Një komentim i një foto-s aktuale nga z. Shemsi Reçica të cilën e pash dhe e lexova në këtë mengjes, më bëri pershtypje dhe nuk kishe si mos ta komentosh më tej:

Shemsi Reçica facebook mesnat 09-10.04.2018 para 8 oresh

S’ËSHTË MË ÇUDI QË S’PO DINË MË MIRË, 
POR ËSHTË ÇUDI QË PO DINË KAQ KEQ!

Pas përkujtimit të betejes së Koshares: presidenti, kryeministri, ministra, zëvendësministra, deputetetë, zyrtarë të institucioneve e të partive politike të Kosovës, - në darkë, në një hotel të Gjakovës.

Komenti im mesazh për politukën e politikanë maza apo mzujka tek ne :

Xun Çetta :  Vite me parë, të gjithë i mbajm mend kur i mësojshin mazat me i ngjit në qerra, kur u futshin nen rrugë koqjashi i pritke më kamgjik. Një plak me pervojë jete po i thot koqjashit : ,,Pse more burr po i mëshan kalit kaq te ri, sapo i paske futë ta terhjekun qerren a ti tani i pret kamgjik“

Po a nuk po e sheh se si po terhjekun nen rrugë dhe po dojn me na thyer qafën, u pergjigj si ne pyetje koqjashi.

Po mos u merzit djalo, mos u merzit grahju kadale se nuk e dijn rrugën, kurr nuk kan qenë në këtë rrugë, të ri janë mazat sapo i paske ngjit në qerre. Kështu po i arsyeton mazat plaku dhe kritikon koqjashin i cili po i godet me kamgjik ata.

Migjok mos u përzij ne punë të koqjashit se unë këtë punë e bëj, i mësoj dhe u grahu deri të lodhën apo të plakën e prap i ndërroj kuajt apo mazat për ta terhjekur qerren time tutje, nese këta maza kurrë nuk paskan qenë në këtë rrugë, atëhere me trego ti migjok se kur paskan qenë nen rrugë andej kah po dojn me na thyer qafen ? reagoj koqjashi.

E më fal zotni, ndoshta paske të drejt, ti paske pervoja në këtë punë, ja ktheu plaku.

Krejt në fund dy sqarime :

  1. Kritiku i mirë në poliotikë Shemsi është koqjash dhe kamgjik për mazat e ri politik, ata pra mazat në politikë,  ose duhen mesuar të ecin drejt me pak goditje të kamgjikut kritik ose duhet ndërruar dhe filluar me mazat tjerë ne mos me pela a kuaj të vjeter ngase nen rrugë nuk lejohet të perfundojm.
  2. Kameramanin e paske frikacak o Shemi, për herat tjera jo kaq largë objektivin, akoma më afer ngase distanca mbahet ndryshe. I ke mesuar Reporteret tek ,,Pasqyrja“ mesoje edhe këtë Reporter si te jet guximtart.

Link –lidhja e burimit të shkrimit këtu :

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=2066626343624444&set=a.1698079500479132.1073741831.100008312941348&type=3&theater

Luzern 10.04.2018

Xun Çetta

Komentet ne facebook:

Mustaf Alimusaj : XUNË A NUK PASKAN DREJT TE HAN E PINE KTA TE QEVERIS E TE ARGETOHEN KSAJ PUNE UNE MENOJ HYP SE TE VRAVA ZBRIT SE TE VRAVA HER I BANI MOZA DHE MAZUJKA E HER I RRAHIM ME KAMGJIK PYRJE PO TE ISHIT JU KUAJT E VJETER QE DINI RRUGEN A KISHI HANGER E PI EDHE JU PER NDONI FEST APO JO SI REQICA SI JU DISA PO TE JA FUTNI SI KALI PELES.....!? TE PERSHENDES XUNË QETA

Xun Çetta : Në esencën e komentit tuaj mik i nderuar Mustafë, plotësisht ke të drejtë, bash sot në kafen e mengjesit pasi kam postuar këtë koment e kam thënë : Edhe ne gjithë bashk siq jemi këtu, po te kishim qenë atje, kah të zhdjergëmi e kishim zgjedh njërin nga restorantet që të drekojm…Kështu kam vepruar tash një vit e ndoshta qenkan bërë dy vite pikërisht, kur isha në manifestim te Kosharës dhe kah u kthyem u ndalem ne drekë.

