Info Çetta

Publicistikë e pavarur

Artikel Übersicht


Mendoj se ende ka nevojë të dëgjohët drejtperdrejt personalisht z. Shkëlzën Gashi për të par sakt se çfarë ka thënë e jo se si tjerët e interpretojn.

   Kur po them tash sa here e sa vite që mos të citohet tjetri më parafrazim e aq më keq të interpretohet më ndonjë qllim, gjithëherë kam pas parasyesh praktikat e mrapshta që po ndodhin tek ne… Kur nuk premton koha që tjetrin ta citosh, të pakten mundesh ta parafrazosh por këtë publikisht ta sqarosh si parafrazim. Interpretimet e qellimshme pastaj shihen, është në nderin dhe ndergjegjen e tjetrit ta beson apo kupton qellimin…

Njihën debatet mes meje dhe z. Nexhmedin Spahiu plotë një muaj mbi ,,Kombin Kosovarë” një frymë e mirë debati mes nesh dhe tani po e ndaj edhe këtë de

   Njihën debatet mes meje dhe z. Nexhmedin Spahiu plotë një muaj mbi ,,Kombin Kosovarë” një frymë e mirë debati mes nesh dhe tani po e ndaj edhe këtë debat rreth Bashkimit Kombëtar

Kam alergji deri në teprim tek dy anët e exstremeve tona politike duke mos qendrur kurr në mes dhe nga ato pozita, konstant të bëhet politika drejt qellimeve tona kombëtare.

Personalisht në vazhdimësi jam goditur nga të dy extremet tona politike, nganjëherë krejt improvizues ata në emër, kush të patriotizmit i cili i mungonte dhe kush në emër të diplomacies të cilën nuk po e bënte.

Një mese veprues, jasht cilindrit të skajshëm extrem për bashkëpunim më tjetrin, tek ne ka munguar gjithëherë dhe nuk e di deri kur do të vazhdoj kjo e keqe mes nesh?

Lexo nga postimi dhe debatet 2012, e përseris lexo debatin :

Urime dita e Fiter Bajramit

   Mengjesin e kësajë feste e cila ekskluzuvisht karakterizohët ndryshe nga festa tjera, pra me vizitat familjare e më gjërë, kësajë radhe, Bajramin e madhe e pritem jo si hera tjera por gjithësesi në sherbim të urdhërave të zotit dhe të ftesës së Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publik më qellimin më të shënjët më moton tash sa kohë në pandemi : Shendeti parase deshira e vizitave, pra ta ruajm vehtën dhe të tjerët edhe në këtë ditë Bajrami e cila do të llogaritet tek zoti po si një ditë sakrifice në vend se një ditë e gëzimit dhe festimit tradicional e fetar.

Urime dita e Bajramit dhe një falenderim paralel urimit Kryesisë së Bashkësisë Islame të Kosovës e cila ndihmoj në këtë situatë, urime gjithë atyre të cilët janë në krye të detyrës gjatë kësajë feste siq jan policia, shendetsia dhe sherbime tjera, urime gjithë skamnorëve dhe atyre të cilët i ka goditur në forma të ndryshme kjo pandemi, urime gjithëatyre të cilët ndihmuan të varfërit qofshin ato shoqata humanitare a individ të vullnetit të mirë dhe krejt në fund se po shoh sa e paskam teprova, Urime Fetir Bajrami gjithë besimtarëve të besimit Islam e në veqanti atyre të cilët agjeruan Ramazanin, urime dhe gëzima paqt populli ynë dhe njerëzimi kudo në botë.

 

Luzern 24.05.2020

Xun Çetta

 

Kryeministri në detyrë, Albin Kurti, viziton “Trepçën”. 20.05.2020

 Deshtëm ta pranojm apo jo, qeverija në detyrë po ushtron dhe po e kryen punën mos më mirë se para rrëzimit të sajë. Kosova duhët ti përballon të gjitha këto situata dhe të deshmoj se interesi për vendin na bën të jemi bashkë. Më vemendje të madhe po percjelli edhe ca debate televizive ku perfaqsuesit e LVV-së dhe PDK-së kanë dhenë shembullin më të mirë se si debatohet për interesat e vendit para se të partive tyre politike.

