Politikë

Si gjithëherë edhe kësajë radhe rezultati i zgjedhjeve do të prodhoj pa kënaqësi e hidherime por krahas kësajë edhe kënaqës e gëzime madje për disa deri në fluturim.

E mira për vendin tonë në këto kohë të cilat po i kalojm është që të jemi të kënaqur për kulturën e zgjedhjeve dhe pranimin e rezultateve tyre, në mos të kënaqur plotësisht, do ishte mirë të jemi pajtuar më këtë fazë të kthesave më shpresë se këto nuk do ndalën vetëm më kaq.

Unë personalisht, po e thëm publikisht se jam dëmtuar më zvoglimin e numrit të deputetve më të cilët kam pas mundësi ti qajm hallët dhe të konsultohem e informohëm mbi rrjedhat politike në vend. Po, kjo e dhimbëshme për mua po me rezulton ngase me mungojn diku mbi 8 numra deputetesh sa i kisha më shumë në legjislaturat tjera për bashkëpunim, por kjo nuk ma prish disponimin e ndryshimeve të cilat i sollen këto zgjedhje.

E di sa kohë e vite kemi punuar e bërë aq shumë që ti sjellim ndryshimet, por e di edhe faktin tjetër se, po aq kohë sa kemi punuar, ne na ka percjellur prapaskena politike e nentokës e cila gjithëherë synonte kuader te ri në moshë dhe pa pervojë që kështu edhe të pranohen ndryshimet po edhe të shkëputën lidhjet dhe ndikimet me veprimtar të cilët nuk arriti ti hanë nentoka politike, kështu ishin projektet e tyre në mënyerë qe vet prapaskena ti menagjoj ndryshimet me gjenerata të reja nese nuk mund ti ndal ato, pra ndryshimet nga puna dhe veprimet e atyre të cilët nuk ndalën...

As nentoka politike e cila kontrollon për aq sa mundet, nuk mundi tu ik veprimtarëve në këto zgjidhje më ca perjashtime të cilët i ka eliminuar nga listat dhe fitorja e tyre, por as unë nuk ndihem mirë më humbjën e numrave siq u tha më lartë për bashkëpunim.

Krejt në fund, plus minus, rezultatet gjithësesi ishin vazhdim i ndryshimeve të cilat nuk do mund ti ndalin te tjerët.

Ja këta jan Deputetet e dal nga legjislatura e zgjedhjeve 2017 :

-I-Koalicioni PAN :

-II- Lëvizja VV: -III- Koalicioni LAA-

FITUESI renditja e tyre në listë dhe me sa voto ne fund :

 

