Info Çetta

Publicistikë e pavarur

Artikujt e Fundit

24.05.2020Version printimiDërgoja një miku këtë artikullKaraktere më shumë 1760Përdoruesi: Xun Çetta50 herë lexuar

Urime dita e Fiter Bajramit

   Mengjesin e kësajë feste e cila ekskluzuvisht karakterizohët ndryshe nga festa tjera, pra me vizitat familjare e më gjërë, kësajë radhe, Bajramin e madhe e pritem jo si hera tjera por gjithësesi në sherbim të urdhërave të zotit dhe të ftesës së Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publik më qellimin më të shënjët më moton tash sa kohë në pandemi : Shendeti parase deshira e vizitave, pra ta ruajm vehtën dhe të tjerët edhe në këtë ditë Bajrami e cila do të llogaritet tek zoti po si një ditë sakrifice në vend se një ditë e gëzimit dhe festimit tradicional e fetar. Urime dita e Bajramit dhe një falenderim paralel urimit Kryesisë së Bashkësisë Islame të Kosovës e cila ndihmoj në këtë situatë, urime gjithë atyre ...
20.05.2020Version printimiDërgoja një miku këtë artikullKaraktere më shumë 1887Përdoruesi: Xun Çetta33 herë lexuar

Kryeministri në detyrë, Albin Kurti, viziton “Trepçën”. 20.05.2020

 Deshtëm ta pranojm apo jo, qeverija në detyrë po ushtron dhe po e kryen punën mos më mirë se para rrëzimit të sajë. Kosova duhët ti përballon të gjitha këto situata dhe të deshmoj se interesi për vendin na bën të jemi bashkë. Më vemendje të madhe po percjelli edhe ca debate televizive ku perfaqsuesit e LVV-së dhe PDK-së kanë dhenë shembullin më të mirë se si debatohet për interesat e vendit para se të partive tyre politike.
19.05.2020Version printimiDërgoja një miku këtë artikullKaraktere më shumë 1009Përdoruesi: Xun Çetta36 herë lexuar

Dy kunatat, Ganimete dhe Blerina Dibra Këngë në Prishtinë Mai 2020

  Nga lodhja e madhe, tepër lodhje sot, kur pa pritmas më erdhi kjo link-lidhje më plotë këngë të pezghedhura ku pushon shpirti i njeriut. Në Prishtinë koha më këtë pandemi vetëm kështu mundet më u shty, pa ilaqe dhe pa mjeksi vet kënga të sjellë liri. Unë, për kaq kohë sa këto këngë i dëgjova, tërësisht pushova. E falenderoj mikun tim për këtë postim në MSN si dhe i falenderoj dhe ju uroj suksese dy kunatave këngëtare këtu të cilat na binden se vendi ynë pa dallim kohëve vetëm vlera kultivon. Ju lumt goja kunatave dhe vetëm këngë e gëzime në këtë shtepi percjellt jeta. Dëgjo VIDEO Këngët këtu : https://www.facebook.com/108743227509055/videos/1999141140229358/   Luzern 19.05.2020 Xun ...
18.05.2020Version printimiDërgoja një miku këtë artikullKaraktere më shumë 673Përdoruesi: Xun Çetta31 herë lexuar

Shkrimtari i njohur Sylejman Krasniqi, më plotë kënaqësi ma dhuron librin duke më thënë : Je personazh e respektuar në këtë libër. Tiranë 12.01.1997

   Më fal i nderuar Mehdi Hyseni, ju bashkangjita ftesës suaj në nismën : Çdo ditë nga një ballinë libri për 10 ditë rresht, por ja se unë fatkeqsisht mungova edhe pse atë ditë ju premtova por sikur edhe ju paralajmërova se koha kam frikë se nuk do të më premton. Unë mungesat disi do ti plotësoj. Nga vitrina ime e librit mora dhuratën të cilën nuk do ta harroj kurr, bash kurr i nderuar Mehdi. Një rrugë e dy punë thot populli. mua kjo nuk me pengon, rëndësi ka të punojm. Luzern 18.05.2020 Xun Çetta
18.05.2020Version printimiDërgoja një miku këtë artikullKaraktere më shumë 798Përdoruesi: Xun Çetta99 herë lexuar

Ta dëgjojm më vemendje z. Albin Kurti Kryeminister, si po i thojn në detyrë, në një bashkëbisedim me Studentët e Harvardit

  Ftoj të gjithë, bash të gjithë pa dallim partive tona politike, që më venendje, pa inate e gjelozi, ta dëgjojm këtë bashkëbisedim të Kryeministrit Kurti me Studentët e Harvardit dhe krejt në fund, po ashtu pa inate e gjelozi, ta pyesim vehtën : Kush do ishte si ky ? Unë Anglishtën nuk e di, por krejt e mora vesh çfarë Kryeministri tha aty...Kjo është një mrekulli për atë që di, ky nuk është një prononcim por një pranim i realitetit pa dallim. VIDEO: https://www.facebook.com/albini2017/videos/528084011196341/ Luzern 18.05.2020 Xun Çetta Facebook : https://www.facebook.com/xcetta/posts/3198663710153737  
18.05.2020Version printimiDërgoja një miku këtë artikullKaraktere më shumë 614Përdoruesi: Xun Çetta37 herë lexuar

Këtu filloj, që të vazhdoj rezistenca e shekujve për të mos u ndalur deri në ditën e çlirimit të vendit tonë

     Po, nuk gaboj kur them dhe tash sa vite më plotë fakte po argumentoj, se, këtu filloj që të vazhdoj rezistenca e shekujve për të mos u ndalur deri në ditën e çlirimit të vendit tone, Këtë realitet nuk ka kush në këtë botë i cili apo e cila më fakte të ma demanton, por a ka kush nga ne këtu në facebook, të paktën dy fjalë për këtë foto, më fakte nga kujtesa tij më i thënë ?    Luzern 18.05.2020 Xun Çetta
17.05.2020Version printimiDërgoja një miku këtë artikullKaraktere më shumë 18633Përdoruesi: Xun Çetta14 herë lexuar

Afishime nga Facebook-u sot 17.05.2020

Afishimi-I- Ne shpirtërisht na mundon edhe shumë qka nga e kaluara e vështirë    Po vuaj, shumë po vuaj pa pas kujt ti ankohëm për padrejtësitë çfarë perjetojm nga mbytja e zërit tonë atëhere kur ishte koha, Facebook-un dhe rrjete tjera sociale duhet ti ruajm si syt e ballit dhe mos t`i keqperdorim këto hapësira ku mund shkruajm madje ti konkurojm media te kontrolluara nga politika dhe nga mafi tjera të cilat jo pak kanë pushtuar hapësirat mediatike më sa e sa programe dhe gazeta të klaneve politike që i kontrollojn ato.
17.05.2020Version printimiDërgoja një miku këtë artikullKaraktere më shumë 3970Përdoruesi: Xun Çetta41 herë lexuar

Kush isha, kush jam dhe kush dua të mbetëm në përpjekjët e rrugëtimit tonë politik për kaq dekada të këtyre dy shekujve ?

Unë nuk jam e as që dua të jem ndonjëherë në pozitën e diplomatit të sotëm, unë jam dhe dua të mbetëm në pozitën e luftetarit i cili lufton kundër diplomacive të pergjakshme në vendin tone.   Kush ka mend në kokë dhe logjikë për të rezonuar drejtë, aj pa hjekur keq mundet më e kuptu se faza e qertifikimit për diplomat, vjen pas një të kaluare shumë të gjatë dhe në shumë procese…