Info Çetta

Publicistikë e pavarur

Artikel zur Kategorie: Akademi Perkujtimore


Njerëzit të cilët bënë për vendin po ikun shpejt, më shpejt se do duhej të na i thënë të gjitha. Pusho i qetë Adem Mikullovci se ti do mbetesh i pa (Akademi Perkujtimore)

   Për jetën dhe vepren e Ademet ndjes pat, tani shumë javë e muaj do lexojm e dëgjojm inserte të ndryshme, do vjelim e mbledhim shumë ngase ishte njëri i cili bëri e dha shumë për këtë vend, pra vend i cili për here më shumë po varfërohët më shkuarjën në amshim të njerëzve siq ishte Adem Mikullovci, artist, politikan, veprimtar dhe njeri i cili siq ishte vdiq më preokupimet e tija për vendin.

Unë kam kujtimet më të mira edhe pse tepër të dhimbëshme drejtperdrejt më Ademin e perkushtuar në rrugën të cilën ende nuk po mund ta kalojm për atje ku jemi nisur si popull. Kam foto, VIDEO, Audio nga sa e sa takime më Ademin dhe kam pershkrimet e tyre si foto e Video të cilat jan teper prekse. Për çfarë them, e ofroj materjalin teper prekës e kryesisht një nga takimi e tij më bashkëatdhetar në Interllakën të Zvicrës kur Kosova ishte më lak në fyt nga Serbija fillim viteve 90-ta si dhe kam foto e kujtime se si na u pergjigj Ademi pas çlirimikt të Kosovës fillim viteve 2000-2003 në ish Restorantin nen Teatrin Kombëtar në Prishtinë. Ademi ishte, mbi të gjitha burr e jo lahper i skenave, kishte karakter dhe ishte tmerrësisht i ndieshëm në shpirt.

Ish deputet i kohës më të vështirë për Kosovën dhe ish deputet në legjislaturën e këtyre viteve të fundit në Kosovë dhe kështu jeta e tij shkoj gjithënji pa e ndryshuar e thyer atë as shpirtin e tij, Ademi si një qytetar i thjesht e i rendomt deshti dhe shkoj i tillë. Kjo është natyre e të sinqertëve dhe të perkushtuarve siq ishte Ademi.

Ngushllime familjës Mikullovci, miqve, shokëve dhe artdashësve të Kosovës si dhe gjithë skenes politike e cila do duhët të mësoj nga Ademi dhe qendrimet e tij. Pushoftë në paqe, LAVDI emri tij në perjetësi.

Një sqarim për mos keqkuptim :

Nuk është ulje më këtë foto orogjinale por është ngritje e karakterit origjinal çfarë kishte Ademi i pavdekshëm.

Luzern 15.09.2020

Xun Çetta

Facebook :

https://www.facebook.com/xcetta/posts/3544646062222165

 

 

 

Ishte por na la pasqyra më e paster politike e z. Sabit Brokaj (Akademi Perkujtimore)

  Lavdi jetës dhe veprës së doktorrit, politikanit dhe humanistit të këtyre dy shekujve tash të ndjeit Sabit Brokaj. Ishte dhe mbeti pasqyra nder më të mirat dhe më të pastertat nder politikanët e kohës sonë. Historija, zbardhja sajë, shumë kë do ta turpëron vetëm atëhere kur të gjitha realitetet do ti thojm. Sabiti ishte dhe mbeti figura të cilin duhet ta kujtojm, ai, pra Sabiti, besoj ka lënë gjëra të cilat do ti lexojm dhe shumë qka ti zbulojm ngase realitetet po na mungojn. Doktorri ishte kudo dhe më këdo në shërbim të çlirimit të Kosovës.

Ngushllime familjës Brokaj, të afermve tij dhe gjithë atyre të cilët nuk i luajtën prapaskena njeriut siq ishte Doktorri Brokaj.

