Info Çetta

Publicistikë e pavarur

Artikel zur Kategorie: Rrefime nga ditari


Edhe këtë e perjetova ! Më kërkesën e Gruas si ultimatum… (Rrefime nga ditari)

 

,,Mbylle kompjuterin burr e të dalim se po bie borë ashtu si unë kam qef e ti e dinë, borën e dua më shumë se ty burr !“ Kështu më i këputi dy këmbët gruaja ime të cilës nuk ja prita këtë fjalë. Ec e mos e kryej urdhërin e Mbretëreshës së ditëve të sotme he mjer burrëria jonë.

 

Po edhe pa humor nuk po ecën jeta, kjo ishte pjesa e relaksit të kësajë mbrëmje.

 

Luzern 09.01.2019

Xun Çetta

 

Komentet në facebook :

 

Mustaf Alimusaj : Rrallher i pranon presionet e bashkshortes por tash e ki 10 llajka

 

Mujedin Zylfijaj : Po besoj qe ja paska vlejte .Pak relaks .Kalo mire i nderum .

 

Sokol Elezaj : Njeriut i duhet pak relax, kaloni mir miku im RESPEKT.

 

Mehdi Hyseni : Burrit i zgjatë burrëria
aç sa lënë hapsirë grania
Mos ngul këmbë miku im
Se është dimer e te ngrin!

 

Xun Çetta : Ashtu si gjithëherë ja din renin Mehdi . FLM për këshillat, kur me bjen mirë te dëgjoj, dimer i ftoht është më flejt macja me miun si thot populli.

 

Alush Alo : ????????

 

Hysen Bajraktari : Hehe more Xun Mustafa .kjo puna e burrnis hehe .kurr se nigova mretreshen time por u bo gjdo her si tha ajo !!!

 

Xun Çetta : Këto jan ligje jo të shkruara por të zbatuara Hysen djali, a është kështu apo vertet po vazhdojm humorin për relaks ? KLM, shoq

 

Hysen Bajraktari : keto lixhe hehe mor xun .qe jon vet shkruj e vet sundo hehe, po vet kemi lyp demokeci !!??? ky relaxi

 

Deme Jashari : Mos u anko Xun miku, se veshë e shtrëngue t'paska për merak. Gratë kanë të drejtë kur t'largojnë nga kompjuteri, veçmas nga FB.

 

Xun Çetta : Po Demë i nderuar, kompjuteri në dorë të punëtorit e zeza e grave tona !!! Veshë e shterngu për bjeshkë por puna u sjell e mbetem në rrafsh këtu buzë mali…Edhe kjo më mirë diqka se hiq.O kalo mirë në Lozanë nese je ende atje se për zote mbaruam.

 

Tafil Cetaj : Qka kini ti è Dema nja tdyten i thash grus mtha gruja e dim qe i nigoni shum ska nevoj me ba be se ju besojm pershendetje

 

Xun Çetta : O Tafil, ju na besoni se po i ndëgjojm por gratë nuk po mund ti bindim se jemi të ndegjueshmit e tyre !!! Kjo është e keqja jonë, kotë na besoni ju kur gratë thojn veq po luani rrole te degjushmerisë.

 

Shaqir Qetaj : Tafo shej e pleqeris esht kjo por Xuni ja ka qellu qe ka nrru temen se ketu mundemi me u Kyq edhe klasa jon jo politike edhe me gabu nuk bohet nami

 

Xun Çetta : O Shaqir, frika është më e keqe se realiteti i pleqërisë, kur plakësh normal si gjithë tjerët kalonë jetën në pleqëri por kur je i ri e nga frika jeton më pleqëri kjo është si më zi. Valla gjitha nese i kam pas, frikën nuk e kam njoft, ndoshta ajo vjen vet, nuk di. 
Sa i perket temës jo politike si kjo këtu, jo more jo, edhe në politikë jam mbrapa, shumë mbrapa, bile më kësi humori si këtu edhe nuk qendroj keq. Mos u terhjek Shaqir, futja në politikë e ladro kalin pa pikë freni se per zote, kurr livadhe më të gjëra nuk ka pas për me ladru atin e politikës zik-zake. 
Kaloni mirë atje e ruaje naj kular suxhuk se pas shkurtit atje duhet me i kerkuar posterrmat.

