Nga 12 faqe përshkrimësh të gatshme për herat tjera mbi krejt çfarë ndodhi më fatkeqësinë e Ilirit, tani po ndaj këtu vetëm pjesën e fundit kur beteja më në fund perfundoj dhe dua te besoj se më sukses. Ishte një dramë e dhimbëshme jo praktikë në spitalet e Zvicrës kjo por ja se po ndodhin edhe këto gjëra. 

Vazhdim nga faqja e 11-të, jo e publikuar si dramë tepër e dhimbërshme e cila fillon më datën 29.04.2018 kur djali im Iliri krejt në fund të lojës së fudbollit e pësoj një fatkeqësi, ku e theu krahërorin, më sakt ashtin ,,Klavikilaris“:

Pra vazhdimi nga faqja 11 : Tash erdhi data 20 Mai e diele dhe serish në pritje të telefonatës nga Spitali.

Në ora 16 e 50 minuta mbrëmje, kërcët telefobni dhe thojn: Neser heret në mengjes date 21.5.18 në ora 7, Iliri të lajmërohët në zyrën e pranimit të Mergjencës nga ku do filloj procesi për ta operuar.

Sot 21 Mai në mengjes ora 6 e 40 minuta lajmërohemi në zyrën e pranimit si rast Mergjent edhe pse tash e 23 ditë në pritje, pasojë e një neglizhimi dhe mos kujdesi me terminet e tyre të pshtjellta e pa rregull si kurr më parë prej se di e i njoh praktikat e mira ketu në Kamton Spitalin e Luzernit.

Pasi filloj procesi si rast mergjent, e piketuan më kryqëzim pjesën ku është thyer ashti dhe duhet operuar, e muarrën Ilirin për në sallë të operacionit dhe fiks në ora 7 e 40 u pershendeta më Ilirin duke i uruar sukses.

Operacioni me thanë se zakonisht mund të zgjat një orë por edhe më pas, djali e donë pakë qetësi.

U ktheva, ngrënëm drekë dhe pas dite në ora 13 bashkë më gruan po shkojm ta vizitojm Ilirin. Kur shkuam në katin e 6 dhoma 686, aty i gjetëm disa informjer e informjere tek sapo e përgaditshin shtratin e Ilirit të cilin akoma nuk e kishin transferuar në dhomë dhe kështu na than te presim ngase tani po shkojm dhe e transferojm nga atje. Ishte një befasi e re kjo ngase, nga ora 8 deri në 14h sapo shkonte ora, më u duk një kohë bukur e gjatë.

Fiks nër ora 14 e 15 minuta e sollen Ilirin, ishte i lodhur tej mase dhe gati sa nuk u kthyem qe mos ta lodhim akoma më shumë. Jo, tani hyni brenda por pas pak djali do të jetë më mirë, na thanë ata dhe kështu vepruam.

Kështu pas 23 ditësh luftë nervash për mua të cilat nuk po i publikoj tani , beteja vërtetë e mundimshme por më sa dukët perfundoj më sukses edhe pse ende nuk e di krejt si ka shkuar puna. Sot është ditë feste në gjithë Zvicrën dhe nuk i ke ne dispozicion gjithë stafin e mjekve si rregull qe kanë.

Urime djali im Ilir, paq fat në jetë dhe të harruara edhe pse perspektiva e sportit ka levizur fatin tënd sportiv por shendeti mbi të gjitha.

Luzern 21.05.2018

Xun Çetta

Foto për momentin më shumë ne Facebook:

https://www.facebook.com/xcetta/posts/1880540938632694?comment_id=1880559098630878&notif_id=1526917049418519&notif_t=feed_comment

 

Komentet ne facebook:

Skender Berisha : Hey shyqyr si asht ma mir buka edhanun e asaj shpije bujare gzim i madhe ne mujin e madhnushm ramazanit

Kenda Qetaj Gashi : Urime Migj ishalla ka pas sukses E sherim sa me te shpejt Ilirit

Gramos Shabanaj : Sherim te shpejt e suksese te matutjeshme dajo

Fadil Qetaj : Sherim te shpejt ilirit

Bujar Kelmendi : Sherim sa me të shpejt per djalin tuaj Xun Çetta

Blerim H. Ibishi : Qofte e kaluar, e çunit sherim te shpejte dhe me suksese

Cen Desku : Urojmë shërim të shpejtë e të plotë!

Betim Qeta : Sherim te shpejt e suksese ne jet .

Dardan Kosova : Ishalla ka sherim te shpejt..e te tjerat te shkuara e harruara

Selman Fetaj : Sherim të shpejt dhe suksese të mëtutjeshme në jetë së bashku me prindër.