Kjo puna e drekës tashmë është qesharake ta deiskutojm, kush nuk po hanë dreka madje të rënda e të ngarkuara në sofrat apo tavolinat në Kosovë ?

Fjala ishte kah po e qojn vendin dhe kah po e ladrojn qerren politike o Mustafë. As një minut nuk e kisha fjalën tek tavolina e tyre aq e ngarkuar edhe pse tek tash po e thëm se si persona publik kanë mund të rrudhën pak.

Mës tjerash më thuani dhe pyetni :,, PO TE ISHIT JU KUAJT E VJETER QE DiNI RRUGEN A KISHI HANGER E PI EDHE JU PER NDONI FEST APO JO SI REQICA SI JU DISA PO TE JA FUTNI SI KALI PELES.....“

Pergjigja ime është, Po dhe vetëm po ngase dreka është standard i punës apo argatit por mos harro se argatin nuk ja kisha bërë vendit çfarë po ja bënë politika më shumicën e politikanve tonë pa dallim partishë politike Mustafë i nderuar.

Pjesa e fundit në pergjigje si permirësim juve Mustafë është, Pela e kali shkojn bashkë por pela e kau nuk shkojn, sa dukët e ke perzier pak.

Shëndet e kaloni mirë në një drekë për mua. 

Mustaf Alimusaj : Ha ha

Selami Huruglica : I nderuari Xun te lutem me trego qka festun ne ate dreke, eshte turp te drekohet me muzike ne diten e Koshares dhe me tavolina plote alkohol ma shum se ne tavolinat e Beogradit.Turp i turpit per ata maskarej qe e zhveshen popullin deri ne palc.E arsytimi se edhe ti ke hanger dreke nuk eshte krahasim se dreka eshte normale e jo feste me muzike.Po pyse qka festune.

Xun Çetta : O Selami i nderuar, nuk e kisha fjalën tek dreka as darka e tyre por miku im Mastafa Kruja më fal Alimusaj, me shtyri në diskutim dreke a darke, bile as Shemsi Reqica nuk e kishte fjalen pse hajn e pijn. Ne po shigjetonim çfarë kanë bërë në politikë dhe çfarë po bëjn pa u rrudh fare sot. E kan festuar diten e Kosharës kunder të cilës betejë kanë qenë shumë prej tyre .

Mustaf Alimusaj : Xun Çetta kush prej tyre na paska qen kunder xunë a kan emra me sa e di une qaty nuk njofta asken qe ka qen kunder apo qe nuk ka mar pjes ne ni mnyr apo tjeter prandaj nuk po e shof se qa te keqe ka aty tani qe thu ti apo tjer kush qe nuk jan te knaqur me qeverisjen esht tjeter gja por tani per tani qeveri po qendron ne kemb te forta e nese ldk arrit ta rrexoj bashk me vv e listen serbska esht tjeter muhabet klm miku im xunë Qeta

Xun Çetta : Të paktën unë, siq e dinë të gjithë nuk jam ai i cili e vari xhaketën aq më pak fatin e qeverisjës në guzhdën e listës Serbe. Më listën Serbe jo vetëm tani por rregullisht kanë bërë dhe do bëjn Qeveri më pa të drejt që te mvaremi nga vullneti i tyre pa dallim pse e parasheh pako e Ahtisarit që ata duhet të jenë në Qeveri. Uroj të mos jesh nga ato Mustafë të cilët vrapojn pas lidtes Serbe dhe sapo ta themelojn Qeverin kthehen dhe akuzojn opoziten nga frika se po iu merr Listën e cila deri më tani po mban fatin e qeverive tona në duart e sajë. KLM Mustafë dhe mos harro një gjë i nderuar, unë si në të kaluarën edhe tani nuk shkruaj më syzat e momentit politik

Mustaf Alimusaj : Xun Çetta   Al  Al  Al  Al 

Xun Çetta : Po të më i kishe dërguar 5 copë do të thojsha se po me quan Komunist por mirë, ndoshta rastësisht shpetove KLM Mustafë.

