Parathënja ime me dy fjalë dhe komenti në fund të postimit të autorës :

Edhe pika loti e pikëllimi për ne në mergim, ato janë pjesë gëzimi kur dëshmori atje përkujtohët, këndohët, e pse jo edhe jetohet më veprën e tij dëshmor. Ju falenderoj Mirjeta për formën e gëzimit të cilën na solle nga Kosova këtu në Mergim.

Kjo qendresë, kjo mburrje më rënie dëshmorësh, sado e dhimbëshme të jetë kjo, ne nuk na ligështon perkondrazi na forcon.

Më shumë nga monologu, bisedë më Babën dëshmorë, autore

Mirjeta S. Çeta facebook  13.04.2018 ora 11 para 4 oresh

Për ty që të prita shumë vite !
Ishte ajo pranvera e errët e 13 Prillit që kur ti gjete prehje tek varrezat a mua më le 3 vjeqe duke të pritur tek dyert e shtepisë me lot në sy!
Ndonse nuk të mbaj mend edhe aq,e vogel që isha por ngrohtësin e dashurin tende e ndjej edhe sot.
Ti ishe me mua atëher kur kisha filluar ti merrja hapat e parë të kësaj jete...Më mësove të ja dilja vet e si duket kur e kuptove që u ngrita në kemb të më tregove se rrugetimin tim të jetes duhet ta beja vet.
Janë këto 19 vite që rruget tona u ndan, ti në një jetë tjeter të quajtur parajsë aty ku ti edhe e meritove të jesh, e un në këtë bote të rreme çfarë si e tillë po dëshmon çdo herë.
Babush 19 Vite kaluan dhe sot po e ndjej po të njejtën dhimbje sikur ato ditë kur ti mungove, ato ditë kur të prita pran dyerve të shtepis e me vone tek dyert e shkollës ...
Si femijë endrroja, e endrra ime ishte te vije të ma beje një befasi te të takoja diku në rrugë e të më tregoje pse ike këto vite kur kishim nevojë per ty!
Kur biente shi endrroja të më afrohej një njeri me qader e të më dergonte në shtepi rruges të më thoshte un jam babi yt 
Eh ëndërr femiju pra kjo !

Ishin këto vitet e krenarisë, të mallit dhe nderit që i jetuam fal teje. E di qe kur more rrugen për tek ushtaret e tu amaneti për nënën ishim ne ! Sa me krenari i jetova këto vite babush 
Një baba hero e nje nënë heroin e gjallë.

Ti amanet i Kosoves e amanet i nënës, dy njerëz që fliuan rininë pasurin shtepin jeten e tyre per ne. Sot tek varri yt gjindem sikurse 19 vite te tjera sa kaluan ngase vetem këtu gjen prehje shpirti im.

Këtu që 19 vite e qajë hallin me ty, e dija që pas rrugëtimit tim te jetës gjithmon fsheheshe ti, drejt hapave te suksesit të familjes tonë prapë fshiheshe ti. Në çdo lot gëzimi e hidherimi prap fshiheshe ti.
Gjithëmonë ishe pran nesh dhe ndjeja mall e krenari, ngrija kokën kah ti e ty, qe 19 vite nuk të pash por se edhe kështu jetove me ne.
Frymëzim i im, i jetes time Babush, 19 vite pa ty, ishin këto 19 vite te KRENARISË, MALLIT dhe DESHIRËS për me t'pa vetëm edhe një herë, ti frymon me ne Babush.

Nder tjera komenti im:

Xun Çetta : Një rënie e rrallë kjo siq ra Syla në mbrojtje të pikave perball forcave më të egra militare dhe paramilitare Serbe. I perjetshëm qoftë emri dhe kujtimi për Sylë Çeten i cili dëshmoj atdhetarizëm para dhe gjatë luftës.LAVDI.

Link-lidhja :

https://www.facebook.com/mirjeta.ceta/posts/1755132564581444

Luzern 13.04.2018

Xun Çetta

------------------------------------------.

Komentet në facebook:

Isa Maloku : Lavdi deshmorit .

Musa Dakaj :  Lavdi!

Shaqir Qetaj :  LAVDI RESPEKET PER JET

Haxhi Grabovci : Lavdi dëshmorëve të kombit Shqiptar

Adem Shala : Lavdi!

Anton K. Çetta : I paharruar qoft kujtimi per deshmorin.

Shefqet Shala Loxhë : Lavdi

Bekim Demaj : Lavdi dëshmorëve Çettaj dhe te gjithë dëshmorëve të kombit

Verim Blakaj : Lavdi Dëshmorit Sylë Qeta dhe te gjithë Dëshmorëve te Kombit. Kemi bërë një rrugë te gjatë dhe të mundimshme deri në Shqipëri me Sylen dhe shokë te tjerë. Ishtje njeri i urtë i vendosur e trim i madh. Ishte organizator i mirë i planeve te ndryshme ushtarake e luftarake, dinte t’i menagjonte situatat dhe veshtirësitë qe i dilnin për para. 
Lavdi

Visar Kabashi :  Lavdi!

Marjan Pnishi : Lavdi

Mirjeta S. Çeta :  Faleminderit shum dhe respekte i nderuar 
Ju paqim gjithmon 
Babushi Syl,agji Emrush dhe Hamdi krenaria familjes Çeta dhe gjithë Kosoves.

Avdi Ceta : Lavdi

Selman Etemi : Lavdi të përjetshme!

Tush Marniku : LAVDI

Xhevat Kabashi : Lavdi deshmorit,i paharruar qoft kujtimi për te!..I lehtë i qoft dheu i Kosovës të ciles ja fali jetën!..

Agron Qeta : Lavdi

Tahir Kida : Lavdi!

Cen Desku : Lavdi e përjetshme!

Mustaf Alimusaj : LAVDI

Meti Belaj : Lavdi e përjetshme Dëshmorit të kombit, Sylë Qeta!

Sylë Maksutaj : L A V D I .

Metush Ahmetaj : Perjetesisht LAVDI

Armend Gashi : Lavdi Dajve dhe gjith deshmorve te kombit!

Krenar me ju dajt e mi. Lavdi deshmorve te kombit.

Video:

https://www.facebook.com/luan.qetaj/videos/1833907729995016/