Shaqir Qetaj : Shyqyr o Xun sherim sa ma te shpejt

Lulzim Hajdaraj : Sherim te shpejt

Sheremet Krasniqi Godeni : Qofshin te shkuara e te harruara te gjitha keto, e Iliri vazhdofte prape jeten sportive.

Musa Dakaj : Sherim te plotë dhe te shpejtë ????

Sylë Ahmeti : Ishalla ka sherim te shpejt..e te tjerat te shkuara e harruara

Esat Brajshori : Dhimbjen e madhe e mund vetëm durimi dhe besimi se do bëhet mirë....forca Ilir ditēt tua tek do vijnë !

Sabit Gashi : Shërim të shpejt Ilirit, qoftë me jetë të gjatë e të lumtur

Fatime Haradinaj Llumnica :  Ekaluar qoft

Jetullah Fetiu : Shërim sa më të shpejtë ishallah !

Flamur Gashi : Sherim te shpejte dhe rikuperim te plote...
Iliri se shpejti do te jete perseri aty ku e ka vendin dhe pasionin, ne fushen e gjelbert. Me i forte dhe me i sigurte se sa qe ka qene me pare...

Xhafer Zeqiri :Qofte e kaluar e Ilirit sherime te shpejt.

Sabit Gashi : Sherim sa me te shpejt!

Daim Hiseni :Qofshin të kaluara,
Për Ilirin, uroj shërim sa më të shpejtë

Tahir Shabani : Sherim të shpejt....
Respekt

Eni Kamishaj : Ishalla ka Sherim te shpejt Iliri ????????????????????????

Blerim Imeraj : Sherim te shpejt e suksese ne te ardhmen

Agim Salihaj : Suksese per djalin tuaj!

Islam Sejdaj :Sherim te shpejte Ilirit,qofte e kaluar!

Sadri Murtezaj : Sherim sa me te shpejte dhe te suksesshen!

Xhema Shalaku :sherim te shpejt

Valdet Qetaj :Sherim te shpejt i urojm Ilirit

Losh Cetaj : Sherim te shpejt per Ilirin,sukses per operacionin

Agron Cetaj : Sherim sa ma te shpejt

Mentor Menti Shoshi : Sherim të shpejt dhe suksese

Burim Imeraj : Sherim te shpejt edhe sukses per Ilirin.

Shefki Shoshaj :  Sberime sa me te shpejte!

Esat Halilaj : Sherim sa me te shpejte Ilirit !

Mehdi Hyseni : Këndellje e shërim të lehtë e të shpejt, Ilirit! Qofshin të shkura e të harruar vështirësit tuja, miku im Xun!

Arbi Cetaj : Sherim i shpejte per Ilirit i fort si gijth here!????

Frasher Mehmetaj :Sherim te shpejt Tezak

Xhevdet Berisha :  I qofte e kaluar Ilirit!

Muhamet Çetta : Sherim te shpejt dhe me sukses iliirit kurse ju prinder qendroni te forte dhe te permbajtur

Avni Kurteshi :  Sherim të shpejt

Bajram D Mulaj : Kusherini jem i madhi Xun Çetta , djalit tend dhe vellait im i urojm sherim samete shpejt ! 

Skender Tolaj : Shërim te shpejt per djali Xun Qeta

Pren Marleku : Sherim dhe Shendet

Burim Januz Blakaj : Ilirit sherim te shpejt me sukses..

Shefki Arifaj : Sherim te plot 

Fisnik Cetaj : Sherim i shpejte per ilirit Beschreibung: https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/f6c/1/16/1f4aa.png????

Shefit Xhaferi : Sherim te shpejt

Bekim Barleti : Suksese e shendet Ilirit djalit tuaj!

Ibish Neziri : I qoftëe shkuar, tezak!

Muamet Imeraj : Sherim te shpejt e me sukses, vullneti i Ilirit do ti tejkaloi keto svida dhe shum shpejt ti kthehet aktivireteve te rendomta. Urime

Ramë Ahmet Gashi : Sherim te shpejt per Ilirin! Qoft e harruar e tash e mas paqt vetem shendet e suksese❤/ziz

Bashkim Vokshi : Xun i deshiroj sherim te shpejte dhe te kete sukses operimi

Riza Tolaj : urojmë qe sa me shpejt te sherohet Iliri se te gjitha harrohen ...

Murat Çetaj : Të kaluara qofshin e Ilirit shëndet e suksesë në të ardhmën.

Mustaf Alimusaj : Sherim te shpejt !