Mustaf Alimusaj : Xun Çetta  ???????? ???????? ???????? ???????? ???????? ???? ????

Mustaf Alimusaj : Mustaf Alimusaj tani ta peziva krejt!

Adem Zuka : Do ta komentoj edhe une me dy a tri fjale, por nuk po me pelqen fare se 1.Tanet jetojne per te ngrene e nuk ngrenin per te jetuar dhe kjo i takon sojit te kafsheve, 2. Tjetra eshte se tavolinat i mbushin me gjellera me teper se eshte mesatarja e standardit, 3.Tjetra eshte se nuk di unë çka dallojne nga shkiet se tek shqiptaret nuk ishte tradite tavolinat plot alkool, por ishte qaji dhe 4- Nuk e di keta barijt a kane ndonje akademik me vete apo nuk i kane marrur se ua ndalon shfrenimin, Zoti na ruajt e mos t'na denoj inshaAllh...

Mustaf Alimusaj : Nuk jemi as Turqe e as Arabe per te pir qaji Adem leje fene ktu feja esht personale e qdo kujt..rrespekt per qdo fe ama na shqiptaret nuk kemi gja te perbashket me ata qe i mushin tavolinat me qaji...

Selami Huruglica : I nderuari Adem,mos i nenqmo kafshet,se kafshet kur ngopen pushojn,kurse keta nuk ngopen kurre,Allahu i denofte.

Mustaf Alimusaj : Selami Huruglica Mos te kisha mik shpije Aqif Huruglicen te kishe tregu kush esht kafesh ik e shko te ato kafshet Arabo turqe dhe kujdes mos ofendo se nuk te ka thirr kurkush te kometosh dhe te ofendosh ik shko falu pak ne at gjamin qe e ke ne profil..

Xun Çetta : Ashtu pra Selami, mos ju permend as vërë e as raki por faktin se nuk po din më u ngi, këtë pa ngopësi populli është tu e ni , kjo ska lidhje as me Kishë e sa Xhami se Ademi gjithëhere në këtë drejtim është tu ma perzi

Selami HuruglicaMustaf Alimusaj i nderuar aspak nuk pata me juve, mos i mer komentet e tjereve per vete, nese i mer baj me te shnosh.

Mustaf Alimusaj : Selami Huruglica jo un nuk i mora por ne fb ka rregulla dhe duhet pasur kujdes kur i qun kafesh njerzit nuk te ka hije me qe qenkeni njeri i fes merru vetem me fene tung

Xun Çetta : Të gjithëve u paskam miq, askush nuk po na perzihet, pa dallim bindjeve tona, shpresoj të kemi kujdesë për gjuhën dhe formën e shkrimit, e dim se kërkohet pak stolisje periferike për shkrimin por jo direkt në fyerje. Kurrsemni pak mua e më shumë postimin tim ku po debatohët. Nuk besoj se me beni të thëm : O lëshom shtepia e zotit se të lëshova. A e dini se të gjithë kemi shqetsime nga më të ndryshmet, do ti kaslojm këto.

Selami HuruglicaXun Çetta pajtohna Xun, por mos perzini fen me te pafete, se kjo eshte personale, une kurkund nuk permenda fene.

Xun Çetta : Andaj te thash dhe kuptova deri ne falenderim Selami,ngase Ademi ka kohë qe nuk po me kupton, andej se andej po na qon

Xun Çetta : Tani më falini se ika , po më thërrasin ata të cilët pa dyshim do i bëjn nyshimet…

Adem ZukaMustaf Alimusaj te quhen popujt kafshe vetem pse jane te besimit islam nuk eshte e lejuar prandaj ndjeje si gabim te rende...

