serish (Akademi Perkujtimore)

Politikë

U ndjeva mjaft keq kur më vonesë lexova postimin e mikut tim Naser Kukaj për mes të cilit, pos lëshimeve pushtetarësh ai kujton edhe lëshime veprimtarësh dhe pasivitetin e tyre.

Më shumë tek postimi i z. Kukaj :


172 Artikel (29 Seiten, 6 Artikel pro Seite)