U preht në paqe trupi tij LAVDIA gjithësesi vjen pas tij

Luzern 14.09.2020

Xun Çetta

 

Vërtet na mbyten lajmet kaq të dhimbëshme mortore, edhe një lajm e rëndë pikëllimi ! Na paska lënë zëri i korrespondentit Sylejman Gashi ndjesë pat (Akademi Perkujtimore)

 Sylejmani ishte njëri nder gazetarët, publicistet dhe korrenspondentet më të denje dhe më të pa anshmit në informimet e tija të rregullta më atë zë si askush tjetër... Ishte ky një lajm pikëllimi sot i cili na preku besoj bash të gjithëve në gjitha hapësirat Shqiptare ku jemi, pubojm e veprojm. Ngushllime familjës Gashi, miqve dhe bashkëpuntorëve të Sylës.

U preht në paqe trupi tij, LAVDI dhe i perhershëm qoftë kujtimi për Sylejman Gashin si dhe punën aq më perkushtim çfarë bëri aj..

Luzern 11.09.2020

Xun Çetta

 

 

Lajm e rëndë dhe jo bash i perballueshëm ngase na paska lënë njeriu i cili perballoj ... (Akademi Perkujtimore)

 Po ikun njerëzit parase ta shohun të zbardhur realitetin dhe veprat e tyre. Sot mora lajmin tepër të hidhur për ikjën në amshim edhe të mikut, veprimtarit, vendasit tim tani të ndjer Xhemail Gashi !!!. Sa e sa kujtime si mësues nga Fillorja ime, sa e sa kujtime pas kaq dekadave e rrebesheve që kaloj populli ynë, sa e sa kujtime e rrefime nga ato ditë perplasjësh në Tiranë kur Kosovën e kishte mbuluar flaka, sa e sa kujtime më Xhemailin tani i ndjerë nga kafja e mengjesit në Restorant Simfoni-a në Prishtinë ku trajtonim tema dhe informoheshim mbi gjendjën sa herë që keqsohej ajo ??? Sa e sa pyetje dhe pershkrime rrefimesh do mbesin pa u pasqyruar më prezencën fizike të Xhemës ndjes pat ?.

Ngushllime familjës dhe gjithë miqëve, shokëve e veprimtarëve të cilët e di se janë në pikëllim por Xhema do të na thoshte : Keni durim se edhe atje do të jemi bashkë, të ndryshëm në mendime po, por bashkë dhe të pa ndarë.

Lavdi veprës dhe u preht në paqe Xhema aq i perkushtuar që ishte.

Luzern 08.09.2020

Xun Çetta

 

Në perkujtim të 25 vjetorit të shkuarjës në amshim. LAVDI Babë, i perjetshëm emri dhe vepra juaj e cila na bënë të jemi kranar (Akademi Perkujtimore)

   Fillimisht një afishim perkujtimi nga vëllau i madh Murat Çetaj në facebook ora e mesnatës 31.08- 01.09.2020 dhe pastaj një plotësim i imi shtesë:  

I dashuri, baba!

Sot është 25 vjetori i kalimit tënd në amshim. Për të tjerët, do dukej përafërsisht një gjysëm jete të njeriut. Edhe për ne, largimi i juaj nga kjo botë, duket aq i afërt, por edhe mjaft i largët. Ky çerek shekulli, neve pasardhësve tu, na bënë të reflektojmë si kurrë më parë; assesi ta kompenzojmë mungesën tënde në familje dhe fisin tonë.

Ishe familjar i mirë, edukator që rrallë e sheh njeriu. Atdhetar i pakompromis! I mëshirshëm ndaj të varfërit dhe të pafuqishmit, i pakompromis me ata që na rrezikonin qenien tonë kombëtare. Si i tillë ke mbetur në kujtesën tonë dhe në gjithë rajonin tonë. Edhe ne, bijtë e tu, morëm edukatën e atdhedashurisë dhe gadishmërinë e sakrificës për Komb dhe Atdhe. Nuk na ligën furtunat dhe stuhitë, ashtu siç nuk të lëkundën ty, në situatat më të rënda për ekzistencën tonë, si komb.