Adem ZukaMustaf Alimusaj Prej kohes kur filluam ti mbushim tavolinat me alkoolna e tua japim bijat tona kryqetareve filluam te humbim çdo identitet shqiptari, a po shef se nuk na mbeti as emer as bese dhe po vdesim me faqe te zeze...

Shaqir Qetaj : Po darka është normal te giith hajem e pim

Adem ZukaO Shaqë, edhe une e di se duhet henger dhe pirë, por te behen gjerat primare ne jete nuk guxojme... se i takojme llojit te jenjeriut...

Shaqir Qetaj :Pershendetje Adem po vetem me vote te lir i vendosim gjerat si duhet

Adem ZukaShaqir Qetaj popujt e shtypur nuk kane vote te lire por imponim nga dikush lartë apo nga rrjetet mafioze. Une po i shof gjerat ne vendin ku jetoj, prap jane ngjallur dashamiret e shkaut dhe tash jane superior ne shume vende dhe po gjejne perkrahje, ata i kenaq rakia me meze dhe muzike sikur tek shkiet dikur...

Xun ÇettaSa i perket votës lirë e demokratike, mjerisht ende jemi larg, shumë larg standardit të votës lirë, të mbrojtur e pa impunim pa dallim, social apo nen kerrcnim e manipulim njerzish me karakter te lig. Jemi shumë më mirë nga kur u ndryshua sistemi në ato shtete Ballkanike në filliom viteve 90 -ta por jemi shumë keq krahasuar me mundësitë ku do kishim mund të jemi tani 28 vjet pas thyerjës Kominizmit dhe 18 vjet çlirimit të vendit. Manipulimi në emer të votës është shëndrruar në krimin më mizor naltë dhe poshtë rrethit tonë shoqëror. Pra pjesërisht, Ademi kur nuk perzihet kah besimet është i drejt dhe jo të gjuan nga pas bregu. 

Adem Zuka : Xun Çetta Pasi më permende emrin edhe une po them se drejtesine qe e kam ne shpirt e kam nga i Madhi Zot e jo nga idhujt qe me dergojne drejt alkoolit dhe pejeve tjera te rrezikeshme si droga e tj. Njeriu qe beson ne zot nuk guxon as te mendoj te keqen se lere te veproj, pra besimi ne Zot eshte shume i dobishem per njeriun, po s'iu permbajt ligjeve te Zotit atehere iu permbahet ligjeve te shejtanit dhe jeton ne stres dhe depresion.

Xun Çetta : Ta kam permend emrin Adem, e pate te drejtën në replik siq po thojn ata nalt jo te zotit por te kuvendit apo ne parlament. Besimi ne zot është ndihmë e madhe për individin po edhe për rendin shoqëror. Ata të cilët kanë humbur shpresat në funksionim të ligjit e të drejtësisë në politikë, ato shumë lehtë mund të shëndrrohen në kriminel po të mos besojn diku. Besimi në zotë në format e ndryshme pa dallim i Krishter apo i besimit Islam është e drejë e secilit dhe është sherim për besimtarët por disa nuk po mund ti ndal e sheron as zoti i cili veq po i shikon deri ku e kanë.

Ti Adem beson në zot në formën Muhamedane për çdo respekt, por duke i sulmuar besimtarët e zotit në format tjera, ti në një mënyerë a tjeter mund të shendrrohësh në luftetar kunër vet zotit, ngase shumë keq po i lëndon besimtarët e tij. Kështu ndodh edhe më ahmakat në politikë, thojnë e premtojn  një gjët të mirë si teori për vendin a veprojn të kundertën duke shkatrruar vendin dhe qytetarët e tij.

Adem, respektin ushqeje më respekt ndaj tjetrit. Sa mirë ta pranova pergjigjën e drejtë çfarë i bëre Shaqirit tonë rreth votës së qytetarëve, kur e shoh se e lodh kokën dhe e shtrydh trurin pa u ndikuar nga tjerët edhe mospajtimet falën për të u pajtuar aty ku e ke mirë.