1 KADRI VESELI M 129,818

2 RAMUSH HARADINAJ M 101,994

4 FATMIR LIMAJ M 31,411

50 DAUT HARADINAJ M 30,396

5 ENVER HOXHAJ M 24,358

35 MERGIM LUSHTAKU M 19,918

11 MEMLI KRASNIQI M 19,017

17 ELMI REÇICA M 18,826

15 SALA BERISHA-SHALA F 17,432

12 TEUTA HAXHIU F 15,853

83 ANDIN HOTI M 14,302

37 FATMIR XHELILI M 13,717

55 AGIM ALIU M 13,654

109 BEKIM HAXHIU M 12,826

40 HAXHI SHALA M 12,763

14 ZAFIR BERISHA M 12,276

52 MILAIM ZEKA M 12,033

8 BILALL SHERIFI M 11,942

51 GANIMETE MUSLIU F 11,673

6 TIME KADRIJAJ F 11,535

31 ABDYL SALIHU M 11,448

10 AHMET ISUFI M 11,005

110 SHKUMBIN DEMALIAJ M 10,970

38 RRUSTEM BERISHA M 10,913

67 NEZIR ÇOÇAJ M 10,394

13 XHAVIT HALITI M 10,351

16 PAL LEKAJ M 10,269

19 ZENUN PAJAZITI M 10,169

77 HAJDAR BEQA M 10,089

26 BLERIM KUÇI M 9,946

92 RASIM SELMANAJ M 9,837

45 EVGJENI THAÇI DRAGUSHA F 9,475

33 BLERTA DELIU-KODRA F 8,658

69 MEXHIDE MJAKU- TOPALLI F 7,642

3 FLORA BROVINA F 7,544

57 LULJETA VESELAJ GUTAJ F 6,952

 36 ALBULENA BALAJ HALIMAJ F 6,886

21 SAFETE HADERGJONAJ F 6,703

39 XHEVAHIRE IZMAKU F 6,668

FITUESI renditja e tyre në listë dhe me sa voto ne fund :

 

1 ALBIN KURTI M 143,642

5 SHPEND AHMETI M 76,020

8 DARDAN MOLLIQAJ M 49,033

2 VISAR YMERI M 40,981

4 DARDAN SEJDIU M 39,221

3 AIDA DËRGUTI F 32,463

7 GLAUK KONJUFCA M 30,573

12 ALBULENA HAXHIU F 19,524

51 FISNIK ISMAILI M 17,022

9 DONIKA KADAJ BUJUPI F 15,894

10 REXHEP SELIMI M 13,289

34 ADEM MIKULLOVCI M 12,641

25 DUKAGJIN GORANI M 11,625

11 LIBURN ALIU M 10,834

35 ALI LAJÇI M 10,441

17 DRITON ÇAUSHI M 10,359

13 SAMI KURTESHI M 10,164

21 BESA BAFTIU F 10,123

16 FATON TOPALLI M 9,116

26 ISMAJL KURTESHI M 9,096

19 SALIH SALIHU M 8,657

6 FATMIRE KOLLÇAKU F 7,614

20 MYTAHER HASKUKA M 7,433

27 ARBERIJE NAGAVCI F 7,314

58 FRASHËR KRASNIQI M 7,237

61 QËNDRON KASTRATI M 6,949

86 VALON RAMADANI M 6,872

53 ARBËR REXHAJ M 6,748

18 SHQIPE PANTINA F 6,292

24 DRITA MILLAKU F 6,285

96 SARANDA BOGUJEVCI F 5,858

 60 FITORE PACOLLI-DALIPI F 5,701

FITUESI renditja e tyre në listë dhe me sa voto ne fund :

 

1 AVDULLAH HOTI M 115,658

 81 VJOSA OSMANI SADRIU F 64,131

2 BEHGJET PACOLLI M 35,775

 16 DRITON SELMANAJ M 35,250

 8 LUMIR ABDIXHIKU M 28,980

29 ANTON QUNI M 28,593

3 MIMOZA KUSARI LILA F 20,557

5 KUJTIM SHALA M 17,728

17 ILIR DEDA M 15,567

10 LABINOT TAHIRI M 15,563

41 LUTFI ZHARKU M 12,306

61 ARBEN GASHI M 11,871

26 RAMIZ KELMENDI M 10,493

12 TEUTA RUGOVA F 10,073

11 FIDAN REKALIU M 9,077

77 ARBAN ABRASHI M 8,706

21 VALENTINA BUNJA-REXH F 8,683

4 ISMET BEQIRI M 8,666

80 HAXHI AVDYLI M 8,609

31 KORAB SEJDIU M 8,593

34 ISLAM PACOLLI M 8,077

6 LIRIJE KAJTAZI F 7,904

88 NASER RUGOVA M 7,515

43 ARMEND ZEMAJ M 7,476

13 IMET RRAHMANI M 7,275

15 HYKMETE BAJRAMI F 7,236

24 BESA GAXHERRI F 6,568

18 DORUNTINË MALO- KAS  F 5,699

42 MIRJETA KALLUDRA F 5,651

 

Luzern: 02.07.2017

Xun Çetta