Kjo tema e demarkacionit, ishte dhe po vazhdon të mbetet një hapësier e pa kontrolluar për të kaloruar politikaj e analist të ndryshëm miop si dhe të shtyer nga shumë interesa e perfitime tjera duke filluar nga karriera e tyre politike e ndoshta edhe ndofarë biznesesh materiale të cilat vetëm ata mund ti dinë.

Është për ta vajtuar politikën tonë për kaq vite pas lufte dhe është për ta kënduar rezistencën e popullit tonë.

Janë më dhjetra shkrime të cilat i kam bërë kohë pas kohe mbi demarkaciopnin,  por ja se e keqja veqsa po thellon…Nuk e kemi problem Malin e Zi e as fqinjësinë e mirë që kemi më ta sa kemi problem me faqezi e miop politik brenda nesh.

Nuk po e zgjati ngase është tepruar më këtë temë e cila nese vazhdon e zgjatet si deri tani, shumë shpejt do dalin faqezinjë tonë politik e të thonë:

,,Ta votojm demarkacionin sam ë shpejt derisa Mali i Zi, si mik i yni, akoma nuk ka marr hapa tjer dhe kështu të na faturoj shuma të mëdha tatimi për kaq dekada sa Kosova e ka administruar atë pjesë teritori“

Po, edhe kjo është një mundësi për faqezi që të dalin se gjoja po kërkojn drejtësi.

,,Qeni i keq e sjell ujkun në torishtë“  thot populli tek ne.

Më të tillë karakteri politik e servil pa kushte të cilët më veprimet e tyre e sjellin qenin në torisht, ne edhe mand ta kemi fatkeqsinë e dhimbëshme historike. Ujku në marveshje dhe baskëpunim me qenët e këqinj, futet në torishtë dhe ta merr delën më të mirë që ke, perkthyer ndryshe,teritorin më strategjik në pikat e kufirit të vendit dhe bjeshkëve tona.

E falenderoj TV21-shin më emisionin ,, Kojshija Show“bashkë më z. Bulliqi, Pleqt nga Rugove dhe Vëllëzrit Ceta më gjithë orkestrën e tyre muzikore të cilët dhanë një kontribut të çmueshëm mbi temën, DEMARKACIONI dhe via kufitare në Bjeshkët tona të cilat kufizohën më Malin e Zi, si fqonji gati më i miri në rajon.

Më shumë, më mirë dhe në fund argëtim nga Vëllëzrit Ceta klikoni këtu :

TV 21 Emisioni ,,Kojshija Show“ 10.12.2017

VIDEO:

https://youtu.be/W7AgQ3TBdYc

Luzern 11.12.2017

Xun Çetta

Komentet në facebook:

Shefqet Sherbim Podvorica : Qito jam kah e kërkoi se me humbi dikund ,ja pra shiqone !

Zymer Mani : Te shiqojm si do te vepron ramushi e fatmiri xun se pom duket albinin ngadal ne menyr te heshtur e lan vetun ket shqetsim e k

Xun Çetta : Të mos përkrahet qendrimi i mirë për vendin vetëm për ta bër unë më vonë atë ! kjo të perplas më keq sesa kur të godet tjetri..Përvoja të hidhura kam në këtë plagë të vjetër të politikave shqiptare o Zymer.

Zymer Mani : E qart respekt i nderuari Xun

 

Xun Çetta : : Në të ardhmën do duhem sjellur këtu në këtë postim publik të gjitha link-lidhjet e publikuara mbi demarkacionin . Tani vetëm pak pjesë të shkëputira :

Xun Çetta facebook 21.02.2017 shtoi 5 fotografi të reja

Demarkacioni i kufirit dhe liberalizimi i vizave, një kashë e lashë dimri në politikë

PS.

Pjesë të shkëputura:

  1. ( Demarkacioni i kufirit më Malin e Zi, dhashtë zoti e nuk votohet edhe pse më sy mbyllur është nenshkruar si marrveshje. Por edhe nese mbyllen syt ashtu siq jan mbyllur kur është nenshkruar marrveshja, pra edhe tani, symbyllur votohet demarkacioni !!! Unë jam i sigurt se kiameti nuk bëhet për ne pos se derdhët mundi, ynë, djersa dhe gjaku i deshmorëve për të na kthyer serish atje ku ishim…)
  2. (Krejt në fund. Mergimtar jam vet, mos jepni diqka tuajen atje në shkëmbim të ardhjës lirë në Europë ngase edhe ashtu jeni Europian, por jo më të drejta të barabarta në të.

Mergimtari i lodhur jasht vendit tij, neser do të jep gjithë çfarë ka për atë çfarë ka humbur atje në atdhe. Rezistenca ka çmim por ja vlen.)

Lexo të plotë :

Luzern 21.02.2017
Xun Çetta

info-cetta:

http://info-cetta.com/modules.php?name=News&file=article&sid=1083

------------------------------

Xun Çetta facebook 14.10.2016 ·

Demarkacioni i kufirit Kosovë-Mai i Zi, fundi i diplomacisë nderkombëtare

Pjesë nga shkrimi :

 

  1. (Edhe sikur Mali i Zi i cili faktikisht nuk po pretendon në trojet tona, sikur sot të deklaron : ( Për ne nuk është i drejt ky demarkacion i sygjeruar nga nderkombëtarët) unë jam i sigurt se një pjesë e faktori nderkombëtar i implikuar në këtë qështje, do dali kunder marrveshjës dhe pajtimit Kosovë-Mali i ZI.)

 

  1. (Nese mua nuk më është lënë hapësirë dje e as sot në politikëbërjën e Kosovës, ju lutëm ma jepni të drejtën ti thërras deputetët e vendit që ashtu siq u treguan unik më rastin e projektligjit për Trepçën, le të jen unik tani kunder demarkacionit të kufirit Kosovë-Mali i ZI.)

 

  1. ( Unë nuk kam çfarë thëmë më shumë në këtë lodhje truri mbi këtë problem. Pergjegjësia e deputetit-deputetës është e madhe, tregohuni të pergjegjëshëm për vendin.)

Luzern 14.10.2016
Xun Çetta

info-cetta:

http://info-cetta.com/modules.php?name=News&file=article&sid=994

Facebook:

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1277044838982310&set=a.101831929836946.4245.100000304171597&type=3&theater

Shaqir Qetaj : O mergimtar ju e merrni edhe te molla kuqe po fukaraja per ni meter dru e Shet se don me I nxe femijet

Xun Çetta : Edhe kjo një trokitje e mirë, shumë e mirë tek Nderkombëtarët për ta thiirr mendjen ata se ku i kan ngritur politikajt për ta shtrier për toke popullin tonë.