Adem Zuka : Xun Çetta Une nuk i lendoj ata qe besojne sinqerisht ne Zotin e Madherishem ne Krijuesin dhe sunduesin e vetem te dy botrave, nuk i lendoj besimtaret e sinqert qe besojne vetem nje Zot pa i bashkangjitur idhuj... Ata qe nuk besojne paster Allahun dhe Muhammedin si te derguar te tij jane pabesimtarë apo idhujtar…

Xun Çetta : Adem i nderuar, besimin ne zot ta respektoj, më zemër ta respektoj, edhe vet jam i besimit Islam por me lejo të ta perkujtoj dhe kurr mos ma merr për keq. Krishti kur e pa ku po perfundon nga të pa diturit e masave, e hapi zemrën dhe ju drejtua zotit : ,,O zot fali se nuk po dijn çfarë po bëjn“

Veqse kishte të njejtin zot si gjithë ne, ai hapi zemrën për faljën e masave që nuk dijn e as kuptojn se çfarë po bëjn. Besoj se nuk ke gjë kunder dhe mëso diqka nga unë nese unë po mësoj diqka nga ti…

Adem Zuka : Xun Çetta, Xun i nderuar Isa a.s. nuk ishte krishter, ai ishte profet me besim te paster ne nje Zot te vetem (monoteizem) dhe ftoi popullin e ti ti bashkangjitet ne besim dhe te ikin nga idhujtaria... Pas disa vitesh iken nga besimi ne nje Zot dhe krijuan trinine (tre zotra) idhujtare pra nga nje Zot(monoteizem) kaluan ne tre zotra dhe bene besimin e Isait besim politeist ne tre zotra Ati-Biri dhe Shpirti i shenjtë...Ndersa kur Isa a.s. iu lut Zotit qe mos ti denoj se nuk dinë ai popull ajo eshte e vertete por edhe Muhammedi a.s. te njejten lutje ia beri Zotit te Madherishem bile duke e lutur Zotin t'ua bie mendet se nuk dinë.

Xun Çetta : Unë nuk jam studjus as teolog i këtyre historive i nderuar Adem, por di aq sa të mos manipulohëm nga kushdoqoft. Aq sa kemi lexuar dhe aq sa kemi percjellur këto histori, mjafton ti nderlidhim me pervojat e kohës sonë per ta kuptuar një realitet dhe konkretisht, ata të cilët bëjn më së shumti për gjëra të shenjëta rrall e gëzojn por zoti ua regjistron, por a më. është e rëndë kur tjerët para syve të zotit dhe njerëzimit në gjum më sy hapur, po e kullufitin mundin e të parëve !!! As sot në ditët tona nuk po dim sakt kush në çfarë realisht qenka betuar, për çlirim a për ripushtim, madje vështirë ta konstatojm sakt se kujt ju paskan betuar !!!
Por një gjë e dijm se, e shenjët ishte dhe mbetet çlirimi i vendit vet lufta e UÇK dhe intervenimi i NATO-s, këtu perfundon filmi. Sa e sa dalin tash e më veprimet e tyre punojn të kunderten në emër te do farë diplomacive, kjo pastaj mbetet periferike të cilën vështirë ta ndalësh si karakterin më të lig tyre por më afinitet dhe mundësi në veprimet e tyre.

Adem Zuka : Xun Çetta Edhe une po e shof se ku po na dhemb, por fatkeqesisht njerez te mire ka pak e shumica jane nga te prishurit, per ate arsye dominon e keqja, rrena , tradhetia e shume gjera te keqia. Qe te jate e vogel e keqja i pari qe zgjedhet duhet te jete nga te miret, e tek ne kemi çfarë po i shef dhe bota po luan me ne duke i bartur kah po don duke i mashtruar dhe keta duke harruar betimin.

Facebook:

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1836623986357723&set=a.101831929836946.4245.100000304171597&type=3&theater