Familiare

Shumë kush, aq sa feston ditëlindjët e tij, po aq i frikësohët pleqërisë e cila po ofron, disa e shprehun këtë realitet e disa e mbajn fshehur në heshtje po si në gjep…

Kurr nuk jam ndier se po më vjen pleqëria, shpresoj as në të ardhmën nuk do e ndiej këtë ftikë, por, dita e sotme e cila sapo filloj minutat e parë të sajë, më erdhi më dy ngarkesa pleqërie paralel njëratjetrës.

1-Sot kam ditëlindjen si zakonisht të cilave gjithëherë iu kam gëzuar si dhe

2-Pas dy dite, pra më një qershor po dal në pension të parakohshëm ashtu siq parasheh ligji këtu në Zvicër.

Tani u ndala dhe po mendoj duke pyetur vehtën disi në heshtje : A është e mundur kjo ??? Unë në pension !!! Jo kurr nuk do njoh pensionim dhe të largohëm nga puna për vendin tim. Të paktën jo nga puna e perjetshme deri në vdekje që të bëj për vendin i cili akoma nuk po sheh ditë të mira…

Ky ishte dhe do mbetet betimi im që në rini po ashtu tani , pa dallim ditëlindjeve qofshin të bekuara ato si dhe pa dallim jam i pensionuar në pleqëri apo do ndihem si djal i ri, vendit po i mbetemi borq ashtu si në rini edhe tani nese guxoj ta quaj pleqëri...

Tani po shoh se paskeni filluar më urimet të nderuar/a kudo që jeni, punoni e jetoni. Unë do thosha, më parë më besoni e pastaj më uroni nese doni që kështu të më nderoni në punën të cilën do të vazhdoj. Të gjithve që paskeni filluar dhe tjerëve që do të më urojn, nga zemraj ju falenderoj.

Luzern 29.05.2019

Xun Çetta

Komentet ne facebook:

Skender Kunoviku : Urime Ditë Linndja MIKU IM.
Pleqëria është një DHURATË e VEQANT E ZOTIT, te cilën jo çdo njeri e ka fatin ta përjetoj, disa e perjetojnë porë nuk e shijojnë, kurse ata tcilët e shijojnë PLEQËRINË, ata as nuk i frigohen fare pleqerisë, perkundrazi i gëzohen.

Tafil Cetaj : Urime urime Xun Çetta edhe 100 tjera te lumtura

Rifat Muriqi : Urime Xun shoqi!

Haxhi Grabovci : Urime thasht zoti edhe shum vite te tjera me gezime e shendet te mir

Sulejman Syla Sadiku : Urime shëndet????????????

Safet Sadiku : Urime!

Fatos Varosi : Urime Xun edhe 100 vite te lumtura

Ymer Halimi : Gezuar ditelindja! E puna e pleqerise eshte si ta merresh vete.

Agron A. Gërvalla : Urime edhe ???? te lumtura!

Sadri Murtezaj : Perhajr Djalosh!

Luan Qetaj : Urime ????ishalla????

Ramadan Gashi : Urime, fat e shendet!

Vebi Fetahaj : I nderuar gëzuar ditëlindëjen të uroi shendet mbarësi e njëherit jetë të gjatë!...

Muharrem Kosumi : Për pension,urime Xun e për tjerat,të lumtë!

Njazi Zika G : Urime e gëzuar!.

Jup Ameti : URIME XUN DITLINDJA TE UROJ SHENDET HARMONI JET TE GJAT.

Xhafer Leci : Urime dhe shëndet e gëzime për ditëlindjen miku,Xun.Paqi jetëgjatësi dhe lumturi s'bashku me familje.

Murat Çetaj : Urime shëndet jetë të gjatë e të lumtur Vëlla.

Sali Lukaj : Uriime 110 vjet i bafsh O Xun

Esat Halilaj : Urime edhe me shume tjera te lumtura!

Fadil Qetaj : Urume urume xun

Naser Tupella : Shumë urime për ditēlindjen tuaj Xun Çetta

Shemsi Veseli : Xun,urime datëlindja i gëzofshi edhe shumë e shumë të tjera të lumtura së bashku me familje !

Anton Marniku : Urime dhe shëndet!

Mustaf Alimusaj : Urime dhe gezuar ????????????????????

Shefki Arifaj : URIME +????????

Shaip Ademi : Urime ishalla???? vite tjera.

Xhavit Belaj : Shum urime !

Arber Gashi : Gezuar Xun Çetta!

Shaqir Qetaj : Ne penzion ne zvicer po fillon punen me activitet te rregullt ne R e kosoves

Avdi Ceta :Urime pritsh edhe shum vite .

Sheremet Azemi : Urime urime

Besnik Berishaj : Urime nipash!

Fatmir Shatri : Urime nga zemra!

Beg Kastrati : Shumë urime.

Mehdi Hyseni : Miku im Xun,
në këtë ditë nga unë, 
urim për këtë Ditëlindje,
Të dëshiroj shëndet e gëzime
sa për pension, kjo fare nuk të shkon,por me që është proces
shpresoj të mos heshtësh
Vazhdo me ritmin që e ke 
të punosh për Atdhe.
Urime, urime!

Perlat Hyseni : Urime ditelindjen. Edhe nje qind vite te tjera, me shendet.

Perlat Hyseni : Burri nuk plaket kur vjen mosha, burri plaket kur don vete

Saim Tahiraj : Urime

Osman Osmani : Gezuar ditelindjen i nderuar Xun!
Shendet e jete te gjate me te gjitha te mirat e saj!????????