Dy kunatat, Ganimete dhe Blerina Dibra Këngë në Prishtinë Mai 2020

  Nga lodhja e madhe, tepër lodhje sot, kur pa pritmas më erdhi kjo link-lidhje më plotë këngë të pezghedhura ku pushon shpirti i njeriut.

Në Prishtinë koha më këtë pandemi vetëm kështu mundet më u shty, pa ilaqe dhe pa mjeksi vet kënga të sjellë liri.

Unë, për kaq kohë sa këto këngë i dëgjova, tërësisht pushova. E falenderoj mikun tim për këtë postim në MSN si dhe i falenderoj dhe ju uroj suksese dy kunatave këngëtare këtu të cilat na binden se vendi ynë pa dallim kohëve vetëm vlera kultivon. Ju lumt goja kunatave dhe vetëm këngë e gëzime në këtë shtepi percjellt jeta.

Dëgjo VIDEO Këngët këtu :

https://www.facebook.com/108743227509055/videos/1999141140229358/

 

Luzern 19.05.2020

Xun Çetta

 

 

Shkrimtari i njohur Sylejman Krasniqi, më plotë kënaqësi ma dhuron librin duke më thënë : Je personazh e respektuar në këtë libër. Tiranë 12.01.1997

   Më fal i nderuar Mehdi Hyseni, ju bashkangjita ftesës suaj në nismën : Çdo ditë nga një ballinë libri për 10 ditë rresht, por ja se unë fatkeqsisht mungova edhe pse atë ditë ju premtova por sikur edhe ju paralajmërova se koha kam frikë se nuk do të më premton. Unë mungesat disi do ti plotësoj. Nga vitrina ime e librit mora dhuratën të cilën nuk do ta harroj kurr, bash kurr i nderuar Mehdi.

Një rrugë e dy punë thot populli. mua kjo nuk me pengon, rëndësi ka të punojm.

Luzern 18.05.2020

Xun Çetta

Ta dëgjojm më vemendje z. Albin Kurti Kryeminister, si po i thojn në detyrë, në një bashkëbisedim me Studentët e Harvardit

  Ftoj të gjithë, bash të gjithë pa dallim partive tona politike, që më venendje, pa inate e gjelozi, ta dëgjojm këtë bashkëbisedim të Kryeministrit Kurti me Studentët e Harvardit dhe krejt në fund, po ashtu pa inate e gjelozi, ta pyesim vehtën : Kush do ishte si ky ? Unë Anglishtën nuk e di, por krejt e mora vesh çfarë Kryeministri tha aty...Kjo është një mrekulli për atë që di, ky nuk është një prononcim por një pranim i realitetit pa dallim.

VIDEO:

https://www.facebook.com/albini2017/videos/528084011196341/

Luzern 18.05.2020

Xun Çetta

Facebook :

https://www.facebook.com/xcetta/posts/3198663710153737

 

Këtu filloj, që të vazhdoj rezistenca e shekujve për të mos u ndalur deri në ditën e çlirimit të vendit tonë

    

Po, nuk gaboj kur them dhe tash sa vite më plotë fakte po argumentoj, se, këtu filloj që të vazhdoj rezistenca e shekujve për të mos u ndalur deri në ditën e çlirimit të vendit tone, Këtë realitet nuk ka kush në këtë botë i cili apo e cila më fakte të ma demanton, por a ka kush nga ne këtu në facebook, të paktën dy fjalë për këtë foto, më fakte nga kujtesa tij më i thënë ?

 

 Luzern 18.05.2020

Xun Çetta


2191 Artikel (274 Faqe, 8 Artikel pro Seite)