Selim Krasniqi : Sherim te shpejt!

Naim Blakaj : Sherim te shpejt

Avdi Ceta : Sherim sa ma te shpejt per ilirin 
Pershendetje bac .

Agron A. Gërvalla : Sherim te shpejte!

Xhafer Leci: Sherim të plotë dhe të shpejt nga zemra i dëshirojmë Ilirit. Ty miku im Xun Çetta, dhe, familjes tuaj Zoti ju ndihmoftë të perballoni dhimbjen. Duke lexuar ndjeva dhimbje të madhe. Qoftë e kaluar.

Xhavit Belaj : Kthim shendosh e mir sa ma shpejt pranë familjes !

Safet Sadiku : Te shkruara

Naser Kuka : I qoftë e kaluar djalit!

Mustë Rugova : Shendet e t'mira pas tashit!

Selman Etemi : Shërim të plotë, dhe fat e shëndet në vazhdim!

Demir Reshiti : Të shkuara Ilirit!

Fadil Mazrekaj : Sherim te shpejt ishalla

Meti Belaj : Shërim sa me të shpjet për djalin i nderuar Xun Çetta!

Rasim Sinani : Sherim te shpejt e te suksesshem.

Vellezrit Qetaj : Urime operimi ishalla shu m shpejt ta shofim prap ne fushen e gjelbert ju pershendesim Xun urime urime

Ilir Krasniqi : I urojmë shërim të shpejt

Selami Huruglica : sherim te shpejte per djalin xun

Driton Hetemi : Sherim te shpejt per ilirin. fat e shendet

Hazir Osman Berisha : Dhashtè zoti t'ket pèrfunduar me sukses dhe qoftè e kaluar.

Sejdi Gega : Sherim të plot dhe fat e shendet në të ardhmen!

Afrim Kuçi : Sherim te Shpejt

Tima Arifi : Sherim sa ma te shpejt djalit

Tafil Cetaj : Sherim sa me te shpejt per Ilirin edhe shpresojm qe ta shohim sa me shpejt ne stadiumet e gjelberta suksese

Kastriot Lajqi : Sherimt te shpejt

Islam Musliu :Te kaluara mik Xuni. Urojme sherim te shpejte.

Kreshnik Elezi : sherim te shpejt!

Ilmi Cakolli : Sherimi te shpejte djalit Ilir, qofte e shkuar e harruar!

Tahir Bajgora : Sherim te shpejtë e të suksesëshem e djalit të shkura të harrura !

Ali Lajçi :Sherim sa ma te shpejte

Alil Elezaj : sherim sa ma te shpejt

Bekim Demaj : Shërim të shpejtë dhe të plotë për Ilirin

Hilmi Obertinca : Sherim per djalin tuaj

Nuhi Bytyçi : Të shkuara dhe shërim të shpejt

Famuz Shatri : Qoft e harruar dhe sherim te plot!

Fetah Bakija : Sherim të shpëtje.

Naser Tupella : I dëshiroj shërim të plotë birit tuaj Ilirit,ai ështê i ri dhe shumë i fortë ,besoj se do i kaloj dhe shpejt do i kthehet fushes së futbollit ,qofshin të shkuara Xun

Besnik Berishaj : Sherim te shpejt per Ilirin!

Bekim Gashi : Sherim te shpejt e ILIRIT shendet e suksese ne jete!ILIRET ska qe i ndalë

Ramë Jahmurataj : Sherim te shpejt për djaloshin! Përshendetje për juve tezak

Idriz Mehmeti : I urojmë Ilirit shërim të shpejtë e të plotë!

Sefedin Berisha : Sherim sa ma te shpejt per birin tuaj-ILIRIN!

Albehar Çetaj : Sherim te shpejt Ilirit

Mujedin Zylfijaj : Burat e forte rënd qenka mi pa ne shtrat .Sherim te shpejt i nderuar.

Fatmir Berisha : Sherim te shpejt daj

Shaip Baxhaku : Sherim te plote dhe kthimi i familjes ne jeten normale.

Njazi Zika G : Uroj sherim të shpejt..

Shpetim Çetta : Sherim te shpejt ilirit , ishalla sukses operimi,

Bexhet Pulleja : Te shkume

Ramadan Pllana : Ilirit i urojme sherim te plote dhe suksese ne Te githa aktivitetet e tij!...

Shpejtim Bulliqi : Shërim të shpejtë

Osman Shahini : Shërim të shpejtë.

Bujar Alidema : Sherim sa ma te shpejt per djalin e shum suksese...

Sevdije Çetta Shabanaj : Sherim te shpejte per Ilirin!