Pusho i qetë në tokën tonë arbërore! Një pjesë e amanetit tënd e realizuam; po punojmë dhe veprojmë që idealet tua, të bashkëveprimtarëve tu dhe neve pasardhësve tu, të realizohen: Bashkimi i kombit tonë!

Të qoftë i lehtë dheu i tokës shqiptare që aq shumë e deshe! Qoftë i paharruar kujtimi për ty, babai im i shtrenjtë!

Murat Çetaj Facebook :

https://www.facebook.com/murat.cetaj/posts/10223884239439955?from_close_friend=1&notif_id=1598911277048212&notif_t=close_friend_activity&ref=notif

Për ditë e më shumë po vdesin ata të cilët po na lëjn pa e kompletuar historinë e kohës sonë dhe të tyrën e heshtur (Akademi Perkujtimore)

    Mjerisht për ditë e më shumë po vdesin ata të cilët do duhët të na thonë të vertetën, jo pse ata ishin vet pjesë e historiesë sa për faktin se tjerët po falsifikojn historinë para syve tonë...

Paska vdekur edhe njëri nder fjalë pakët, gojë embëli dhe i durueshmi i padrejtësive të kohës pa kohë, tani i ndjeri Naim Gubetini. Ah sa padrejtësi duroj ky shpirt bardhë e tjerët si ky, që në kohën e pa kohë kur po kontrabandohej kafshata e tyre, po kontrabandohej fasula në treg privat kokërr më kokër e deri tek televizori i sallës tyre ku ishin vendosur në Shqipëri.

Ende ka mjaft deshmitar të gjallë për ti rrefyer krejt çfarë perjetuam, kush u kthy drejt Malit të Zi për në Kosovë, e kush si muarën rrugën drejt Metropoleve të Europës !!!

Po, paska vdekur edhe një zë më shumë i kohës sonë, kohë e cila po mbulohët më hirin e hiliqarëve të rezistencës sonë si popull. Ngushllime familjës Gubetini, shokëve, miqëve dhe bashkë veprimtarëve të Naimit ndjesë pat. U preht në paqe trupi tij LAVDI.

Luzern 18.08.2020

Xun Çetta

Facebook :

https://www.facebook.com/xcetta/posts/3457432557610183

 

Nuk e prita lajmin kaq të kobshëm në këtë ditë vikendi !!! Ishte lajm i cili na tronditi, na ndezi dhe djegu shpirtin në këtë ditë pushimi (Akademi Perkujtimore)

    Edhe pse ditë feste sot, neve më lajmin e zi na u ndezën zemrat dhe po na digjet shpirti…Krejt pa pritmas paska vdekur djali i veprimtarit , mikut tone Gani Hoxha. Vdekja e 27 vjeqarit, Guri Hoxha po perjetohët si njëra nder vdekjët më tragjike në Mergim.

Ngushllime miku ynë Gani Hoxha, ngushllime familjës dhe gjithë shokëve të Gurit ndjes pati, një djalë ky cili na la në këtë moshë krejt pa e pritur vdekjën e tij. LAVDI  

Luzern 15.8.2020

Xun Çetta

Tash dy vite pa Demaçin !!! po, edhe kështu jeta në perpjekje vazhdon (Akademi Perkujtimore)

 Mjerisht për ditë e më keq vendi ynë po mbetet pa hulumtues të mirëfillt, të pavarur e të gjithëanshëm për ti pasqyruar rrjedhat ashtu si ishën, të mësohën realitetet e atyre rrjedhave historike më të mirat dhe lëshimet të cilat gjithëandej perbirohën kudo dhe tek secili popull. Ademi, ikona e rezistencës sonë Kombëtare do të kujtohët, lexohët e mësohët më original akoma më mire e më shumë pas vite e vite kur jo vetëm kombit tone por gjithë popujve në botës do tu mungon një ikonë i perkushtuar siq ishte Ademi i kombit tone. 


155 Artikel (20 Faqe, 8 Artikel pro Seite)