 

Kenda Qetaj Gashi : Mixhë kaloni shetitje te bukur sebashku , ty nuk te ankoj aspak! sepse Sevda eshtë nje Grua qe nuk kerkon shumë, per dallim nga disa gra tjera qe nuk jan te kenaqura me asgje ,e nuk thonë kot se gruaja qe nuk kerkon asgje meriton qdo gje ju dua shum te dyve ????????


Xun Çetta : FLM Shkëndi për bindjet që i ki por ne vertet nuk po bëjm shaka as mahi por kemi dal në birë e në shi më shiju kohën atje kur ishim të ri. Vera qysh tash po vjen e na shpejt do jemi aty. KLM e të fala andej

 

 

 

Idriz Mehmeti ma kaloj më guximin e tij publik !!! Pse heshta unë ? (Rrefime nga ditari)

 

Vizita ime në Kosovë për kaq ditë sa isha atje ka skenuar gjitha, apsulitisht të gjitha dobësit deri tek krimi politik, ekonomiko-social dhe në veqanti kam identifikuara mjerimin në gjitha institucionet tona kudo që isha dhe me njerëz të perkushtuar aty ku bisedonim hapur e pa frikë.

Nuk është i rëndë e as i merzitshëm Prof. Qosja sa është principjel (Rrefime nga ditari)

 

Përfundimisht të gjithë po dalim më teke e principe të ndryshme më çka natyrshëm edhe po e bëjm të pa mundur unifikimin e parimeve tona bazë por më dallime periferike.

Afishim nga foto albumi sot 21.11.2018 : (Rrefime nga ditari)

Pa e hapur perkujtimin e fb-s sa po me dukët vetëm foto album është dhe krejt pa tekst. FLM Facebook

Lidhja :

https://www.facebook.com/xcetta/posts/2149162401770545

 

Edhe nese don vetë të rrëzohët kjo qeveri, deri në Korrik 2019 duhët më e shty (Rrefime nga ditari)

Pa u thelluar në detale për qeveri ky do ishte mesazhi im i ri. Më shumë lexo para 9 vitesh (vor 9 Jahren)

 

Xun Çetta 20.November 2009 um 10:54  

 

Ra gjysem qeveria por jo qeveritaret e gjysmes tjeter ngase rrokadat jane teper taktike. Thaçi dikur thoshte, nuk ka qeveri me qeveritar te vjeter, por tani ka ndryshim ngase gjysem qeveria nuk lejon renje te qeverise.

 

Dy repriza para 9 vitësh nga facebook-u, aktuale me mesazh për sot (Rrefime nga ditari)

Edhe kur vet Qevirisë i bëhet mjaft, rrëzon vetvehtën, opozita nuk dukët askundi

 

Sikur po na percjell ky fat !!!

 

Reprizë 20.11.2018 :

 

Para 9 vitesh (vor 9 Jahren)

Ka forma,sa e sa mënyera për të parë e kuptuar çfarë na ka gjetë e çfarë na pret (Rrefime nga ditari)

Vetëm nese nuk duam, nese na ka marr e keqja dhe na ka mbuluar turpi, për ndryshe, ka forma dhe sa e sa mënyera tjera fotografike-filmike e shkrime të ndryshme për të parë e kuptuar se çfarë na ka gjetë dhe çfarë na pret nese nuk e thërrasim mendjën dhe ti ndryshojm këto praktika veprimi për vehtën tonë.

Facebook, si me pyet : Pse nuk i ke këto postime në info-ceta ku te duhen neser (Rrefime nga ditari)

 

 

Janë katër postime këto nga jeta në vuajtje denimi, ku pos punës në prodhim dhe shkrimeve, dita as nata nuk të bdihmonin tjetër, ishin jeta ime këto shkrime si ankesa e kundershtime më qindra faqe bërë institucioneve më të larta të shtetit ish Jugosllav. Një ish shte ky i cili tashmë nuk egziston, shkrime pra këto, të gjitha në arkivat e shtetit tonë si dhe të botuara së fundi në librin tim permbledhe  ,,Një rezistencë ndryshe 1981-90.


121 Artikel (16 Faqe, 8 Artikel pro Seite)