Elmi Mahie Gashi :Edhe shum tjera te tumtura e me shendet te mir o kusheri ????????????

Qamil Ulaj : Urime te deshiroj pleqeri te mire.
Respekt

Ramë Ahmet Gashi : Urime Xun! 100 te shendetshme u bafsh shpejt gjysh e tani fillon knaqsija e jetes????????????????

Enver Miftari : Urime ditëlindja Xun shoqi. Dhashtë Zoti edhe ????tjera të lumtura së bashku me familjen. P.s.Mos ju frigo pleqërisë.Shumë tjerë nuk e kan patur rastin të plaken.

Isa Zeqiraj : Urime Xun jete te gjate dhe shendet

Fatos Aliu : Gëzuar Xun!

Rifat Berisha : Urime

Zeri Kosoves : Urime dhe ????

Ahmet Bllaca : Urime paq shendete dhe harmoni Familjare i nderuar

Smaijl Morina : URIME

Gani Osmani : Të lumtë, Xun!
Pritsh e festofsh edhe shumë e shumë vite e ditëlindje! ????????????????

Ramiz Hysenaj : Urime!

Bexhet Pulleja : Urime dhe njiqind vjet

Adem Shala : Urime, shendet e suksese!

Fatmushe Krasniqi Qetaj : Shum urime per ty edhe 100 e me shendet

Afrim Shoshi : Urime o tezak i gezofsh edhe shum tjera te lumtura e me shendet te mire

Maxhun Osmanaj : Urime Xun! Edhe shume te tjera !

Losh Cetaj : Shume urime per Xunin

Hamdi Lalaa : Aq sa jetë paq edhe shëndetin zoti Xun !

Selman Etemi : Edhe shumë të lumtura, Xun!

Riza Camaj : Urime

Xhevdet Çetaj : URIME. Ditlindja

Nysret Lipa : Urime shëndet

Sabit Gashi : Shyqyr që po plakesh. Edhe pleqëria e ka hijeshinë e vet. Urime, gëzofsh edhe shumë të tjera të lumtura

Fadil Lepaja : Urime!

Hasan Çetaj : Urime paq shëndet e ishalla plakesh Xun Çeta

Fadil Pollo : Shumë urime Xun!

Musa Tolaj : Urime, Urime edhe shumë vite tjera me shendet dhe lumturi

Avni Ahmetaj : Urime

Sabit Mehmeti : Urime

Nifa Cetaj : Urime 100 të lumtura????

Elez Haxhiu : Urime ditlindjen Xun: shum shendet dhe jetë të gjatë 100 vjeqare bashk me familje.

Fadil Qetaj :Urime urime xun

Ismajl Kuçi : Urime, shëndet e gëzuar!

Hasim Kryeziu : Urimeditelindja Xun burri jo ti nuk je plakur e ke arrit moshen e urtesise.

Sali Sopi : Urime Xun

Xun Çetta : Një falenderim për gjithë ju të nderuar/a që më uruat dhe ndihmuat të ndihëm mirë  

Dita e sotme ndryshe nga hera tjera, ngadal tashmë po më kalon, jeta edhe si pensionist vazhdon

Sot, realitetin e kësajë dite, mund ta fshehu por nuk do isha i sinqert me ju, thjesh një merzi te vogël sot e kam perjetu, jo për ditëlindjen sa për daljen time të parakohshme në pension, por ja se në katër 4 faza të ditës sotme këtë ditë e kalova taman dhe kështu, merzia ngadale po më kalon.

1-Kafja e mengjesit më shokë gjithësesi më ka relaksu

2-Dreka më familje në një Restoran më traditë ushqimore nga vendi ynë, jo larg nga ku banoj, po ashtu më ndihmoj

3-Tortja më kafe në IKE po ashtu këtu pari, kënaqësinë e cila po kthehet, sa dukët ma plotësoj si dhe

4-Koment- urimet e miqve dhe mikeshave të cilat i lexova sapo erdha këtu, punën e perditshme më fillu, ishte kjo pra dita ime sot e cila gradualisht po kalon, politikanët sot të lirë e pa kritika i kam lënë dhe jeta më ju dhe për vendin do të vazhdon.

Ju falenderoj të gjithve për urimet dhe vetëm gëzime paqim të gjith bashkë. Dy jetë deri sot askujt nuk ja kanë dhënë, të bëjm të mudshmen të gjethë bashk që te bëhët taman.

Më këtë falenderim-mesazhi, dita sotme po kalon dhe jeta normalisht si gjithëherë do të vazhdon.

Luzern 29.05.2019

Xun Çetta

info-cetta :

http://info-cetta.com/modules.php?name=News&file=article&sid=1926

Facebook :

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=2440228239330625&set=a.101831929836946&type=3&theater

Adnan Hulaj : Urime plako paq shëndet të mirë ,jetë gjatë e të lumtur

 

Shaip Latifi : Urime ditlindja me shendet rehati ne familje, sa per ideale dhe detyrat qe dalin nga ajo, pak ma ngadale se rrethanat kan ndryshue dhe tani si rrjedhoje e kesaj edhe sjelljet!

 

Shaip Latifi : Te jesh i ndergjegjshem se nga vetja e ke dhan maksimumin, !

 

Xun Çetta : Faleminderit për vlerësimin tuaj, shpresoj te dali se ke vlerësuar drejtë, zbardhjet e realiteteve nuk do mbesin gjithëherë kështu si deri tani në errësirë. KLM Shaip

 

Xhema Shalaku : Urime shendet