Shkëmb Manaj : Shërim të shpejtë për djalin i nderuari Xun. Shëndet e mbarësi !

Arbër Tupella : Sherim sa ma të mirë dhe të shpejt për Ilirin

Nazim Shatri : Shërim të shpejt.

Tush Marniku : Sherim te shpejt ilirit operimi ishalla ka sukses te plot

Muharrem Kosumi : Shërim sa më efikas i nderuari X.Çetta!

Sadri Dezdari : Sherim te shpejte, fat ne aktivitetet sportive te Ilirit!

Haxhi Grabovci : Thasht Zoti sherim te shpejt per Ilir Burrin qoft e kaluar qe mos te perseritet ma Respekt per ju Xun Qeta

Sadik Cukaj : Sherim samate shpejit per Ilirin te kaluren ishalla moste perseritet turoj shendet dhe fat gjat jetes Xun Qeta suksese turoj

Qazim Hatixhe Zeqaj : Qofshin te kaluara kto dit te hidhura daja Xun,Ilirit I uroj Sherim te shpejt dhe me sukses.

Arsim Janova : Sherim të plotë Ilirit!

Fitim Kuklecaj : Shërim të shpejtë

Xun Çetta : Të gjithë juve familjar te mij, mikesha e miq të cilët më telefonuat dhe më klikime e komentime këu, më keni shprehur keqardhje për fatkeqsinë e njëkohësisht me keni uruar suksese dhe sherim pas operacionit të djelit tim Ilirit, tani do doja të ju falenderoj të gjithëve veq e veq dhe per mes meje ju falenderoj në emer të Ilirit nga i cili sapo erdha, dhe e verejta se ai u ndi mirë kur ja trgova gati të gjitha klikimet dhe komentimet tuaja. 
Iliri e kishte marr vehtën dhe ishte shumë më mirë nga ishte në dy vizitat e më parme.
Edhe njëhere ju falenderoj të gjithve dhe ata të cilët do të klikojn e komentojn pas këtij momenti kur unë sapo erdha nga Iliri si dhe do doja të shpresoj dhe uroj, që vetën në gëzime të ju klikoj e komentoj juve të nderuar/a, veq gzime paqit në familjet tuaja.

Deaa Andii Qetta : Sherim tē shpejt Ilirit dhe sukses ne operim

Ramiz Dakaj : Te shkuara

Avdi Berisha : Shërim të shpejtë

Haqif Mulliqi : Të shkuara!

Cetaj Ramadan : Sherim sama shpejt

Mehmedali Jashari : Te shkuara

Fuad Dedolli : Qoft e shkuar

Shyhrete Qetaj Camaj : Sherim te shpejt Ilirit e suksese

Mehmet Arifaj : Sherim te shpej

Avdi AvdijajShërim të shpejt e të plotë birit tuaj Ilirit dhe suksese në aktivitetët e tij në vazhdim !

Istref Tafaj :  Djalit tëndë i uroj shërim të shpejtë e të sigurt..

Ernest Luma :Pastë shendet, Xun!

Shaban Lajci : Qoft e kaluar

Hidajete FerizajSherim te shpejt

Adem Shala : Sherim sa më të shpejt për Ilirin, dhe qetësi e paqe, për zemërat e juaja si prindër. Mirë e thua në fund të shkrimit tënd, shëndeti dhe jeta, janë mbi sportin dhe të gjitha...
Jack Jane Rexhaj : Sherim sa ma te shpejte per Ilirin daja xun

Jack Jane RexhajSherim sa ma te shpejte per Ilirin daja xun

Xhelil Cibaku : Urojme sherim te shpejte.

Alush Kajdomqaj :  Sherim sa me te shpejt miku im i nderuar per birin tuaj.
Zoti i dhasht shendet e jete.

Sadik BerishaSherim te shpejt e harrume koft

Sam Eliot : Shendete sukssese sherim te shpejt

Osman Kelmendi : Sherim te shpejt!

Tahir ZekajSherim te shpejt!

Bashkim BekajSherim te shpejt Xun

Sefedin AvdijajI deshiroj sherim te plot qoft e kaluar o Xun Çeta

Sefedin AvdijajI deshiroj sherim te plot qoft e kaluar o Xun Çeta

Ilir BerishaSherim te shpejt dhe pa komplikime.

Jup AmetiINDERUAR XUN IDESHIROJ SHERIM SA MATE SHPEJTE.

Zelfie PllanaSherim te shpejt djalit tuaj Xun Çetta 

Aziz MorinaI DESHIROJM SHERIM TE PLOTE..

Tahir KidaSherim te plote

Enver H. Lajqi : Sherim te shpejte e Zoti e rujte Ilirin.

Sali Rexhaj : Sherim te shpejte e te plote Ilirit, Xun!

Idriz Çelaj : Sherim te shpejt, jete te gjate Ilirit! Ke kalua sfida edhe me te veshtira o Xun, e besoj se do kalosh edhe kete. Iliri besoj fort qe nga babaj ka tasheguar Qendrushmerine! Ma don zemra qe heren tjeter kur te shkruajme Iliri te jete shendosh e mire si molla ne rremb,

Palushaj Zef : I urojë sherim të shpejt e të suksesëshëm !

Xun Çetta : Si gjithëherë, edhe fati vjen pas fatkeqësive. Ajo e cila më ka ngushlluar dhe bëri të qetësohem dhe ndihëm me mirë është fakti se më në fund Iliri u operua e jo që ta kalon thyerjën e krahut më fizeoterapi e masazhime tjera.
Fati tjetër si krye lajm gëzimi për mua është se firma ku Iliri shkon në Shkollë dhe bënë praktikë për zanatin ku e qoj fati, ajo si firmë tepër e njohur, e madhe dhe më emër të mirë, shpejt i kuptoj shqetësimet e mia, dhe frikën e cila filloj e po më çmend se mos po ndodh që Iliri mund ta humb edhe vitin, e për më keq nese e humbëke këtë vit, apriori i kishte të humbur edhe vitin që po vjen ngase nuk do gjente ,,Lere“ pa bërë ,Schnupe“ siq thuhet këtu ose provë si nuhatje pune, e me krahun e thyer në këtë gjendje nuk kishte shansë ta pranonte bash asnjë firmë.
Pra nuk ishte në pyetje humbja e një viti për Ilirin por humbja e dy viteve për tu pergaditur tek per vitin 2020.
Tani firma e mirë, në radhë të parë ndju keqardhje për rastin dhe fatkeqsinë që pati Iliri, pastaj garantoj se Iliri edhe kështu në pushim mjeksor prej tre 3 muaj mund të vazhdoj në shkollë më teorinë derisa në praktikë, sapo të bëj më mirë mund ta marrin e të punoj në zyre e jo në ndetimtari të rendë ku bënte zanatin.
Kjo e mirë ishte më shumë se gjysma e sherimit të krahut të Ilirit në Kanton Spitalin e telasheve që mi nxori këto ditë si dhe ishte sherimi i plotë i ndjenjave të mia shpirtërore.
Kështu dhe në këtë mënyrë Firma ,,Lawil gerüstet“veqse firmë dhe shkollë për Ilirin ajo bëri punën edhe të Spitalit për mua e cala më shpetoj nga më e keqja që të luaj më nerva.
Iliri sot doli nga Spitali dhe ndihet shumë më mirë.

Pren Marleku : Ti rujt Zoti Xun. Kur Ti gezohesh,gezohen edhe dashamirt e Tu.

Enver Gara :  Urime dhe shendt past Ileri o xun ceta. Sherim te shpejt.

Hysen Bajraktari : O Xun qeta jom i vetdishem si ma para e kishe par veten te shtrir ne at kervat se djalin por ishalla ka shum sukses e sherohet sa ma shpejt e ka fatin qe asht ne zvizerr se ne kosov mos vet uroj te jet shum mir djeli e juaj pershendetje

Rexhë Shpresa Morinaj : I uroj sherim sa ma te shpejt Ilirit

Fadil Pollo : Shërim të shpejt i dëshiroj djalit tuaj - Xun!

Hysni Elshani : Sherim te shpejt i uroje

Xun Çetta : Deri këtu erdhëm, të ndihmova aq sa mujta e dita për te drejtën tënde e cila padrejtësisht po rëndonte mbi fatin tënd Ilir, kuptohët pak a shumë edhe më fajin tënd. Tani vazhdo andej pa mua dhe kujdesë !!! Unë po vazhdoj drejtë, kam ngarkesa tjera Ilir, ti e pava çfarë lajmi muarrem dje, e pave sa keq kam qen tërë ditën gati të shkoj ne Spital, merzia e stresi janë rreziku më i madh për jetën, më shendetin nuk luhët Ilir …

   

Granit MalokuSherim te shpejt baca Xun

Famuz Shatri : Sherim te plot kusheririt tim!

Skender Tolaj :  Mir mir

Bedrush NezajUrime ,shërimë të shpejtë

Hikmet Arifi : Gezohemi shume per Ilirin i uroj shendet te mire e jete te gjate,,,